terazmuzyka.pl
Newsy 4705V  
rf | 29 stycznia 2019
30

David Gilmour (Pink Floyd) wyprzedaje imponującą kolekcję gitar

Gitarzysta i wokalista Pink Floyd podjął dość drastyczną decyzję – postanowił sprzedać kolekcję swoich gitar. Pod młotek pójdzie 120 sztuk.

David Gilmour wystawi na aukcję 120 gitar, na których grał na przestrzeni lat od momentu dołączenia do Pink Floyd. Fani będą mogli zakupić między innymi czarnego Strata z 1969 roku, na którym zagrał w utworach „Money”, „Shine On You Crazy Diamond” i „Comfortably Numb”, a także dwunastrostrunową gitarę akustyczną, na której napisał „Wish You Were Here”.

W wywiadzie dla „Rolling Stone” David Gilmour tłumaczy powody swojej decyzji:

Te gitary dobrze mi służyły. Są moimi przyjaciółmi. Dały mi mnóstwo muzyki. Pora jednak, żeby ruszyły w drogę i służyły komuś innemu. Pieniądze, które dzięki nim uzbieram, zrobią dużo dobrego na świecie. Pieniądze w dużej mierze pójdą na rzecz głodnych, bezdomnych i przesiedlonych na całym świecie. Na wielu z tych gitar nie mam czasu często grać. Teraz przyniosą radość komuś innemu.

Gilmour sprzeda także gitarę z seryjnym numerem 0001, którą kupił w połowie lat 70.:

To piękny instrument. Nagrałem na nim partię gitary rytmicznej w „Another Brick In The Wall”, ale nie grałem na nim często. Ta gitara jest nieco bardziej delikatna od pozostałych i nie chciałem jej zniszczyć w trasie.

David Gilmour nie wyprzedaje jednak całej swojej kolekcji. Gitarzysta zdradził, że zatrzyma około 20 gitar:

Niektóre z nich mają swój duplikat, albo po prostu nie potrafię się z nimi rozstać.

Zyski z aukcji zasilą charytatywną fundację Gilmoura.

Komentarze (30)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zbig [87.101.***.***] dodano: 29.01.2019, 21:23 #1
Dawid jesteś wielki
Zbig [87.101.***.***] dodano: 29.01.2019, 21:40 #2
David jesteś wielki
olek [94.40.***.***] dodano: 29.01.2019, 21:56 #3
Nie rozumiem tej dramatycznej nuty, że David Gilmour podjął drastyczną decyzję. Co jest drastycznego w zasileniu fundacji?
Pokaż odpowiedzi (3)
Persefona [185.234.***.***] dodano: 29.01.2019, 22:27 #7
Ceny będą zawrotne ale kolekcja wyjątkowa.
Pokaż odpowiedzi (3)
BABA [31.0.***.***] dodano: 29.01.2019, 22:29 #11
Kupił bym jedną z chęcią!To jeden z moich bohaterów!
Rambo [194.116.***.***] dodano: 29.01.2019, 22:31 #12
Niech głodni zjedzą bezdomnych i po problemie
Pokaż odpowiedzi (2)
JPGR4EVER [178.43.***.***] dodano: 29.01.2019, 22:34 #15
Ciekawe ile gitar Pana Gilmour'a kupi S.Segall??
Rami [31.0.***.***] dodano: 30.01.2019, 01:53 #16
Kapitalny pomysł i tylko szkoda, że nie zakupie
The_Cure dodano: 30.01.2019, 01:58 #17
A co na to powie Lars?
Pokaż odpowiedzi (1)
Alice [79.187.***.***] dodano: 30.01.2019, 08:25 #19
Spoko posunięcie,ktoś na pewno się ucieszy ktoś bardzo bogaty....
Hamlet [83.20.***.***] dodano: 30.01.2019, 08:45 #20
a po co mu tyle gitar, wystarczy jedna elektryczna i jedna akustyczna
Balbina [178.217.***.***] dodano: 30.01.2019, 10:37 #21
A co na to Lars?
Wacio [31.0.***.***] dodano: 30.01.2019, 13:00 #22
O ile by był uboższy świat gdyby nie Pink Floyd i David Gilmour
Olo [188.147.***.***] dodano: 30.01.2019, 14:57 #23
Pink Floyd to najlepszy zespół wszechczasów
Pokaż odpowiedzi (1)
Zbig [87.101.***.***] dodano: 30.01.2019, 15:19 #25
Bez Davida i jego gitary świat muzyczny bylby ubogi gdybym był gitarzystą chciałbym Tak brzmieć
Pokaż odpowiedzi (1)
Kumaty [185.180.***.***] dodano: 01.02.2019, 07:45 #27
Szkoda, zeby wisiala na scianie jakiegos Janusza, ktory i tak nie umie na niej grac, a z drugiej strony granie na niej nie mialoby nic wspolnego z idea tworzenia muzyki, duszy instrumentu nalezacego dekady do jednej osoby tak latwo sie nie "pozbedzie". Ogolnie dziwny fetysz takie sprzety, lepiej zainwestowac w siebie i wlasna gitare, zeby samemu miec cegielke w rozwoju muzyki.
Jan [81.99.***.***] dodano: 01.02.2019, 07:51 #28
Czyli jak mówi. Pieniądze pójdą na roztwonienie. Gratuluje Gilmour.
TDSOTM7311 [5.172.***.***] dodano: 23.02.2019, 08:03 #29
David, jest Pan dobrym człowiekiem. Niech Bóg Pana błogosławi Uśmiech
zaq [83.31.***.***] dodano: 23.06.2019, 18:47 #30
https://www.youtube.com/watch?v=y_17yvROq_0 -nie???