Nirvana opublikowała "In Utero" 20 lat temu

/ 13 września, 2013

"In Utero" – trzeci i ostatni studyjny album w dorobku legendarnej formacji Nirvana. Album nieco ostrzejszy niż poprzednie, ale zachowujący niepowtarzalny klimat. Teksty napisał (w większości) Kurt Cobain, realizatorem dźwięku był natomiast Steve Albini. To musiało się udać. I się udało.

Co prawda album nie odniósł tak ogromnego sukcesu marketingowego jak "Nevermind", ale wpisał się na stałe do historii muzyki. Najlepszym dowodem na to jest pierwsza pozycja na liście Billboard 200, doskonałe oceny recenzentów i przychylność fanów. Płyta "In Utero" rozeszła się na całym świecie w wielomilionowym nakładzie.

W związku z tym wydawnictwem opublikowano dwa single "Heart-Shaped Box" i "All Apologies".

Album ten docenił również recenzent Borys Dejnarowicz. Pisał on na łamach naszego czasopisma:

Pomysł na In Utero był taki, żeby ponownie przywalić z całej siły w uszy odbiorców. Stąd kilka numerów wyciętych bezlitośnie ostro: Tourette’s, Radio Friendly Unit Shifter, Scentless Apprentice. Ale mimo to album jest równie zaraźliwie melodyjny jak Nevermind, chociaż grupa ani na chwilę nie przestaje być wiarygodna.

Cała recenzja do przeczytania TUTAJ.

Przypomnimy, że już niedługo – 24 września – do sprzedaży trafi specjalne, rocznicowe wydanie albumu "In Utero". Wersja deluxe tego wydawnictwa będzie składała się z trzech płyt, na których usłyszymy nie tylko utwory ze wspomnianego albumu, ale również wiele niepublikowanych dotychczas materiałów. W zestawie znajdzie się także płyta DVD.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także