terazmuzyka.pl
Newsy 4038V  
mg | 1 stycznia 2020
67

26. Top Wszech Czasów w Trójce [PODSUMOWANIE]

Za nami 26. Top Wszech Czasów, który przez dwanaście godzin gościł na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia.

Setki tysięcy oddanych głosów słuchaczy Programu Trzeciego pozwoliły na stworzenie kolejnego, 25. Topu Wszech Czasów, w którym prezentowane jest sto najlepszych utworów – zarówno polskich, jak i zagranicznych. W tym roku prowadzący – Marek Niedźwiecki, Piotr Metz, Piotr Baron i Piotr Stelmach – ponownie poświęcili dwanaście godzin na prezentację kolejnych ponadczasowych kompozycji.

Bo to Top właśnie [FELIETON]

Na liście nie zabrakło wielu znakomitych rockowych klasyków, w wykonaniu takich zespołów jak QueenMetallicaThe BeatlesKing CrimsonLed Zeppelin czy Pink Floyd. To właśnie utwory tego ostatniego zespołu były najliczniej reprezentowane na tegorocznej liście. Więcej szczegółów w poniższym podsumowaniu.

Podsumowanie 26. Topu Wszech Czasów

Szczególnie w drugiej 50-tce utworów znalazło się kilka niespodzianek, a nawet debiutów. Awanse o kilkaset pozycji i potężne spadki zdominowały początek audycji. Był to bez wątpienia powiew świeżego powietrza, którego Top potrzebował. W czołowej dwudziestce już tylu niespodzianek nie było, a usłyszeć mogliśmy przeboje największych: Pink Floyd, Queen, Deep Purple czy Dire Straits. I to właśnie utwór tego ostatniego – „Brothers In Arms” – był jednym z największych zaskoczeń tegorocznego Topu, ponieważ spadł z 2. na 14. pozycję. Przez wiele ostatnich lat znajdował się on w ścisłej czołówce zestawienia.

Kolejnym wielkim zaskoczeniem była pozycja utworu „Stairway to Heaven”, który aż do tego notowania nigdy nie był poza czołową trójką. Tym razem jednak klasyk Led Zeppelin wylądował na 5. pozycji. Wyprzedzony został chociażby przez „Epitaph”, czyli utwór w poprzednim notowaniu „zaledwie” 9. – kompozycja King Crimson znalazła się tym razem zaraz za podium.

Podium, które może zaskoczyć. Na najniższym jego stopniu znalazł się utwór „Riders On The Storm” The Doors, co bez wątpienia zaskakuje, choć należy pamiętać, że kompozycja w ubiegłym roku była na wysokim 5. miejscu, a wcześniej rzadko wypadała z czołowej dziesiątki. Drugie miejsce przypadło „Child In Time”. Utwór Deep Purple rok wcześniej był tuż za podium, więc odnotował awans o dwa oczka. Zarówno The Doors, jak i Deep Purple zajęli najwyższe miejsca w historii Topu. Niemalże pewnym było, że na szczycie zestawienia znajdzie się ponownie Queen i tak też się stało. Kolejny raz jako ostatni wybrzmiał utwór „Bohemian Rhapsody”. Widzimy i słyszymy się już za rok!

Najlepsza 20-tka tegorocznego Topu Wszech Czasów:

 • 20. „SMOKE ON THE WATER” Deep Purple
 • 19. „THE HOUSE OF THE RISING SUN” The Animals
 • 18. „HEY YOU” Pink Floyd
 • 17. „THE SHOW MUST GO ON” Queen
 • 16. „GYONGYHAJU LANY” Omega
 • 15. „COMFORTABLY NUMB” Pink Floyd
 • 14. „BROTHERS IN ARMS” Dire Straits
 • 13. „DZIWNY JEST TEN ŚWIAT” Czesław Niemen
 • 12. „SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND” Pink Floyd
 • 11. „PARANOID” Black Sabbath
 • 10. „KAYLEIGH” Marillion
 • 9. „HOTEL CALIFORNIA” Eagles
 • 8. „NOTHING ELSE MATTERS” Metallica
 • 7. „IMAGINE” John Lennon
 • 6. „WISH YOU WERE HERE” Pink Floyd
 • 5. „STAIRWAY TO HEAVEN” Led Zeppelin
 • 4. „EPITAPH” King Crimson
 • 3. „RIDERS ON THE STORM” The Doors

 • 2. „CHILD IN TIME” Deep Purple

 • 1. „BOHEMIAN RHAPSODY” Queen

Całe zestawienie 26. Topu Wszech Czasów znajdziecie na stronie internetowej Radiowej Trójki, a konkretnie w TYM miejscu. 


REKLAMA

Polecamy Wydanie Specjalne poświęcone Led Zeppelin, które jest aktualnie w sprzedaży – zarówno w kioskach w całej Polsce, jak i w naszym sklepie internetowym.

Na 144 stronach pisma w ekskluzywnym wydaniu znajdziesz między innymi:

 • Historie wszystkich albumów zespołu
 • Oko w oko z muzykami, czyli pięć szczerych wywiadów
 • Powroty po latach: Filadelfia, Londyn i Katowice
 • Solowe kariery Roberta Planta, Jimmy’ego Page’a oraz Johna Paula Jonesa
 • I wiele, wiele więcej!

 

Komentarze (67)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
qwerty [103.16.***.***] dodano: 01.01.2020, 21:13 #1
Te same utwory co w poprzednich topkach tylko w innej kolejności, nic specjalnego. Nie oczekuję, że ludzie będą głosowali na zespoły z podziemia, ale różnorodność mogłaby się przydać.
Pokaż odpowiedzi (3)
Geminiman [83.26.***.***] dodano: 01.01.2020, 21:58 #5
A hipsterscy fani niezalu mają ogromny ból czterech liter, ponieważ ten cały Top nie wygląda jak zestawienie /mu/core z 4chana, Pitchforka czy RateYourMusic. Czyli jak to w linku https://ratey(...)on-them/
Marcin [83.7.***.***] dodano: 01.01.2020, 22:15 #6
Trójka wypada dość mizernie w porównaniu do najlepszego muzycznego radia w Polsce jakim jest Rockserwis.fm. Internetowy sklep płytowy www.rockserwis.pl także jest bardzo dobry. Polecam radio i sklep.
Pokaż odpowiedzi (1)
FOK [178.217.***.***] dodano: 02.01.2020, 07:02 #8
Szkoda, że dla słuchaczy 3-ki "wszechczasy" skończyły się na czarnej Metallice.
Pokaż odpowiedzi (5)
Rocker99 [80.49.***.***] dodano: 02.01.2020, 07:06 #14
W Top-70 znalazło się aż 6 rewelacyjnych utworów Led Zeppelin. To na pocieszenie dopiero 5 miejsca Stairway To Heaven co jednak jest nieporozumieniem bo to od zawsze jest utwór wszechczasów. W podsumowaniu wszystkich 26 notowań TWC Stairway To Heaven awansował na 1 miejsce.
Pokaż odpowiedzi (11)
Sagittarius [153.19.***.***] dodano: 02.01.2020, 08:55 #26
Miłośnicy muzyki rockowej z dłuższym stażem mają znają na pamięć wszystkie te utwory, ale dla kogoś kto dopiero chce zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem muzycznym zapoznanie się z tymi nagraniami to dobry początek.
Pokaż odpowiedzi (3)
Geminiman [83.26.***.***] dodano: 02.01.2020, 09:31 #30
Ten cały Top Wszechczasów to rzeczy dla stetryczałych kuców, którzy marszczą Freda na widok Stratocastera.
Pokaż odpowiedzi (6)
Adi777 [5.173.***.***] dodano: 02.01.2020, 16:15 #37
Do Geminiman Jakie znasz lepsze płyty od albumów King Crimson i Gentle Giant?
Pokaż odpowiedzi (22)
Elo [84.10.***.***] dodano: 03.01.2020, 20:18 #60
Kurczę ileż można się podniecać tymi samymi utworami które zresztą słyszymy w ciagu kilkdziesiąt razyUśmiech są oczywiście wyjątki ale bardzo mało.
No i podniecanie się Quennem i Bohemian Rapsody który nigdy nie był wykonany na żywo tak jak oryginał bo się po prostu nie da bo to taki... no właśnie to jest zwykły utwór czy jak początek "komputerowe" dzieło?Uśmiech
Pokaż odpowiedzi (1)
Wielki fan Purpli [5.184.***.***] dodano: 04.01.2020, 10:28 #62
Child on time wreszcie tak wysoko, mam nadzieję że w przyszłym roku będzie na 1-wszym miejscu. Utwór który zostawia w tyle wszystko i wszystkich, wszelkie utwory.. cieszę się z The Doors, ktorzy zawsze brzmiś świeżo i znakomicie, nieco archaiczny już jak na te czasy Led Zeppelin wyraźnie w odwrocie. .
Deep Purple chyba 4 utwory, bardzo dobrze! Dire straits daleko..
Niedługo mało kto będzie kojarzył ten zespół. Kiedyś giganci. Pierwsze miejsce jednak zaskakujące, mimo wszystko. Ale i tak miłe zaskoczenia w przetasowaniach. Od stairway... chyba juz niektórym robiło się niedobrze..
Pokaż odpowiedzi (3)
Ja też nie jestem robotem [164.127.***.***] dodano: 08.01.2020, 20:31 #66
Słucham Trójki od dzieciństwa, od końca l.70, to ważna dla mnie stacja, ale właśnie wychowany przez Trójkę, ale też - co ważne, bo to była jakby szkolą średnia po podstawówce - przez Dwójkę (Pol.Radia - jazz i muz.klasyczna), jako meloman mający ok.800 płyt od dawna czułem się znużony ciągłym powracaniem na Listę tylko części największych utworów świata, bo moje serce wskutek tego "wychowywania" kochało też rzadziej czczone w Trójce "czarne" utwory jak "Killing me softly with his song" Roberty Flack czy do całych albumów (naprawdę, operowanie w rankingach pojedynczymi utworami nie wystarcza - czasem coś ważnego dzieje się w całym albumie, nieraz mniej znanym, np.w tym podwójnym Niemena, nagranym z wtedy niewystępującym pod tą nazwą SBB). Kiedyś krytyk muzyczny Brzozowicz wytknął Trójce na łamach Do Rzeczy nadmierny kult zespołów idących po linii P.Kaczkowskiego, a brak lub niedomiar wielu innych, którym kadzi się na Zachodzie (np.Bowie jest bardziej poważany). Coś w tym jest. Kaczkowski był dla nas w l.70. i 80. wielkim oknem otwartym na Zachód, ale popadliśmy przez to w pewną jednostronność, jak dzieci naśladujące ojca.
Pokaż odpowiedzi (1)
Komentarze (67 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 1117V  
14

Radiowa Trójka ma nowego dyrektora

mg | fot. rofilp | 25 maja 2020
Newsy 1323V  
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group