terazmuzyka.pl
Newsy 3082V  
rf | fot. Carlos Rodríguez/Andes | 22 lipca 2020
32

Bob Rock zdradza tajemnicę werbla na „St. Anger”: On zjednoczył zespół

Brzmienie werbla na płycie „St. Anger” Metalliki do dziś nie daje wielu osobom spokoju. Producent płyty wyjawił, jak je uzyskano.

Wydanym w 2003 roku albumem „St. Anger” Metallica zszokowała swoich fanów. Jednym z najbardziej zaskakujących elementów było nietypowe brzmienie werbla. Producent płyty, Bob Rock, w wywiadzie dla „Tone Talk” wyjawił, skąd się takie brzmienie wzięło.

Rock mówi:

Kryje się za tym historia. Kiedy nagrywaliśmy ten album udaliśmy się do Oakland, gdzie zespół grał próby z Cliffem. Dobrze się tam bawiliśmy, a Lars opowiedział mi o tym, jak wówczas miał rozstawione bębny. Szukaliśmy inspiracji, bo nie było z nami Jamesa, więc powiedziałem: „Wyciągnij bębny, podwójną stopę”, bo majstrowaliśmy przy innych bębnach.

Lars rozstawił więc bębny w sali prób i się na nie gapił. W końcu usiadł za nimi i powiedział „daj mi werbel”. Przyniosłem werbel Plexi Ludwig, bo chciałem go wypróbować, on go założył i powiedział „to jest to brzmienie”.

Zapytałem: „Co”?

Nagraliśmy demo z tym brzmieniem i nie chciał go zmienić. Nie winię go, bo takie było brzmienie, kiedy grali próby do tej płyty, dzięki niemu czuli się bliżej tej sali prób. Niezależnie co inni mówią, ono zjednoczyło zespół i zainspirowało go. Nie mam problemu ze zjebkami jakie przyjmuję. To tylko werbel. Wyluzujcie.

„Metallica – Wydanie Specjalne” cały czas dostępne jest w naszym sklepie internetowym. Ponadto od teraz ponownie kupisz je w wybranych salonach prasowych (Empik, inMedio oraz Relay). Cena pisma to jedyne 19,99 zł.

Na 144 stronach „Metallica – Wydanie Specjalne” znajdziesz między innymi:

  • Historie wszystkich albumów zespołu
  • Oko w oko z muzykami, czyli dwanaście szczerych wywiadów
  • Za kulisami polskich koncertów: wódka w Katowicach i Dżem w Krakowie
  • I wiele, wiele więcej!

Rozglądaj się za taką okładką:

Komentarze (32)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Dzidek [81.190.***.***] dodano: 22.07.2020, 11:14 #1
Wiem, że nie wypada ale lubię tę płytę
Pokaż odpowiedzi (3)
Jac [45.11.***.***] dodano: 22.07.2020, 12:29 #5
Zaraz napiszą ze Lars puścił toksycznego bąka na sali prób i w tym smrodzie nagrywali płytę - ze łzami w oczach ale dzięki temu ten album ma taki mocny charakter - wszyscy nagrywali ją z zacisniętymi zębami i na wdechu
Andrzej [37.47.***.***] dodano: 22.07.2020, 12:45 #6
To nie werbel, to tragedia.
Tylko [78.34.***.***] dodano: 22.07.2020, 13:08 #7
Tylko do 4 płyty potem to już nic Slayer do 5 kto się zna ten wie
Pokaż odpowiedzi (4)
Marcin [83.25.***.***] dodano: 22.07.2020, 13:27 #12
Wychowałem się tej kapeli, ale st Anger to wstyd było wydawać. Panowie zrobili coś, bo było trzeba, ale żal było na nich patrzeć a słuchać się nie dało. Aż do Lulu (wiem, nie wypada tego lubić...) i potem hardwired nic z ich obozu mnie nie interesowało. St Anger jest traumatycznym przeżyciem w w moim muzycznym życiu.
Pokaż odpowiedzi (3)
Scheisskopf dodano: 22.07.2020, 20:21 #16
Zawsze mnie ciekawiło, jak jest po angielsku "zjebka".
Pokaż odpowiedzi (5)
gruby mętos [217.96.***.***] dodano: 22.07.2020, 20:54 #22
tato, tato kupa.
Belphegor [94.254.***.***] dodano: 22.07.2020, 21:46 #23
Na jaki C H U J wy tu komentarze dajecie skoro nie trawicie Metalliki... W Y P I E R D A L A Ć na swoje disco i tam się obmacywać słówkami
Pokaż odpowiedzi (2)
Executioner dodano: 22.07.2020, 22:44 #26
Ten werbel jest tak grindowy...
MarianKoniuszko [37.47.***.***] dodano: 22.07.2020, 23:04 #27
To bardzo dobra płyta niestety ale ma zjebane brzmienie werbla który po czwartym kawałku męcz.
Trump [83.26.***.***] dodano: 23.07.2020, 05:37 #28
Całkiem spoko płyta. Bardziej surowa. Brzmi bardziej undergroundowo. Kilka fajnych hitów jak np. Unnamed fillings. Metallica ma w swym dorobku o wield gorsze płyty niż ta.
Pokaż odpowiedzi (1)
Kliff od Bartonów [79.191.***.***] dodano: 23.07.2020, 13:26 #30
Co by nie gadać to po Majstrze od Tapet tylko Lulu coś wniosła. Reszta to wtórna kupa. No może AJFA była ok. Pozostałe to pudel kantry metal dla bywalców wielkich koncertów za grube hajsy. Czyli żal. Muzyka jest gdzieś indziej
Johann [31.0.***.***] dodano: 23.07.2020, 14:50 #31
Otóż nieee, to nie jest "tylko werbel", to jest zj... bany werbel.
Jacek [89.64.***.***] dodano: 23.07.2020, 20:49 #32
U mnie przepadł za brzmienie.Nie da się tego słuchać !!!