terazmuzyka.pl
Film / serial 269V  
rf | 8 marca 2020
0

Dwa filmy z muzyką Bruce'a Springsteena już na DVD

Na DVD trafiły dwa filmy, w których muzyka Bruce’a Springsteena odgrywa ważną rolę.

Zeszły rok był dla Bruce’a Springsteena niezwykle ważny. Wydał wtedy solowy album „Western Stars” i dał wyjątkowy występ, który został zarejestrowany na potrzeby współwyreżyserowanego przez niego filmu. Do kin trafił także komediodramat „Blinded By The Light. Siła muzyki”, w którym muzyka Springsteena odgrywa szczególną rolę.

Wyreżyserowany przez Gurinder Chadhę film opowiada historię nastoletniego Javeda Khana, którego życie odmienia się, kiedy słyszy piosenkę Bossa. Gurinder udało się stworzyć ciepły obraz z barwnie odtworzonymi szczegółami życia w Anglii lat 80., ale też o wydźwięku ponadczasowym i uniwersalnym. Mamy więc lata 80. pełną gębą – z dżinsowymi kurtkami, kanciastymi walkmanami i kasetami magnetofonowymi. Poczucie braku perspektyw i bezsilności wobec losu dla mniejszości narodowych, potęgowane jest bezpośrednimi starciami z wrogo nastawionymi skinheadami, nękającymi rodzinę głównego bohatera i jego przyjaciół. Z drugiej strony Javed odnajduje w swoim otoczeniu wiele osób, które dostrzegają jego talent pisarski i próbują mu pomóc zrealizować marzenie bycia zawodowym pisarzem. Scenariusz filmu został oparty na autentycznej historii dziennikarza Sarfraza Manzoora, spisanej w książce „Greetings From Bury Park”.

Film „Western Stars” w reżyserii Toma Zimnego i Bruce’a Springsteena nie jest zwykłym koncertem, a raczej podróżą w głąb duszy artysty, swego rodzaju postscriptum do wcześniejszego wydawnictwa, „Springsteen On Broadway”, na którym Bruce opowiadał historię swojego życia. Starą, ponadstuletnią stodołę Bruce przerobił na intymną salę koncertową, w której wystąpił dla gromadki przyjaciół wraz ze swoją żoną Patti i rozbudowanym zespołem, w którego skład weszła sekcja smyczków. Całość przeplatana jest ujęciami z życia: Bruce kierujący starym pickupem snuje opowieść o tym, jak ważny jest samochód w jego życiu i w kulturze amerykańskiej. Zaraz potem Boss pielęgnuje konie, albo przechadza się po bezkresnej amerykańskiej prerii w kowbojskim kapeluszu po parku narodowym Joshua Tree. Gdzieś pomiędzy trafiło kilka archiwalnych zdjęć z początków działalności Bruce’a i prywatnych ujęć z pikniku z żoną.

Oba filmy trafiły właśnie na DVD z polską wersją językową.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group