terazmuzyka.pl
Newsy 2804V  
rf | 6 kwietnia 2019
35

Bruce Dickinson (Iron Maiden) został honorowym obywatelem Sarajewa

Bruce Dickinson przyjął tytuł honorowego obywatela Sarajewa. Z tej okazji przybył do Bośni, gdzie wygłosił przemówienie.

Burmistrz Sarajewa, Abdulah Skaka, wręczył wokaliście Iron Maiden tytuł honorowego obywatela Sarajewa w sobotę, 6 kwietnia. Powodem, dla którego Bruce Dickinson otrzymał ten tytuł, był koncert, jaki dał (wówczas jako artysta solowy) w Sarajewie, 14 grudnia 1994 roku, gdy miasto to znalazło się w centrum wyniszczającej wojny domowej w Jugosławii. O koncercie tym Bruce Dickinson szczegółowo opowiadał w autobiografii „Do czego służy ten przycisk?”, historię tę przedstawia także film dokumentalny „Scream For Me Sarajevo” wyreżyserowany przez Tarika Hodzica.

Bruce Dickinson wyjawia, dlaczego znowu zapuścił włosy

Odbierając honorowy tytuł, Dickinson powiedział:

Wspaniale, że mój koncert sprzed 25 lat tak wiele znaczył dla obywateli miasta, że postanowili wręczyć mi tę nagrodę. To dla mnie wielki zaszczyt, jednakże myślę, że nagroda ta w równym stopniu należy się mieszkańcom Sarajewa.

W grudniu 2015 roku dla Radia Sarajevo Bruce tak wspominał ten koncert:

Podjęliśmy wspólnie decyzję, że spróbujemy się przedostać do Sarajewa, które było pogrążone w wojnie i zobaczymy czy uda nam się zagrać koncert. Nie byliśmy pewni, czy stamtąd wrócimy żywi. Musisz nieść ludziom nadzieję. Nie mogą się poddać. Życie musi toczyć się dalej. Wiele lat temu, w czasach IRA, kiedy byłem dzieckiem, co chwila coś wybuchało w Zjednoczonym Królestwie. Działy się okropne rzeczy, ale ludzie żyli dalej. Nie możesz wycofać się ze swojego życia. Takie mieliśmy przesłanie dla Sarajewa – że w środku tego szaleństwa, stoi ten mały bastion rock’n’rolla, w którym przez chwilę panuje normalność. Że na końcu tego tunelu jest światło.

Burmistrz Sarajewa, wręczając nagrodę powiedział, że dla mieszkańców tego miasta, koncert Bruce’a Dickinsona dawał nadzieję na przetrwanie wojny.

Komentarze (35)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
kadakrystian dodano: 06.04.2019, 18:00 #1
Nowy image Bruce'a na plus!
Pokaż odpowiedzi (8)
Doktorek dodano: 06.04.2019, 18:26 #10
Bardzo piękne wyróżnienie, niemniej Dickinson mógłby się ogarnąć trochę Uśmiech
Pokaż odpowiedzi (1)
Mazi [37.30.***.***] dodano: 07.04.2019, 08:45 #12
No kurde wygląda jak dziad
Pokaż odpowiedzi (4)
joshu [89.64.***.***] dodano: 07.04.2019, 12:54 #17
Ikona!Love Bruce.Scream for me!!!
Pokaż odpowiedzi (2)
Widar [94.254.***.***] dodano: 07.04.2019, 17:28 #20
Mazi ,Ego o gustach sie nie dyskutuje ale zycze wam żebyście w wieku Bruca mieli tyle energi.
Dziady
Pokaż odpowiedzi (2)
Widar [94.254.***.***] dodano: 07.04.2019, 17:36 #23
Ego sam jedtes dziad ktory nic nie osiągnął i umie tylko trolowac i krytykować.
Pokaż odpowiedzi (1)
Doktorek dodano: 07.04.2019, 18:45 #25
Super, że wtedy (1994) podjął ryzyko, niemniej - to prawda, dziwacznie wygląda Uśmiech
Pokaż odpowiedzi (2)
Longinus dodano: 07.04.2019, 20:17 #28
Oj, no dajcie już spokój, zasługi dla muzyki się liczą, prawda!
Krauze [178.214.***.***] dodano: 08.04.2019, 21:43 #29
Wygląda jakby właśnie skończył jeść śniadanie... ( w śmietniku ).
Nowy image dodał mu tylko z 15 lat ... Zamiast wyróżnień powinni mu lusterko wręczyć - oczywiście z całym szacunkiem dla niego . Serio - na ulicy bym go nie poznał .
Pokaż odpowiedzi (1)
Doktorek dodano: 09.04.2019, 11:55 #31
A kto pamięta, że podczas trasy "Somewhere In Time" Bruce często chodził z zarostem po jednej stronie twarzy, tłumacząc iż jest Go dwóch??!
Pokaż odpowiedzi (1)
Haha!!!! [83.22.***.***] dodano: 09.04.2019, 12:27 #33
zabawne, przynajmniej nie wygląda jak Babcia "Marilyn Manson" Gienia :
https://pp.us(...)MKHM.jpg
Pokaż odpowiedzi (1)
Litości [85.11.***.***] dodano: 21.06.2019, 10:13 #35
Ludzie, spuszczacie się nad czymś co nieistotne (może dzięki temu ma trochę spokoju na ulicy), a ten facet jest ponad to! Jest żywą legendą. Zrobił coś, czego nikt inny się nie odważył. Dla pieniędzy albo sławy - na pewno nie. Zrobił to bo jest dobrym człowiekiem i wariatem..Uśmiech