terazmuzyka.pl
Newsy 1210V  
szy | 20 kwietnia 2018
3

Deep Purple zagrali po raz pierwszy 50 lat temu!

20 kwietnia 1968 roku w duńskim mieście Tastrup odbył się pierwszy koncert legendarnej formacji Deep Purple.
 

Może ciężko w to uwierzyć, ale właśnie dzisiaj mija 50 lat od pierwszego występu grupy pod szyldem Deep Purple

Metalmania 2018 - zobacz dokument o tegorocznej edycji festiwalu

Wcześniej, przez kilka tygodni, formacja działała jako Roundabout. Ówczesny skład prezentował się następująco: Jon Lord (organy Hammonda), Nick Simper (bas), Ritchie Blackmore (gitara), Rod Evans (wokal) oraz Ian Paice (perkusja). 20 kwietnia 1968, podczas pierwszego z serii jedenastu koncertów, które zespół zagrał w Skadndynawii, muzycy zagrali już pod zupełnie innym szyldem. 

Blackmore zaproponował nową nazwę - Deep Purple. Inspiracją był standard muzyczny o tym tytule, który uwielbiali dziadkowie gitarzysty. Rozważono również inną propozycję - Concrete God - ale ostatecznie pomysł Blackmore'a zaakceptowano.

Tamtego wieczora, w szkolnej hali Parkskolen w Testrup na przedmieściach Kopenhagi,  grupa zagrała utwory, które później znalazły się na ich debiutanckim albumie, „Shades of Deep Purple” (krążek ukazał się 17 lipca w USA, a w Wielkiej Brytanii na półkach sklepowych pojawił się we wrześniu 1968). Publiczność usłyszała następujące kompozycje: 

 1. „Hush”
 2. „And the Address”
 3. „Hey Joe”
 4. „Love Help Me”
 5. „Help!”
 6. „Mandrake Root”
 7. „Prelude: Happiness/I'm So Glad”
 8. „One More Rainy Day”

Koncert obserwowało około 500 widzów, a recenzje w prasie nie należy do zbyt entuzjastycznych.

Z ówczesnego składu, nazywanego Mark I, do dzisiaj ostał się jedynie perkusista Ian Paice. Do ważnych zmian w szeregach Deep Purple doszło w czerwcu 1969 roku. To właśnie wtedy do grupy dołączyli: wokalista Ian Gillan oraz basista Roger Glover. Jeśli z kolei wspominamy repertuar pierwszego koncertu, grupa do dziś chętnie sięga po jeden z nich, mowa oczywiście o „Hush”

Deep Purple ponownie zagrają w Polsce

W kwietniu ubiegłego roku ukazał się dwudziesty już w dorobku album Deep Purple„inFinite” i w ramach „The Long Goodbye Tour” promującej ten krążek, zespół dwukrotnie wystąpił w naszym kraju. W tym roku muzycy wystąpią w Polsce po raz kolejny. 1 lipca w Tauron Arenie w Krakowie odbędzie się - najprawdopodobniej - ich pożegnalny koncert nad Wisłą. 

Komentarze (3)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Tom [37.47.***.***] dodano: 20.04.2018, 21:39 #1
Mój najukochanszy zespół. Moi absolutni mistrzowie. Oby żyli długo i szczęśliwie. Słucham ich od 7 klasy a dobiegam 40 stki.
kadakrystian dodano: 21.04.2018, 00:42 #2
100 LAT!!!
Marty73 [109.173.***.***] dodano: 21.04.2018, 08:16 #3
Trzeba tylko jasno i wyraźnie powiedzieć : już ubiegłoroczne koncerty miały być pożegnalnymi i mi osobiście na łódzkim koncercie zabrakło ich mega hitu highway Star oraz pożegnania z fanami: (dziękujemy Wam za te wszystkie lata, żegnajcie) czy coś w tym stylu. Niestety komercja wkradła się już wszędzie... W lipcu pożegnanie w Krakowie a za rok gdzie? Spodek? Arena? Narodowy? Co oczywiście nie zmienia faktu że są wielcy.... Uwielbiam ich.
Zobacz także
Koncert już wkrótce
 • Deep Purple
 • Data i miejsce koncertu: 1 lipca 2018
  Kraków, Tauron Arena
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group