Chuck Schuldiner – ojciec death metalu

/ 13 maja, 2013

Chuck Schuldiner często tytułowany był "ojcem death metalu". Muzyczną karierę rozpoczął w 1983 roku, zakładając zespół Mantas, który następnie został przemianowany na Death. Debiutancki album formacji, zatytułowany "Scream Bloody Gore" ukazał się 4 lata później. 

Muzyk miał opinię perfekcjonisty – wymagającego zarówno od siebie, jak i od innych. Być może dlatego każdy album studyjny Death nagrywany był w innym składzie osobowym. Schuldiner współpracował z takimi muzykami jak: Paul Masvidal, Steve DiGiorgio, Sean Reinert, Andy LaRocque, czy Gene Hoglan. 
 
 
W 1998 roku światło dzienne ujrzał siódmy studyjny album Death, zatytułowany "The Sound of Perseverance". Zespół promował go koncertami na całym świecie. 15 maja 1999 roku Chuck Schuldiner miał wystąpić w Polsce, w ramach festiwalu Metalmania w Katowicach. Występ został odwołany w ostatniej chwili. 
 
Po czasie okazało się, że Schuldinerowi uniemożliwiły przyjazd do Polski bardzo poważne problemy zdrowotne – zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu. Jeszcze w 1999 roku ukazał się album "The Fragile Art of Existence" – debiutancki materiał nowego projektu Schuldinera, nazwanego Control Denied
 
 
Lider Death mógł liczyć na pomoc i wsparcie w walce z chorobą. Wytwórnia Nuclear Blast wydała płyty "cegiełki", z których część dochodu była przeznaczona na kosztowną terapię. Akcje charytatywne organizowali również muzycy wielu zespołów, a fani przekazywali datki pieniężne na leczenie. 
 
Chuck Schuldiner przegrał walkę z rakiem 13 grudnia 2001 roku. Magazyn Guitar World sklasyfikował muzyka na 20. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów metalowych wszech czasów. 

Redakcja

KOMENTARZE

Przeczytaj także