terazmuzyka.pl
Newsy 2455V  
rf | 13 czerwca 2020
38

Słuchacze BBC wybrali najlepsze płyty lat 90. [LISTA]

Poznaliśmy najlepsze płyty lat 90. wybrane przez słuchaczy radia BBC.

Słuchacze nadawanego przez radio BBC programu „Sounds of the 90s” wybrali najlepsze i najbardziej ikoniczne albumy lat 90. Poznaliśmy pierwszą dziesiątkę tego zestawienia.

Pierwsze miejsce zdobył Radiohead z wydanym w 1997 roku albumem „OK Computer”, a tuż za nim uplasował się Oasis z płytą „(What’s The Story) Morning Glory”. Podium natomiast zamyka Nirvana z płytą „Nevermind” z 1991 roku.

Oasis jest jedynym zespołem z pierwszej dziesiątki, który umieścił w zestawieniu dwa albumy – na miejscu czwartym uplasował się jego debiutancki album „Definitely Maybe”.

Całą pierwszą dziesiątkę znajdziecie poniżej.

  1. Radiohead – OK Computer
  2. Oasis – (What’s The Story) Morning Glory
  3. Nirvana – Nevermind
  4. Oasis – Definitely Maybe
  5. R.E.M. – Automatic For The People
  6. Pulp – Different Class
  7. Alanis Morissette – Jagged Little Pill
  8. The Verve – Urban Hymns
  9. Primal Scream – Screamadelica
  10. U2 – Achtung Baby

Co myślicie o tym zestawieniu? Podzielacie wyniki plebiscytu? A może uważacie, że zabrakło w nim ważnych płyt? Napiszcie w komentarzach.


REKLAMA

W sprzedaży jest już majowo-czerwcowy numer „Teraz Rocka”. Piszemy w nim między innymi o: Pearl JamDanzig, Judas Priest, Queen, Elektrycznych Gitarach, Katatonii i wielu innych.

Pismo dostępne jest również w naszym sklepie internetowym – pamiętaj, zamówienie pisma w sieci to obecnie najbezpieczniejsza i jednocześnie najwygodniejsza forma zakupu!

[ZAMÓW TERAZ]

Komentarze (38)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Scheisskopf dodano: 13.06.2020, 14:53 #1
W sumie żadnych zaskoczeń. Jeszcze przed wejściem w artykuł byłem pewien, że OK Computer i Oasis na pierwszych miejscach.
W dziesiątce 6 pozycji angielskich - ale to plebiscyt czysto angielski, a Anglicy od zawsze mieli tendencję do nadawania wlasnym zespołom większej rangi, niż na to zasługują.
Pokaż odpowiedzi (7)
The_Cure dodano: 13.06.2020, 15:15 #9
Dałbym w Top 10 The Cure - Wish
I [91.205.***.***] dodano: 13.06.2020, 15:31 #10
Nie ma ,,Ten,, Pearl Jam ? Nie ma Soundgarden, nie ma Alice in Chaince ?To jakiś żart ? Sami sobie ( z tamtych lat ) zaprzeczacie. Hej, Teraz Rock, to koniunkturalizm, czy już niestety demencja ?
Pokaż odpowiedzi (1)
I [91.205.***.***] dodano: 13.06.2020, 15:33 #12
Jasne, demencja moja, bo to tylko BBC !
Brother73 [83.23.***.***] dodano: 13.06.2020, 22:57 #13
Do tej listy dopisałbym którąś w dwóch pierwszych płyt Reef: ,,Replenish" (1995) lub ,,Glow''' (1997).
Arkadiusz Paruch dodano: 14.06.2020, 00:31 #14
Brakuje mi "Songs of Faith and Devotion" i "Ultry" Depeche Mode, "Innuendo" Queen, może jeszcze "Blood Sugar Sex Magik" RHCP, "Pop" U2. Jeśli chodzi o dwie pierwsze grupy, trochę nie dziwi mnie ich absencja, gdyż nigdy nie zostały należycie docenione w swojej ojczyźnie.
Krzyk [5.173.***.***] dodano: 14.06.2020, 09:55 #15
A Metallica z czarną płyta 91 rok a megadeth countdown... A slayer season... Guns n Roses use your... Dla tych trochę lżejszych ni i pantera voulgar... Faith no more Angel duet to są płyty klasyki do tej pory się ich z przyjemnością słucha
Pokaż odpowiedzi (1)
Suwaly [152.89.***.***] dodano: 14.06.2020, 09:56 #17
A Queen i Innuendo, najlepsza płyta w historii
Pokaż odpowiedzi (1)
Jan [78.23.***.***] dodano: 14.06.2020, 15:14 #19
Oasis bym wyrzucił.
Pokaż odpowiedzi (1)
Gillon [94.254.***.***] dodano: 14.06.2020, 18:01 #21
Większość dla fanów britpopu
Paweł K. [156.17.***.***] dodano: 15.06.2020, 08:29 #22
To chyba największej sprzedaży! Tylu innych tytułów ważnych ówcześnie zabrakło.
Pokaż odpowiedzi (1)
grasshopper [153.19.***.***] dodano: 15.06.2020, 10:08 #24
To, co jest najpopularniejsze, nie znaczy, że jest najlepsze. Radiohead - na pierwszym miejscu? Owszem, "OK Computer" to świetny album, ale nie zmienia faktu, że to straszne smęty. Wybitna płyta powinna zawierać zestaw utworów prezentujących różne rodzaje emocji, od radości do smutku. Muzycy Radiohead potrafią grać tylko smutne kawałki, a to na dłuższą metę staje się nudne...
Pokaż odpowiedzi (3)
zbędna zwłoka [153.19.***.***] dodano: 15.06.2020, 10:10 #28
A gdzie albumy Pendragon, takie jak np. "The World" czy "The Masquerade Overture"? Czyżby rock progresywny to była zbyt wymagająca muzyka, jak na przeciętnego brytyjskiego słuchacza?
Pokaż odpowiedzi (2)
Oklaski [77.115.***.***] dodano: 15.06.2020, 20:32 #31
Moja lista byłaby inna:
10. AIC „Dirt”
9. Paradise Lost „Icon”
8. Metallica czarny album
7. Megadeth „Countdown to Extinction”
6. Biohazard „State of the World Address”
5. NIN „Pretty Hate Machine” 89 rok ale wyprzedziła epokę
4. RATM
3. Pearl Jam „Ten”
2. Depeche Mode „Ultra”
1. Pink Floyd „The Division Bell” - ale nie słuchałem nigdy BBC. Muzyka Młodych i Headbangers Ball rządziły
Pokaż odpowiedzi (3)
35-latek [83.26.***.***] dodano: 16.06.2020, 14:40 #35
Jak to dobrze że w tym zestawieniu nie ma biblii sceny indie, którą jarają się wszyscy fani niezalu oraz urodzeni hipsterzy. Chodzi mi o album In the Aeroplane over the Sea Neutral Milk Hotel z 1998 roku. Otóż ten album sprzed 22 lat w zestawieniu czasopisma 'Magnet' z 2003 roku, został uznany za najlepszy album lat 90-tych, który bije na głowę wymienione to płyty Nirvany i Radiohead. Na 4chanie w dziale /mu/, jest uznawany za najlepszą płytę wszechczasów, która jest na pierwszym miejscu /mu/core/essentials. Może dlatego że to zestawienie czasopisma 'Magnet' miało miejsce w tym samym roku kiedy powstał 4chan.
Pokaż odpowiedzi (3)