terazmuzyka.pl
Newsy 2491V  
red | 28 lipca 2015
0

Najciekawsze letnie festiwale na świecie

Jest ich dużo, ale ile? Szczerze mówiąc, chętnie byśmy je wszystkie policzyli, ale trochę goni nas czas. Każdego tygodnia kolejne imprezy znikają z festiwalowej mapy, a następna edycja dopiero za rok. Festiwale, festiwale...

W Polsce Open'er, OFF Festival, nieco dalej Burning Man, Glastonbury czy Tomorrowland

Organizowane na coraz wyższym poziomie, a wszystko po to, by zdobyć serca fanów letniej rozrywki w plenerze.  Imprezy także muzyczne, ale połączone z teatralnymi inscenizacjami, dające uczestnikom duże poczucie wolności.

A ponadto wielu niesamowitych wykonawców, nowe przyjaźnie, wspaniała przygoda. Dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą jeszcze załapać się na którąś z imprez polecamy wycieczkę po przewodniku festiwali. Znajdziecie tu dużo informacji o tym, gdzie odbywa się festiwal, kto na nim zagra, ile za niego zapłacicie.

A na które z festiwali my chętnie byśmy się wybrali?

Na pustyni, w wirze więzi i przy kukle

To właśnie potrzeba wolności napędza każdego roku uczestników Burning Man, imprezy na pustyni Black Rock w północnej Newadzie. Najpierw podpala się olbrzymią kukłę, później oddaje rytualnemu odpoczynkowi, ucieczce od świata codzienności. Tutaj w specjalnie wykreowanym miasteczku, każdy polega na samym sobie, w barwnym stroju i przy pokazach laserowych. Samo miasteczko prezentuje się, jakby zostało wyjęte z baśni lub mitologii, nieco mroczne, a jednocześnie bardzo intrygujące, przyciągające nawet, a może przede wszystkich, zmęczonych biznesmenów.

Przez wielu nazywany jest festiwalem surrealistycznym, organizowanym daleko od życia codziennego. Ogromna piaszczysta przestrzeń, na której brak nie tylko śladów cywilizacji, ale w ogóle życia. Podczas imprezy uczestnicy mają okazję wziąć udział w happeningach, prezentacjach, wystawach. Oto krótka zapowiedź:

A po tygodniu tego szaleństwa? Wszystko zostaje puszczone z dymem, na znak przemijalności. I co ciekawe, aby przetrwać na festiwalu należy przywieźć ze sobą odpowiednio dużo jedzenia. Najbliższe punkty z żywnością znajdują się około 2 km od miejsca docelowego, a każde opuszczenie miasteczka konieczność ponownego zakupienia biletu. Więcej o tym niezwykłym festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.

Piece of love Glastonbury

Gdyby zapytać bywalca światowych festiwali o imprezę, którą może polecić, z pewnością wspomniałby o Glastonbury. Zakorzeniona w hipissowskiej kulturze zabawa, trwa nieprzerwanie od 1970 roku. Początkowo z biletami za symbolicznego dolara, dziś już nieco droższa. Obecnie uznawana też za bardziej komercyjną niż 40 lat temu, ale wciąż nawiązująca do wolności. Impreza to przede wszystkim koncerty, ale również atrakcje dodatkowe. Na terenie festiwalu można znaleźć specjalne strefy dla rodzin, gdzie pójdziemy do cyrku, na plac zabaw, do SPA.

Festiwal w Glastonbury cieszy się ogromnym powodzeniem, pomimo często kiepskiej i bardzo nieprzewidywalnej pogody (jak to na Wyspach), która mu towarzyszy. Uczestnicy festiwalu zaczęli już nawet żartować, że bez kaloszy Glastonbury to nie to samo. Co roku zjeżdża tutaj blisko 150 tys. osób, a pomysłodawcą imprezy jest Michael Eavis angielski mleczarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego.

Uwaga, festiwal jest tak prestiżowy, że rezerwacje gwiazd występujących na scenach, dokonywane są przez organizatorów nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Już w tej chwili znany jest więc program festiwalu na 2016 rok. Ciekawą postacią tegorocznej imprezy był Dalai Lama, a relację z tego zobaczycie tu:  

W tym roku pojedźmy do Disneylandu – Tomorrowland

Impreza, na którą jechać mają okazję tylko urodzeni łowcy biletów. Liczba wolnych miejsc kończy się bowiem zwykle już po kilkudziesięciu minutach od momentu, w którym te trafiają do sprzedaży. Nic dziwnego, bowiem cały festiwal to prawdziwe, nie tylko muzyczne, przeżycie. Mamy tutaj okazję wkroczyć do baśniowej krainy, tej z Disneylandu, poczuć się jak na innej planecie i posłuchać muzyki z elektronicznym brzmieniem. W tym roku dla fanów Tomorrowland przygotowano imprezy w dwóch miejscach. Pierwsza odbyła się w Sao Paulo 1, 2 i 3 maja. Druga dopiero przed nami. Wystartuje bowiem tradycyjnie 24 lipca i skończy się 26. A tak wyglądała zapowiedź Tomorrowland w Brazylii:

Witajcie mroczni przyjaciele – Wave Gotik Treffen 2015

W tym roku impreza co prawda już się odbyła, ale warto przygotować siłę na kolejną edycję w 2016 roku. Na scenie gotyckiej w ciągu kilku dni usłyszymy kilkadziesiąt zespołów, co daje naprawdę szerokie spektrum muzycznych doznań. WGT często nazywany jest międzynarodowym zjazdem mrocznej familii i jednocześnie jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Nie wierzycie? Zobaczcie:

Posłuchamy tutaj różnych dźwięków muzyki gotyckiej od electro-popu po goth metal, od EBM-u po neofolk, od muzyki średniowiecznej po industrial. Tak jak poprzednie, tak i ten festiwal to jednak nie tylko muzyka. Jak mówią sami organizatorzy, to przede wszystkim romantyczna atmosfera, pełna poezji, wystąpień teatralnych i projekcji filmów. Lipsk, miejsce docelowe festiwalu, to ponadto bardzo tolerancyjne miasto, przygotowane na gotyckich fanów i ich nieco mroczne stylizacje. Z otwartymi ramionami wita gotyckich gości z całego świata. 

I wreszcie na koniec argentyńskie rytmy! Lollapalooza

W tym roku słynny "objazdowy" amerykański festiwal odbędzie się po raz pierwszy w Europie! To duże zaskoczenie, ponieważ do tej pory Lollapalooza, w swojej ponad 20-letniej historii, oprócz rodzinnego USA odbyła się wyłącznie w Chile, Brazylii i Argentynie. W 2015 roku, 12-13 września zadebiutuje w Berlinie. Na berlińskiej premierze festiwalu w roli headlinera wystąpi zespół Muse, a  oprócz tego także Hot ChipStereophonicFranz Ferdinand & SparksLittle Dragon czy Crystal Fighters. Festiwal przed nami, zatem warto jeszcze powalczyć o bilety. Tutaj znajdziecie konkurs, w którym są do zgarnięcia darmowe wejściówki, a tutaj dużo więcej informacji o samym festiwalu. Powodzenia!

Moglibyśmy opisać jeszcze kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt festiwali, ale? Szczerze mówiąc znowu goni nas czas. Za kilka dni wybieramy się na kolejny plener, a Wam pozostawiamy do prześledzenia infografikę z festiwalami. Trzymajcie! 

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group