terazmuzyka.pl
Newsy 6921V  
mg | 23 czerwca 2016
0

Jest wyrok w sprawie Led Zeppelin!

Sąd w Los Angeles odczytał właśnie decyzję ławy przysięgłych dotyczącą ewentualnego złamania prawa przez Jimmy’ego Page’a i Roberta Planta.

Wczoraj w sądzie w Los Angeles zakończył się proces muzyków z Led Zeppelin, którzy zostali oskarżeni o plagiat – mieli zdaniem oskarżyciela wykorzystać fragment utworu „Taurus” zespołu Spirit podczas nagrywania „Stairway to Heaven”. Po tym, jak swoje mowy końcowe przedstawili adwokaci, ława przysięgłych miała udać się na obrady, żeby podjąć ostateczną decyzję.

Nie potrzebowali oni dużo czasu i właśnie poinformowali (rano czasu amerykańskiego) że muzycy z Led Zeppelin – Robert Plant i Jimmy Page – są niewinni zarzucanych im czynów! Zdaniem ławników muzycy nie dopuścili się plagiatu podczas nagrywania swojego największego dzieła i jednego z najbardziej znanych utworów rockowych.

Choć decyzję podjęto stosunkowo szybko, Rolling Stone donosi, że ława przysięgłych dość ostro debatowała na temat sprawy, którą miała rozstrzygnąć. Nie bez znaczenia było niezwykle agresywne zachowanie adwokata oskarżyciela, Francisa Malofiya, który wielokrotnie przekonywał o winie Page’a i Planta, a podczas przesłuchania na każdym kroku starał się udowodnić, że znali utwór „Taurus” wiele miesięcy przed przygotowaniem „Stairway to Haven”.

Muzycy wielokrotnie zasłaniali się niewiedzą lub brakiem pamięci, co zdaniem dziennikarzy Rolling Stone nie było najlepiej odbierane przez ławę przysięgłych. Nie bez znaczenia był również fakt, że w pierwszej fazie procesu sędzia Gary Klausner mówił o „wyraźnych podobieństwach między oboma utworami”.

Ostatecznie jednak ława przysięgłych zdecydowała, że nie doszło do złamania prawa.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Newsy 492V  
8

Jack White wskazuje zespoły, które są nadzieją rocka

rf | fot. David James Swanson | 17 lipca 2019
Newsy 2832V  
Newsy 2857V  
10

Sharon Osbourne zaatakowała byłego basistę Ozzy'ego

rf | fot. Eva Rinaldi | 13 lipca 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group