terazmuzyka.pl
Koncerty 705V  
rf | 5 marca 2019
0

Festiwal Uwolnić Muzykę bez wsparcia Środy Śląskiej. Artyści zrzekają się honorarium

Organizatorzy festiwalu Uwolnić Muzykę poinformowali, że nie zgadzają się na warunki postawione przez burmistrza Środy Śląskiej, nazywając je przejawem cenzury.

W dniach 26-27 lipca 2019 roku ma odbyć się VIII Festiwal Uwolnić Muzykę. Mają wystąpić na nim takie zespoły jak Rotting Christ, Vader, Sunnata, Jarun, Popiół, Tortharry, Unthertheskin, Spatial, Lilla Veneda, Vane, Moyra, Heresy Denied i Rosarian. Organizatorzy próbowali ubiegać się o dotację od miasta Środa Śląska, jednak warunki postawione przez radnych uznali za nie do przyjęcia.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Burmistrza Miasta Środa Śląska, pana Adama Rucińskiego i organizatorów festiwalu, radni chcieli dofinansować festiwal kwotą 7500 złotych pod warunkiem, że organizatorzy:

  • zmienią line up
  • zmienią plakat
  • zakończą imprezę przed godziną 23.00
  • zadbają o czystość na terenie nie należącym do terenu festiwalu, tj. „wokół całego akwenu Kajaki”.

Organizatorzy uznali to za przejaw cenzury i podjęli decyzję o rezygnacji z dotacji miasta. Zapewniają jednocześnie, że nie wprowadzą żadnych zmian do harmonogramu festiwalu.

Na tę wieść zareagowali artyści, którzy mają wystąpić na festiwalu. Zespoły Lilla Veneda, Vane i Spatial postanowiły przekazać swoje honorarium na organizację festiwalu, części wynagrodzenia zrzekł się też zespół Vader, a jego lider Piotr Wiwczarek napisał:

Jako zespół VADER zrzekamy się również części wynagrodzenia by ratować ten wspaniały festiwal oraz nasz kraj przed cenzurą , ciemnotą i zachłannością polityków. O SWOJE TRZEBA WALCZYĆ !!! Pamiętajcie, gdyż wkrótce dojdzie do tego, że - jak za PRLu - będzie tylko weselna żenada, piosenka "zaangażowana" i pieśni religijne. Mam szczerą nadzieję, iż pod koniec lipca spotkamy się w Środzie Śląskiej i będziemy ten festiwal wspominali latami. POZDRAWIAMY m/

Dziękujemy za wsparcie w walce o niezależność festiwalu "Uwolnić Muzykę" i o wolność wyboru dla nas wszystkich

PRECZ Z CENZURĄ

Impreza miała swoje początki w 2012 roku i z roku na rok rozwijała się umacniając swoją pozycję na festiwalowej mapie Polski.

Organizatorzy festiwalu od początku postawili na mocne rockowo - metalowe brzmienia, zapraszając znane zespoły, oraz dając szansę do zaprezentowania się młodym mniej znanym kapelom.

Przez te siedem lat FUM nabrał charakteru tak pod względem artystycznym jak również organizacyjnym, skupił wokół wydarzenia stałą grupę publiczności nastawioną na poszukiwanie nowych kierunków w muzyce metalowej. Klimatyczne miejsce i kameralny charakter festiwalu wyróżnia Festiwal Uwolnić Muzykę z pośród innych festiwali.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Koncerty 655V  
4

Legendy polskiego metalu na wspólnej trasie

rf | fot. Facebook | 21 maja 2019
Koncerty 381V  
0

Merry Christless 2019. Poznaliśmy skład tegorocznej imprezy!

mg | fot. Christian Martin Weiss | 21 maja 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group