terazmuzyka.pl
Newsy 2585V  
rf | 30 grudnia 2017
35

Bruce Dickinson (Iron Maiden): Oświęcim może powrócić

Wokalista Iron Maiden wspomniał swoją wizytę w Oświęcimiu i wyraził obawę o przyszłość ludzkości.

Bruce Dickinson w wywiadzie dla portalu „Newsweek” wspomniał swoją wizytę w Oświęcimiu podczas pierwszej trasy Iron Maiden po Polsce w 1984 roku.

Ringo Starr otrzyma tytuł szlachecki

Wizyta w muzeum w Oświęcimiu do dzisiaj przywołuje emocje u wokalisty Iron Maiden:

To bardzo niepokojące miejsce. Polak, który nas oprowadzał, chodził tam codziennie, a ja zastanawiałem się, jak to jest w ogóle możliwe. Nie wytrzymałbym tam dłużej niż kilka godzin. Wizyta ta mnie bardzo przytłoczyła. W powietrzu unosiło się zło.

Następnie Bruce Dickinson podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat tego miejsca i ludzkości:

Myślimy, że jesteśmy nowocześni, bo żyjemy w XXI wieku, ale Oświęcim może w każdej chwili powrócić. Nie mówię tu tylko o Żydach. Podobne rzeczy dzieją się każdego dnia na całym świecie. Myślisz, że w końcu zaczniemy ewoluować, a wtedy nagle dzieje się coś szalonego, jak masakra w Las Vegas. Zastanawiasz się: „Co jest nie tak z człowiekiem? Czy wszyscy jesteśmy do tego zdolni?”.

Wizytę w Oświęcimiu Dickinson wspominał także w autobiografii „Do czego służy ten przycisk?”, która dostępna jest w Polsce nakładem wydawnictwa SQN. Napisał tam:

Absolutnie najbardziej otrzeźwiającą i depresyjną pozostałością po duchach starej Europy był obóz w Oświęcimiu, do którego też pojechaliśmy. Tam śmierć była zaplanowana z dokładnością i brutalnością – i nie dało się jej uniknąć.

W naszym przeludnionym świecie ludobójstwa nie szokują już tak jak kiedyś. Czerwoni Khmerzy, stalinowskie czystki – wszystko to zlewa nam się w jedno. Nawet w tej chwili gdzieś na świecie dochodzi do ludobójstwa, ale do naszych sumień trafia to tylko wtedy, gdy pokazują nam obrazki umierającego, płaczącego dziecka. Chyba, że sumienia zdążyliśmy zamienić na wymówkę w postaci „wykonywania rozkazów”.

Nad Auschwitz nie latają ptaki. Tak jakby ta ziemia zanieczyszczała powietrze odorem śmierci i wspomnieniem o nikczemnościach tych, którzy po niej chodzili i planowali te wszystkie zbrodnie. Prawdziwą skalą okropieństwa tych wydarzeń jest zestawienie zimnego planowania masowych egzekucji z krzykami ludzi w komorach gazowych. To wiąże się z poczuciem, że być może wszyscy gdzieś bardzo głęboko hodujemy w sobie potwora. Wzdrygam się na samą myśl o tym, że mogłaby to być prawda.

Po tej wizycie nie mogłem powstrzymać płaczu. Byłem wściekły i nie byłem w stanie wydusić z siebie słowa. Coś podobnego poczułem dopiero dziesięć lat później, gdy wjechałem do Sarajewa.

Zespół Iron Maiden powróci do Polski już w lipcu 2018 roku. Grupa zagra 27 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

Komentarze (35)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
bbfan [77.254.***.***] dodano: 30.12.2017, 20:10 #1
Dzis mainstreamowe media wtłaczają nam do głów, ze za wojnę i Auschwitz odpowiadają nie Niemcy, a naziści! W filmie Dunkierka przez dwie godziny nie pada słowo Niemcy. To jest polityczna poprawność. A jednocześnie na Świecie wielu mowi o polskich obozach!
Pokaż odpowiedzi (9)
Faust dodano: 30.12.2017, 22:18 #11
Racja, taka możliwość zawsze się pojawia, zauważalny jest powrót do autorytaryzmów, kultu jednostki, ludzi o mentalności Trumpa, Kaczyńskiego, to już tylko krok do potrzeby "eliminacji jednostek w imię idei". Koszmar.
Pokaż odpowiedzi (6)
bbfan [77.254.***.***] dodano: 30.12.2017, 22:29 #18
Faust bredzisz. Akurat Trump i Kaczyński mówią jasno o Niemcach jako sprawcach wojny. Lewackie media mówią o nazistach i każdego o innych poglądach zwą faszysta i nazistą. Autorytaryzm w Polsce? Bzdura. Maszerują i demonstrują wszyscy kiedy chcą. Spójrz na Koreę.
Pokaż odpowiedzi (3)
ERRMANN dodano: 31.12.2017, 11:22 #22
Dużo ma facet racji, nasze czasy nie nastrajają optymistycznie, na świecie jest kilka punktów zapalnych - Korea Pół., Bliski Wschód, satrapie afrykańskie, ujawniają się tendencje absolutystyczne, rządów totalnych, narastają antagonizmy, o ISIS nawet nie wspomnę. Chińskie przysłowie mówi "Obyś żył w ciekawych czasach", żyjemy w "Ciekawych", jak cholera.
Pokaż odpowiedzi (1)
bbfan [77.254.***.***] dodano: 31.12.2017, 14:55 #24
Zamach na konstytucję i sądy? Bubel napisany przez komunistów i skorumpowane sądy! Mniej TVN wiecej rozumu! Powtarzasz kodowskie slogany. Interesy oszustów sa zagrożone i dlatego chcą, by było jak było.
Pokaż odpowiedzi (1)
Zerri [89.64.***.***] dodano: 31.12.2017, 15:48 #26
A nie wydaje się Wam, że Dickinson stał się takim samym "mędrcem od wszystkiego", jak Bono czy inny Urlich. Niedługo w głównym wydaniu wiadomości będą opowiadać, co jeden i drugi sadzi o aborcji, eutanazji czy Jezusie. Niech robią to, co powinni - graja i śpiewają, politykowanie i rozterki egzystencjalne powinni zostawić filozofom.
Pokaż odpowiedzi (4)
Faust dodano: 31.12.2017, 16:41 #31
Dobra, każdy niech pozostaje przy własnym punkcie widzenia na rzeczywistość społeczno - polityczną, ad rem: Dickie słusznie zwraca uwagę na pewną tendencję, która utrwala się we współczesnym świecie, tocząc go niczym nowotwór tkanki.
Wolf66 dodano: 31.12.2017, 20:18 #32
Super, że ten gość jest człowiekiem szczerym i bardzo wrażliwym na krzywdę innych - w książce można napotkać liczne fragmenty portretujące Go w ten sposób, Bruce dzieli się licznymi przemyśleniami - to wiele mówi o człowieku.
Pokaż odpowiedzi (1)
Kuba [188.121.***.***] dodano: 05.01.2018, 19:25 #34
Bruce to też biznesmen, ma firmę serwisującą samoloty, Cardiff Aviation się nazywa czy jakoś tak, w Rzeszowie rok temu dawał wykład biznesowy, byłem tam jednym ze słuchaczy.
Faust dodano: 11.01.2018, 13:11 #35
Dokładnie, facet ma łeb na karku.
Komentarze (35 opinii) Skomentuj
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group