terazmuzyka.pl
Newsy 12895V  
szy | 31 lipca 2017
34

Bono (U2): Naszym braciom i siostrom w Polsce odbiera się wolność

Bono, lider i wokalista irlandzkiego zespołu U2, podczas koncertu w Holandii odniósł się do obecnej sytuacji politycznej naszego kraju. 

12 maja w kanadyjskim Vancouver rozpoczęła się tegoroczna trasa U2 stojąca pod znakiem albumu „The Joshua Tree” z okazji 30. rocznica wydania. Muzycy w jej ramach odwiedzają również europejskie kraje. Zaplanowano jednak tylko 12 koncertów w ośmiu miastach, a na rozpisce zabrakło Polski. Nie brakuje jednak za to odniesień podczas koncertów do naszego kraju.

Gwiazdy rocka, które mogliśmy zobaczyć w serialach

Podczas niedzielnego koncertu, 30 lipca, w Amsterdamie w Holandii na scenie pojawił się fan z biało-czerwoną flagą z logiem „Solidarności”, który został zaproszony wcześniej przez wokalistę. Bono krzyknął wówczas do mikrofonu:

Mam przesłanie wolności i miłości dla naszych braci i sióstr w Polsce, którym zabiera się ich wolność. Jesteśmy z wami!

Te słowa pojawiły się tuż przed wykonaniem utworu „New Year's Day” pochodzącego z albumu „War” z 1983 roku, który charakteryzuje się słynnym, zapadającym w pamięć motywem klawiszowym. 

To fortepian dał utworowi pewne lodowate tchnienie. Było w nim coś europejskiego i przywołało na myśl strajkujących robotników, stojących na śniegu w Polsce w czasach Solidarności, kiedy Lech Wałęsa został internowany

- mówił po wydaniu albumu Bono

Lider irlandzkiej formacji od lat jest znany ze swojego zaangażowania w sprawy polityczno-społeczne. Został m.in. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W zeszłym roku Bono wraz z innymi ekspertami zgromadzonymi w Kongresie Stanów Zjednoczonych zastanawiał się, jak zaradzić problemom nękającym świat. Opowiadał m.in. o ekstremistach z tzw. Państwa Islamskiego i walce z nimi, uchodźcach oraz falach nacjonalizmu przelewających się przez Europę.

Nacjonalizm jest zagrożeniem. Mowa nienawiści jest zagrożeniem. Widzieliśmy w latach 40. XX wieku, jakie ma to skutki. Musimy stawić czoło zagrożeniu, za jakie uważam nacjonalizm.

Chwilę później podał konkretne przykłady.

Mówię o egzystencjalnym zagrożeniu dla Europy, którego nie było od lat 40. Widzimy, jak Polska i Węgry przesuwają się na prawo w kierunku pewnego hipernacjonalizmu (…). Wielka Brytania będzie głosować nad opuszczeniem Unii Europejskiej. To rzeczy nie do pomyślenia.

Koncert U2 w Polsce w przyszłym roku?

Pomimo tego, że grupa nie wystąpiła w naszym kraju, bardzo dużo Polaków podąża za zespołem. Na przykład: do stolicy Niemiec, gdzie Bono i spółka zagrali 12 lipca. Przed hotelem, w którym stacjonowali muzycy U2, czekały na nich m.in. Małgorzata Naukowicz oraz Anna Godzwon, dziennikarki związane z Polskim Radiem. Udało im się „złapać” Bono przed występem i zapytać o koncert w Polsce. Wokalista odpowiedział, że obecnie nad tym „pracują” i dodał:

Nie poddawajcie się. Wiecie, że naprawdę kochamy Polskę? To właśnie tam zagraliśmy nasze najlepsze koncerty.

Do tej pory zespół U2 zagrał w Polsce trzykrotnie: w Warszawie w 1997 roku na Służewcu oraz w Chorzowie na Stadionie Śląskim w 2005 i 2009 roku. 

Komentarze (34)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
ozzyjj dodano: 31.07.2017, 11:49 #1
niech ten bono raczej śpiewa a nie politykuje
trnk [85.117.***.***] dodano: 31.07.2017, 11:55 #2

ozzyjj napisał:

niech ten bono raczej śpiewa a nie politykuje


Dla wyrównania - może lepiej wyjdź na zewnątrz, a nie komentuj? Uśmiech
Pokaż odpowiedzi (1)
Tomas71 dodano: 31.07.2017, 12:04 #4
Jakby był z nami to przyjechałby choć na jeden koncert...
Lemmysomemoney dodano: 31.07.2017, 12:39 #5
Nie jestem bratem, ani siostrą tego megalomana, który lizał po jajkach zarówno putina, jak i obamę.
Pokaż odpowiedzi (1)
Kokka [83.18.***.***] dodano: 31.07.2017, 13:48 #7
Bono już od dawna naftalinką zajeżdża, ale to nie zmienia faktu, że od samych pisiorów gorszymi przygłupami są już tylko ich wyborcy.
Pokaż odpowiedzi (1)
Smakosz [62.69.***.***] dodano: 31.07.2017, 14:44 #9
Michnik i Kuźniar pewnie wzruszeni Język
Vampirro dodano: 31.07.2017, 14:48 #10
O jeny, każdy ma prawo mieć swoją opinię na każdy temat. Jak ktoś chce, to niech się nią podzieli. Dopóki nikogo w ten sposób nie obraża (poczuł się ktoś obrażony?) ani nie sięga po przemoc, to wszystko w porządeczku. Jedni są za PiSem, drudzy za KODem, trzeci za Korwinem. Jedni lubią Trumpa, drudzy nie. A jeszcze innych to gówno obchodzi. Tak czy siak, jest zabawa.
jerry.pl dodano: 31.07.2017, 15:11 #11
Bono to zapewne sympatyczny i dobry człowiek, ale muzycy nie są od politykowania. Widać, że Bono nie rozumie co dzieje się w naszym kraju i niepotrzebnie zabiera głos.
Pokaż odpowiedzi (6)
erza [83.26.***.***] dodano: 31.07.2017, 21:36 #18
a przepraszam bardzo,co ten półgłówek ma do polskiego kraju? czemu się nie udzieli na temat sytuacji politycznej irlandii,czyli kraju z którego pochodzi? to tak jakby kazik wypowiadał się na temat polityki USA albo Francji, tak wam polacy źle,że was nie rozjeżdżają na ulicach i że w powietrze nie wylatujecie jak ci w syrii? wyjazd zawsze jest możliwy,ja nie czuję jakby mi wolność odbierali,do kina i na koncert mogę iść, wrócić żywy,do roboty też idę,i żywy z niej wracam,dopiero za granicą wolności nie ma,tylko wojska na ulicach,a powiesz coś, to cię zaraz dopadną,no ale jak widać ludziom nie dogodzisz,najwyraźniej jak za dobrze w życiu to się niektórym w głowie partaczy.
Pokaż odpowiedzi (2)
Bartek [62.87.***.***] dodano: 01.08.2017, 07:17 #21
Żeby było śmiesznie koleś miał flagę Solidarność, co sugeruje że mógł być zwolennikiem partii której dotyczą oskarżenia Język
Pokaż odpowiedzi (3)
kadakrystian dodano: 01.08.2017, 09:03 #25
Niech się zajmie muzyką i zagra koncert w Polsce.
A w polską politykę niech się nie wpier...
Miki [94.254.***.***] dodano: 01.08.2017, 13:44 #26
Lewacki bełkot. Nie ma to jak spotykać sie z Putinem, Erdoganem i Miedwiediewem, a chrzanić, ze u nas wolność odbierają. Jedz do Korei zobaczysz dyktaturę
Rexx [93.175.***.***] dodano: 01.08.2017, 15:55 #27
Bono, a któremu Irlandczykowi w Polsce - źle się dzieje?
Artur74 [62.87.***.***] dodano: 01.08.2017, 21:37 #28
Bono to jednak idiota! Obrońca ludzkości wyjący jak kundel za suką, tfu...
Zbigniew Brzeziński [81.6.***.***] dodano: 02.08.2017, 09:01 #29
Bono powinien więcej czytać. Na przykład „The Irish Times” - zdziwiłby się.

Swoją drogą, fakt zabicia Marka Rosiaka za poglądy polityczne, co miało miejsce w wolnym, demokratycznym, powinna coś w Bono poruszyć. On lubi takie historie - zwykłych ludzi, którzy ucierpieli w taki, czy inny sposób, z absurdalnych powodów.

Ciekaw też jestem, czy Bono wie, że Solidarność popiera obecną władzę? Pewnie nie…

Specjalnie dla chłopaków z U2 link poniżej:
https://www.irish(...)1.666079
Pokaż odpowiedzi (1)
Regan [84.10.***.***] dodano: 02.08.2017, 22:01 #31
Teraz Rock jest pismem muzycznym, i niech jego redaktorzy skupią się na muzyce, a nie na brudnej i śmierdzącej polityce, oraz pogłębianiu wojny polsko - polskiej. Amen 3Uśmiech
Rollo [5.172.***.***] dodano: 02.08.2017, 22:16 #32
To już się pogubiłem, kiedyś byliśmy dzielni i walczyliśmy o wolność, piosenki układał na ten temat, a teraz ktoś ją nam znowu odbiera?
Jak zaczniemy propagować i popierać wszystkie destrukcyjne siły niszczące zachodnią Europę to będziemy wolni? Jak ktoś wysadzi bombę na ulicy, przejedzie ludzi tir-em albo zasztyletuje to będzie wolność?
Koleś odklejony od rzeczywistości zupełnie.
mielonka [93.105.***.***] dodano: 26.08.2017, 11:20 #33
Jak to mawiał lenin - pożyteczny idiota.
Kuba J. [83.30.***.***] dodano: 05.01.2018, 18:37 #34
Niestety, ten człowiek prezentuje jakieś pseudolewicowe ideały. Pseudo dlatego, że w rzeczywistości nie staje po stronie tych pokrzywdzonych przez wypasione jak nażarty kleszcz elity postsolidarnościowe, tylko po stronie neoliberalnych elit, które pchają nas w objęcia Niemiec realizującą swoją Ostpolitik, znaną jako Mitteleuropa. Facet nie ma pojęcia, co dzieje się u nas. Nie wie, czemu PiS wygrał. Że to właśnie bunt zwykłych Polaków przeciwko sytym i zblazowanym kocurom. Wolność o której wspomina pan Hewson, to wolność tylko dla bogaczy, którzy mają zgromadzony kapitał w odpowiedniej ilości, by z tej wolności korzystać. Dla przeciętnego Polaka z małego miasta czy ze wsi, wolność czy prawa obywatelskie to niestety frazesy.