terazmuzyka.pl
Newsy 14828V  
rf | 14 sierpnia 2018
33

CBOS zbadał, jakiej muzyki słuchają Polacy. Zaskoczeni?

CBOS zbadał, jaka muzyka jest najpopularniejsza w Polsce, a także w jaki sposób Polacy najczęściej słuchają muzyki. Jesteście zaskoczeni wynikami?

W przeprowadzonym na przełomie czerwca i lipca 2018 roku badaniu, CBOS pytał respondentów między innymi, jakiego gatunku muzycznego chętnie słuchają. Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem, że zwyciężyło disco polo. Aż 63% badanych przyznało, że lubi słuchać właśnie takiej muzyki.

Disco polo najwięcej zwolenników ma wśród mieszkańców wsi - 80% z nich deklaruje, że lubi właśnie ten gatunek. Najczęściej są to osoby o wykształceniu średnim, zawodowym lub podstawowym. Najrzadziej gustują w niej osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców (32%).

Badanie wykazało jeszcze jeden ciekawy fakt – miłośnicy disco polo częściej niż pozostali deklarują, że odczuwają dumę z bycia Polakami.

Respondenci pytani, dlaczego lubią właśnie disco polo, najczęściej odpowiadali, że jest to muzyka łatwa, lekka, przyjemna, wpadająca w ucho (39%), rytmiczna, skoczna (29%), dobra do zabawy i tańca (21%) lub po prostu optymistyczna i wesoła (14%).

Trochę inaczej wyglądały wyniki pytania o ulubiony gatunek muzyczny. W tej sytuacji zwyciężył szeroko rozumiany pop (29%), a disco polo zajęło drugie miejsce (20%). Podium zamyka muzyka rockowa, której słucha 17% badanych.

CBOS zbadał też kto i jak często słucha muzyki. Aż 86% Polaków deklaruje, że słucha muzyki przynajmniej kilka razy w tygodniu, najczęściej w radiu (68%). Na drugim miejscu jest telewizja (39%) i bezpłatne platformy w internecie. 14% Polaków słucha muzyki z płyt CD lub DVD, 11% z plików muzycznych zapisanych w pamięci urządzenia, 8% z płatnych serwisów streamingowych i 2% z płyt winylowych.

Osoby w wieku 18-24 lata najczęściej słuchają muzyki w sieci (72%), podczas gdy osoby w wieku powyżej 45 lat najczęściej wybierają radio (70%). Jedynie 4% respondentów deklaruje, że w ogóle nie słucha muzyki.

Najwięcej osób muzyki słucha w domu lub w podróży. Tylko 8% słucha jej na koncertach lub imprezach.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 czerwca - 5 lipca 2018 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Sonda - wypowiedz się!

Czy zdarza Ci się słuchać disco polo?

Nigdy
48% (943 głosy)
Tylko jeśli jestem na imprezie, na której jest grana (wesela, pikniki itp.)
45% (884 głosy)
Okazjonalnie
4% (89 głosów)
Często
2% (44 głosy)
Komentarze (33)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
adio.olo [89.73.***.***] dodano: 14.08.2018, 15:00 #1
m/ METALLICA m/
Antek [188.146.***.***] dodano: 14.08.2018, 15:09 #2
A czym discco polo rozni sie od np the beatles...Ta sama melodia i teksty...Instrumenty dostosowane do danej epoki
Pokaż odpowiedzi (5)
MarianKoniuszko [213.155.***.***] dodano: 14.08.2018, 15:11 #8
Obraz prawdziwego poloka jest dumny z ojczyzny, głosuje na PISuar, nienawidzi wszystkiego co nie jest polskie, nienawidzi homoseksualistów i oczywiście kocha dizko płolo
Pokaż odpowiedzi (4)
Rdsa [188.146.***.***] dodano: 14.08.2018, 15:17 #13
O widze na powierzchni symatykow kodu
Pokaż odpowiedzi (1)
Anteku [188.146.***.***] dodano: 14.08.2018, 15:20 #15
A za co mozna lubic homosów... Za nienormalnosc?
Pokaż odpowiedzi (4)
Ate [83.22.***.***] dodano: 14.08.2018, 18:28 #20
Czyli z sondażu wynika, że 63% społeczeństwa to turboprostaki. Najgorsze jest, że takie coś ma prawa wyborcze i jak widać chętnie z tego korzysta.
Pokaż odpowiedzi (1)
deFranco dodano: 14.08.2018, 19:36 #22
952 osoby. Normalnie szok.

A tak w ogóle, wyniki kompletnie niewiarygodne i niewiele mówiące.
Przykład ?
63 % badanych lubi słuchać Disco Polo.
Lubi słuchać Disco Polo, czy lubi słuchać TYLKO Disco Polo ?
Naprawdę nie ma różnicy ?
Pokaż odpowiedzi (1)
Tomotu [94.197.***.***] dodano: 14.08.2018, 20:29 #24
To by się zgadzało te 63% to patologia polska
cesarz [31.0.***.***] dodano: 14.08.2018, 20:33 #25
A to dziwne opinie jak w tvp1 PISuar wygrywa jak i zresztą to chcą to napiszą
Reu [83.27.***.***] dodano: 15.08.2018, 08:45 #26
Dziwne ze wiekszosc polakow popiera ta pisowska patologie...Czyzby po kod szczescia nie dawaly?
Metal4eveR [217.99.***.***] dodano: 16.08.2018, 15:14 #27
Metal4eveR
BADYL [37.47.***.***] dodano: 18.08.2018, 00:25 #28
Nie należę do tych 63%i JESTEM Z TEGO DUMNA!
Kasia [37.47.***.***] dodano: 18.08.2018, 00:58 #29
Jestem z wioski ,ake disco polo nie cierpię ,wole posłuchac metalu.
MAGIC [77.65.***.***] dodano: 18.08.2018, 07:27 #30
i tu się wszystko zgadza ! pytanie dotyczyło czego słuchają ! a nie przy czym się bawią, lub lubią ! wśród grupy "reprezentatywnej" w większości, są osoby które mają kontakt z muzyka tylko raz w tygodniu ! przeważnie w niedzielę, w kościele ... CBOS nawet nie wie jak te badania zrobić .... BRAK SŁÓW !
Polak [77.91.***.***] dodano: 18.08.2018, 13:07 #31
Radosna degrengolada kulturowa podsycana przez rządzących. Wiadomo, że głupi lud wszystko kupi. Głupota, chamstwo, przaśność i zapyziałość to teraz nadrzędne wartości.
C. [5.60.***.***] dodano: 01.09.2018, 11:42 #32
Gdyby bilety na koncerty były tańsze i dałoby się je kupić normalnie, a nie w max 5 min od momentu wypuszczenia do sprzedaży i to stojąc w jakiejś wirtualnej kolejce, to może procent ludzi słuchających muzyki na koncertach by się powiększył Język

Po co robi się takie badania? Kto z tego wyciąga jakie wnioski? - aż strach pomyśleć..
Minimi [31.0.***.***] dodano: 05.01.2019, 09:39 #33
Nikt dziś już disco polo nie słucha, to nie lata 90te ! Dziś wszyscy w Polsce słuchają country.