terazmuzyka.pl
Na stronie 3177V  
mg | 11 listopada 2018
16

100 utworów polskiego rocka na 100-lecie odzyskania niepodległości [LISTA]

11 listopada 2018 roku to dzień wyjątkowy dla wszystkich Polaków. Z tej okazji zdecydowaliśmy się przygotować listę stu znakomitych utworów reprezentujących polskiego rocka.

Nie sugerowaliśmy się żadnym wyszukanym kluczem. Sięgnęliśmy po utwory młode i stare, reprezentujące cięższe i lżejsze odmiany rocka, krótkie i długie, proste i bardziej złożone. Łączy je przede wszystkim fakt, że zostały stworzone przez rodzimych wykonawców. Mamy na celu pokazanie, że polski rock to rock wyjątkowy, płodny i niezwykle różnorodny.

Kolejność jest przypadkowa. Jeśli Twoim zdaniem na liście powinien znaleźć się jakiś utwór, koniecznie napisz nam o tym w komentarzu!

100 utworów na 100-lecie odzyskania niepodległości:

1. Perfect - Nie płacz Ewka

2. TSA - 51

3. Budka Suflera - Jolka, Jolka pamiętasz             

4. Dżem - Whisky

5. Perfect - Autobiografia         

  

6. Budka Suflera - Noc komety

7. Dżem - Do kołyski

8. Coma - Spadam

9. Sztywny Pal Azji - Łoże w kolorze czerwonym

10. Breakout - Modlitwa

11. Czesław Niemen - Sen o Warszawie

12. Republika - Nie pytaj o Polskę

13. Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat

14. Chłopcy z Placu Broni - Kocham Cię

15. Perfect - Chcemy być sobą

16. Breakout - Gdybyś kochał, hej

17. Hunter - Pomiędzy niebem a piekłem

18. Kazik - 12 groszy

19. KSU - Moje Bieszczady

Strona

Komentarze (16)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
asdf [80.48.***.***] dodano: 11.11.2018, 13:33 #1
I co, mam klikać po jednej? Zróbcie playlistę na Youtube i dajcie link!
Pokaż odpowiedzi (1)
P. [89.228.***.***] dodano: 11.11.2018, 16:02 #3
Zamiast stawiać na ilość, lepiej byście zaprezentowali 10, ale mających jakiś związek z dzisiejszym świętem i napisali o każdym z nich parę zdań.
Pokaż odpowiedzi (1)
tdream [78.88.***.***] dodano: 11.11.2018, 16:40 #5
Wiadomo! Grzegorz !!!
Przemo [83.31.***.***] dodano: 11.11.2018, 18:30 #6
Jest nawet Kobong, a nie ma Sweet Noise. Utwór "Godność" bardzo by pasował do tej listy.
Riff Raff dodano: 11.11.2018, 18:36 #7
Z klasyki polskiego rocka najbardziej do dzisiejszego święta pasuje "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni. Dziwię się, że nie znalazł się na liście...
Pokaż odpowiedzi (1)
VIKING[PL] [81.110.***.***] dodano: 11.11.2018, 19:41 #9
Dobrze ze ktoś jeszcze pamięta KOBONG
ratmsoad dodano: 11.11.2018, 22:14 #10
Mnie brakuje Pogodno i jego 'Spierdalacz'.
Mt [78.31.***.***] dodano: 11.11.2018, 23:17 #11
A gdzie SBB, Klincz, Gayga, Mech, Azyl P, Univers, Super Box, Roxa i wiele wiele innych
dezerter [89.229.***.***] dodano: 12.11.2018, 05:05 #12
Ten Organek i Coma powinni być w drugiej setce tej listy ... słabe mają te utwory .
Siona [178.235.***.***] dodano: 12.11.2018, 08:14 #13
Tak wielu pominięto ale za to Behemoth 2 razy. Nie mam nic do nich ale to jednak specyficzne zestawienie i można by w ich miejsce wybrać dużo bardziej trafnie.
Vampirro dodano: 12.11.2018, 09:30 #14
Rozumiem, że brak przyjętego klucza oznacza, że wrzucono to, co podobało się redakcji. Bo trochę jest parę kwestii, do których można się mocno przyczepić.
1. "Noc komety" - bardzo fajny kawałek, nagrany przez Budkę, ale to cover zespołu Eloy. Podobnie "Sen o dolinie" jest coverem. A brak na liście "Jest taki samotny dom".
2. Przeoczenia Skaldów to wam nie podaruję. Ja wiem, że ten zespół jest kojarzony jako jarmarczna rozrywka, ale przecież w "Krywaniu, Krywaniu" to drugą polską suitą prog rockową. A jak nie to, to chociaż któryś z lżejszych przebojów ("Wiosna", "Kulig", "Króliczek" i można by długo wymieniać).
3. A z Niemena to aż się prosi, żeby na taką listę wybrać "Bema pamięci...". Pierwsza polska suita rockowa, genialny kawałek, patriotyczne przesłanie. Lepszej okazji już chyba nie będzie.
4. "Piłem z diabłem bruderszaft", bo to jeden z najlepszych polskich riffów. I gdzie się podziało SBB? Za to Nocny Kochanek? Jazda po bandzie.

Na koniec jednak pochwała za uwzględnienie szerokich gustów.
Edytowano 1 raz. Ostatnio: 12.11.2018, 09:34
Rex [46.171.***.***] dodano: 13.11.2018, 11:42 #15
Dorosłe Dzieci - Turbiny - tak nisko? Pogięło Was?
Geminiman [83.26.***.***] dodano: 13.11.2018, 15:24 #16
Tyle że teraz o polskiej muzyce rockowej, można mówić jedynie w czasie przeszłym dokonanym. W Polsce rock umarł ostatecznie i nieodwołalnie dnia 3 października 2015 roku, wraz z Franciszkiem Walickim. Obecnie najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w Polsce jest rap, który bardzo często dominuje w zestawieniu OLiS. Dziś raperzy są głosem pokolenia zbuntowanej młodzieży, a nie szarpidruty. Rock jako rewolucja oraz twórczy innowacyjny duch, pozostał niestety w poprzednim stuleciu.