terazmuzyka.pl
Newsy 2946V  
rf | fot. David James Swanson | 9 lipca 2019
5

Czy Jack White dostaje pieniądze, gdy na meczu grają „Seven Nation Army”?

Wielki przebój The White Stripes grany jest regularnie podczas widowisk sportowych. Czy Jack White na tym zarabia?

Seven Nation ArmyThe White Stripes wszedł do kanonu kultury. Piosenka znana jest nie tylko fanom rocka, ale także kibicom sportowym, gdyż często jest grana bądź nucona podczas meczów.

Jack White tłumaczy, dlaczego zakazał telefonów na koncertach

Czy Jack White dostaje pieniądze za każdym razem, gdy na stadionie rozbrzmiewa „Seven Nation Army”? Został o to zapytany w rozmowie z „Jonesy’s Jukebox”. Odparł:

To dość skomplikowana prawnie kwestia. Teoretycznie za każde wykonanie publiczne utworu autor powinien dostać tantiemy. Jeśli się nie mylę, to gdy utwór zostanie puszczony przez głośniki na stadionie to muszą zapłacić. Ale jeśli to kibice go śpiewają to wtedy, oczywiście, nie da się z tym nic zrobić. Wiem też, że niektóre stadiony płacą z góry wszystkim dużym wytwórniom coś w rodzaju ryczałtu i mogą przez rok grać to, co im się podoba.

Kiedyś kwestia tantiem była prostsza. Posiadam kilka szaf grających i jeśli je otworzysz, zobaczysz tam licznik przy każdym utworze. Wydawca chodził wtedy od baru do baru i sprawdzał: „W tym miesiącu zagraliście Jamesa Browna 55 razy, więc musicie nam zapłacić tyle i tyle”.

W lipcowym numerze „Teraz Rocka” możecie przeczytać wywiad z Jackiem White’em przy okazji premiery nowej płyty The Raconteurs.

Komentarze (5)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
34-latek [83.26.***.***] dodano: 09.07.2019, 11:38 #1
Seven Nation Army zostało zabite przez Move in the Right Direction Gossipu z 2012 roku.

https://www.youtu(...)PU-8bsTE
Pokaż odpowiedzi (4)
Zobacz także
Newsy 694V  
1

Bob Kulick nie żyje

rf | 30 maja 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group