terazmuzyka.pl
Newsy 2709V  
szy | 30 sierpnia 2017
12

Burmistrz Szczecinka staje w obronie Behemotha

Tegoroczna edycja MateriaFest zbliża się wielkimi krokami. Najwięcej kontrowersji wzbudza koncert zespołu Behemoth przeciw któremu są mieszkańcy oraz radni miasta. Burmistz z kolei staje w obronie grupy. 

Szósta edycja festiwalu MateriaFest odbędzie się już w najbliższą sobotę, 2 września w Szczecinku na placu koncertowym na osiedlu Zachód. Główną gwiazdą będzie grupa Behemoth

Metallica ujawnia szczegóły reedycji „Master Of Puppets”

Przypomnijmy: idea powstania festiwalu MateriaFest narodziła się w 2012 roku. Muzycy zespołu Materia postanowili odwdzięczyć się swoim najwierniejszym fanom, organizując wraz z SAPiK-iem (Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku) metalową imprezę.

W tym roku na festiwalu wystąpią następujące zespoły: Behemoth (to będzie jeden z dwóch tegorocznych polskich koncertów grupy), Riverside, Illusion, Spatial, Koronal, Retrospective, Shinigami oraz - rzecz jasna - grupa Materia

Największe kontrowersje wzbudza główna gwiazda, czyli grupa dowodzona przez Adama Nergala Darskiego. Wielu mieszkańcom Szczecinka to się nie podoba, podobnie jak radnym miasta czy księżom, którzy już wiosną w kościołach odczytywali specjalny list wyrażający sprzeciw wobec twórczości Behemotha. Jednakże burmistrz Szczecinka, Jerzy Hardie-Douglas, w swoim felietonie, którego tytuł brzmi „Na tym polega wolność” (całość dostępna w tym miejscu) napisał:

Nie zamierzam polemizować z dokonywaną przez księży oceną grupy Behemoth. Nie dziwię się niechęci Kościoła do zespołu muzycznego, który walkę z katolicyzmem, a przede wszystkim z klerem umieszcza na swych sztandarach. Czy to mądre? Dla mnie to zabieg niezbyt intelektualnie wyszukany, ale marketingowo skuteczny.

Nergal i Jego kapela deathmetalowa Behemoth uprawia muzykę niszową, depresyjną, prowokacyjną. Ich występy to mroczny show, pochwała Lucyfera, hasła antykościelne.  Dużo rekwizytów, ognia, tatuaży, pomalowanych i wijących się po scenie ciał.

Myślę, że nikt przypadkowy na tego typu występ biletu nie kupi. Jeśli pójdzie, to dlatego, że chce tego słuchać. Jednym podoba się wykonawcza perfekcja muzyków, inni chcą coś zamanifestować. Zwykle swą obecnością manifestują identyfikowanie się z ogólnym przekazem zespołu.

I dodał na sam koniec:

Mam prawo do swoich poglądów, mimo że nie podobają się ortodoksyjnym katolikom i księżom. Nikomu swoich poglądów nie narzucam. I nie chcę, aby mnie cokolwiek narzucano. Nie godzę się na cenzurę kościelną, podobnie jak przez całe życie nie godziłem się na cenzurę aparatu komunistycznego. A lubiący deathmetal mają prawo, gdy kupią sobie bilet, do posłuchania Behemotha.

Dlatego też te słowa pozwalają przypuszczać, że koncert grupy Behemoth odbędzie się zgodnie z planem. Lider zespołu, Adam Nergal Darski, na swoim profili na Facebooku napisał:

Brawo panie burmistrzu! Wystarczy, że cały polski rząd służy na kolanach... aż chce się krzyknąć: BUR-MISZCZ. [...]

Bilety na MaterięFest 2017 w cenie 60 zł do nabycia m.in. na stronie Ticketpro. Poniżej z kolei prezentujemy rozpiskę czasową festiwalu:

  • 15:00 Spatial
  • 15:40 Shinigami
  • 16:20 Koronal
  • 17:00 Retrospective
  • 17:40 Materia
  • 19:10 Illusion
  • 21:00 Riverside
  • 22:40 Behemoth
Komentarze (12)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Berni [83.26.***.***] dodano: 30.08.2017, 14:26 #1
szkoda że sobie majtek na łeb nie założył tylko toster,różowy celebryta paskudny.
ZeSzczecinka [83.14.***.***] dodano: 30.08.2017, 14:48 #2
sunset_station dodano: 30.08.2017, 15:23 #3
"Miszcz"? Albo Pan Nergal nie zna pisowni, albo "niechcący" dowalił Panu Burmistrzowi :D Edytowano 1 raz. Ostatnio: 30.08.2017, 15:24
Ze Szczecinka [83.14.***.***] dodano: 30.08.2017, 15:36 #4
Na demotywatorach jest projekt okładki do wspólnej płyty Behemotha z burmistrzem Szczecinka - "Behemoth na zaproszenie burmistrza z koncertem w Szczecinku" :
lisek [83.26.***.***] dodano: 30.08.2017, 19:34 #5
Nergal to przecież hipster,jaki z niego mroczny deathmetalowiec,z niego taki mroczny gość jak z johnnego casha różowa balerina.
Rav [194.107.***.***] dodano: 30.08.2017, 19:55 #6
Po wypowiedziach widać do klawiatury dorwał się "kwiat Polskiej inteligencji"...w sumie to zabawni jesteście
mourningsun dodano: 31.08.2017, 08:01 #7
Niektóre komentarze powyżej są zdumiewające... ile emocji, frustracji, zazdrości i jaka żenująca forma. Zaskakujące, że wśród czytelników TR nie brakuje ludzi o drewnianych umysłach... Jak trafnie zauważył Pan Burmistrz Behemot nikomu nie narzuca swojej twórczości (impreza biletowana) a kieruje ją do tych, którzy chcą jej słuchać, natomiast wielu katolików bardzo drażni jeśli inni nie podzielają ich wizji świata... rozumiem, że niektórym wygodniej, gdy ktoś myśli za nich ale niestety nie każdy ma ochotę tak żyć. Im bardziej z czymś walczycie tym więcej siły dajecie przedmiotowi waszej nienawiści. Czyż nie lepiej pomodlić się za muzyków Behemota zamiast zakazywać, protestować i pluć jadem?
Pokaż odpowiedzi (3)
Miroslav Zielinsky dodano: 01.09.2017, 16:50 #11
w sumie to mi to obojętne, sam słuchałem wiele lat death metalu a i rzeczywiście satanistyczne black metalowe zespoły o ile nie robiły krzywdy zwierzętom jakoś na mnie nie robiły wrażania to jednak uważam ich za tchórzy. jeżeli są przeciw Bogu to jest ich przynajmniej dwóch. czemu nie zaczną tak "śpiewać" o islamie, on to dopiero ogranicza wolność jednostki. a bo się boją że na ich koncert wreszcie przyjdą goście w turbanach z kałachami w ręku. Chrześcijaństwo jest takie bezpieczne. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 01.09.2017, 16:52
Ocennik [79.186.***.***] dodano: 04.09.2017, 00:00 #12
Burmistrz Jerzy Hardie Douglas dba o wolność artystyczną? To dlaczego jest przeciwny postawieniu w mieście Szczecinek pomnika Obywatelowi Włapko dłuta artysty rzeźbiarza Wiesława Adamskiego? Dlaczego za plakat Obywatel Włapko podał radnych do Sądu?
Burmistrz pojmuje wolność w bardzo specyficzny i ograniczony sposób!
Komentarze (12 opinii) Skomentuj
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group