terazmuzyka.pl
Newsy 8552V  
rf | 6 lutego 2017
5

Axl Rose kończy dziś 55 lat. Obejrzyj występy z ponad 30-letniej kariery

Axl Rose, wokalista Guns N’ Roses, obchodzi dzisiaj 55. urodziny. Zobacz jego najlepsze momenty.

William Rose urodził się w mieście Lafayette w stanie Indiana 6 lutego 1962 roku. Jego dzieciństwo było burzliwe. Wychowywany był przez surowego pastora Stephena Baileya, a jego prawdziwy ojciec porzucił go, gdy William był dzieckiem. Mając na pieńku z lokalną policją, uciekł na początku lat 80. do Los Angeles, gdzie niedawno przeniósł się jego przyjaciel z dzieciństwa, Jeff Isbell.

Guns N' Roses. Setki tysięcy biletów, miliony na koncie

W Los Angeles Jeff stał się Izzym Stradlinem, a William kazał się nazywać Axlem. Razem zaczęli badać ówczesną scenę, skupioną wokół Sunset Strip. Po okresie odbijania się od rozmaitych efemerycznych grup, w 1985 roku zawiązał się skład, który miał podbić świat jako Guns N’ Roses.

Wybuchowy Axl Rose

Jako charyzmatyczny lider Guns N’ Roses, Axl Rose, zasłynął po wydaniu albumu „Appetite For Destruction”, który do dziś rozszedł się w nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. Co ciekawe, przez kilka pierwszych miesięcy płyta nie cieszyła się zainteresowaniem. Dopiero, gdy MTV wyświetliło teledysk „Welcome To The Jungle” popularność Gunsów eksplodowała z wielką siłą.

Guns N’ Roses: „Welcome To The Jungle”

Axl Rose szybko zasłynął nie tylko z ogromnej charyzmy i talentu, ale też z porywczej natury i nonszalancji. Spóźniał się na koncerty. Potrafił je przerwać z błahego powodu, albo wszcząć zamieszki. Do jednej z najgroźniejszych rozrób doszło w St. Louis, 2 lipca 1991 roku, kiedy wokalista zobaczywszy pod sceną fana z aparatem rzucił się w tłum, a następnie zszedł ze sceny.

Guns N’ Roses: „Rocket Queen” (St. Louis 1991)

W efekcie wybuchły zamieszki, w których zniszczona została nowo wybudowana hala Riverport Amphitheatre, a także sprzęt zespołu. Ówczesny menadżer zespołu, Doug Goldstein, tak wspominał pobojowisko, które zobaczył:

Nad ranem oczom wszystkim ukazały się sceny rodem z „Czasu apokalipsy”. Tłum zrównał to miejsce z ziemią. Wszystko, co zespół zostawił na scenie zostało zniszczone. Szkody wyrządzone w obiekcie sięgały prawie ćwierć miliona dolarów.

Duet z Eltonem Johnem

Axl Rose został oskarżony o wzniecanie zamieszek, a Guns N’ Roses już więcej nie zagrali w St. Louis. To się jednak wkrótce zmieni – na 27 lipca 2017 roku zaplanowany jest koncert na stadionie The Dome w St. Louis.

Axl Rose skupiał na sobie uwagę mediów nie tylko podczas ogromnej trasy koncertowej promującej albumy „Use Your Illusion”. Wokalista wystąpił także z Eltonem Johnem na koncercie poświęconym pamięci Freddiego Mercury’ego, na którym zaśpiewali „Bohemian Rhapsody”.

Elton John, Axl Rose, Queen: „Bohemian Rhapsody”

Po zawieszeniu w połowie lat 90. działalności przez Guns N’ Roses, Axl na długo wycofał się z życia publicznego. Na scenę powrócił w 2001 roku z nowym składem Guns N’ Roses, w którym z czasów „Illusion” ostał się tylko on i klawiszowiec Dizzy Reed. „Nowi Gunsi”, jak ich nazywano, zasłynęli ze ślimaczego tempa nagrywania albumu „Chinese Democracy”, który ukazał się dopiero pod koniec 2008 roku. Axl nie wyzbył się dawnego nawyku spóźnialstwa i przerywania koncertów, co doprowadzało do kolejnych zamieszek, zrywania tras i ataków na jego osobę ze strony fanów. On sam nie szczędził cierpkich słów pod adresem byłych kolegów z zespołu, a zwłaszcza Slasha, deklarując, że nie wystąpi nigdy więcej z nim na jednej scenie.

Guns N’ Roses: „This I Love” (Las Vegas, 2012)

Axl/DC i powrót Guns N’ Roses

Na początku 2016 roku doszło jednak do przełomowego wydarzenia. Okazało się, że Guns N’ Roses powrócą ze Slashem i Duffem McKaganem na trasę, przewrotnie zatytułowaną „Not In This Lifetime”. Pierwszy koncert reaktywowanego składu miał miejsce 1 kwietnia 2016 roku w klubie Troubadour w Los Angeles, gdzie 30 lat wcześniej Gunsi stawiali swoje pierwsze kroki. Jeszcze większym zaskoczeniem było objęcie przez Axla stanowiska zastępcy wokalisty AC/DC, Briana Johnsona, który musiał zrezygnować ze sceny, w związku z problemami ze słuchem.

AC/DC i Axl Rose: „Back In Black”

Guns N’ Roses obecnie są w trasie i 20 czerwca 2017 roku wystąpią w Polsce (po raz trzeci, ale po raz pierwszy ze Slashem i Duffem) na stadionie Energa w Gdańsku. Jak grupa sobie aktualnie radzi na scenie, można przekonać się dzięki filmom z trasy po Azji.

Guns N’ Roses: „Welcome To The Jungle” (Japan 2017)

Komentarze (5)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
BEHEMOTOR [83.15.***.***] dodano: 06.02.2017, 11:50 #1
Ciekawy tekst. Więcej takich proszę!
Pokaż odpowiedzi (1)
Irydion dodano: 06.02.2017, 11:56 #3
Kawał rockowej historii :-)
Berni [83.7.***.***] dodano: 06.02.2017, 12:06 #4
https://www.youtube.com/watch?v=rvWmNNqcgmk
Doman [89.77.***.***] dodano: 07.02.2017, 12:40 #5
Teraz już niema takich kapel niestety, potrafili do..bać chłopaki choć ima dalej w wiek to ... nie niestety nie wszyscy wytrzymują próbę czasu rock and roll to sprawa dla młodych Uśmiech
Zobacz także
Newsy 704V  
7

Krzysztof Penderecki nie żyje

rf | fot. Akumiszcza | 29 marca 2020
Koncert już wkrótce
  • Guns N' Roses
  • Data i miejsce koncertu: 20 czerwca 2017
    Gdańsk, Stadion Energa
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group