terazmuzyka.pl
Newsy 3478V  
rf | fot. Daniele Dalledonne | 6 maja 2020
13

Florian Schneider (Kraftwerk) nie żyje

Zmarł Florian Schneider, jeden z członków kultowego zespołu Kraftwerk.

Jak podaje magazyn „Billboard” zmarł Florian Schneider, jeden z założycieli niemieckiego zespołu Kraftwerk, który zrewolucjonizował świat kraut rocka i muzyki elektronicznej.

Florian Schneider założył Kraftwerk w 1970 roku (wywodził się on z grupy Organisation) wraz z Ralfem Hütterem w Dusseldorfie. W pierwszych latach działalności zespół wykonywał mechaniczny krautrock, wpisujący się w popularną w tamtych czasach na niemieckiej scenie muzykę. W późniejszych latach grupa zaczęła wdrażać coraz więcej elektroniki do swojej twórczości, a jej koncerty stały się multimedialnymi spektaklami. Do najsłynniejszych płyt Kraftwerk należą „Autobahn”, „Trans-Europe Express” i „The Man-Machine”.

Schneider opuścił Kraftwerk w 2008 roku. Zespół kontynuował działalność bez niego.

Póki co nie podano przyczyny zgonu muzyka. Florian Schneider miał 73 lata.


REKLAMA

Wystartowała przedsprzedaż majowo-czerwcowego „Teraz Rocka”. W numerze piszemy między innymi o: Pearl Jam, Danzig, Judas Priest, Queen, Elektrycznych Gitarach, Katatonii i wielu innych.

Pismo do regularnej sprzedaży trafi 20 maja, natomiast wysyłka zamówionych w przedsprzedaży numerów rozpocznie się 18 maja. #ZostańWDomu i kupuj on-line!

[ZAMÓW TERAZ]

Komentarze (13)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
zombiszczak [212.33.***.***] dodano: 06.05.2020, 18:32 #1
chorował na nowotwór :-(
makterazrock dodano: 06.05.2020, 18:57 #2
Kraftwerk zawsze darzyłem wielkim sentymentem. Toteż wyjątkowo szkoda Floriana. Ech, nie ma zmiłuj!!! :(
Five Fingers Fist Fuck [79.175.***.***] dodano: 06.05.2020, 19:45 #3
Dzisiaj Schneider, wczoraj Greenfield. Odrobinę się pustawo tutaj zaczyna robić.
Tomek [178.218.***.***] dodano: 06.05.2020, 20:17 #4
Przykra wiadomość, jedna z kultowych postaci muzyki elektronicznej, prekursor...
Swell [89.204.***.***] dodano: 06.05.2020, 22:10 #5
Pamiętam doskonale koncert Kraftwerk w Opolu, bodajże w 1984 roku i był to kompletny odlot jak na owe czasy. Zupełnie jak w jakimś spektaklu sci - fic,gdzie promowali Computer World. To był absolutny obłęd. Byli wtedy w oryginalnym składzie Hütter, Schneider, Flur i Bartos. Już wtedy wiedziałem, że to koncert, który zapamiętam do końca życia. Tyle już lat minęło, a ja pamiętam go doskonale. W zeszły weekend zmarł w Paryżu również ważny perkusista Tony Allen, współtwórca tzw afrobeatu, którego wielkim fanem był również niedawno zmarły Ginger Baker. To prawda, coraz więcej muzyków starej, dobrej gwardii odchodzi... Ech..
mourningsun dodano: 06.05.2020, 22:12 #6
Wspaniałe, hipnotyczne brzmienie klasycznych płyt Kraftwerk porusza do dziś - tak mi się wydaje .... Być może bez Kraftwerk nie byłoby LOW i HEROES Davida Bowie... Być może dzięki Kraftwerk powstało to niesamowite brzmienie Joy Division (tak, wiem geniusz M. Hannett'a jest niewymierny i niedefiniowalny)... RIP Florian
Pokaż odpowiedzi (2)
Lesio315 [94.254.***.***] dodano: 07.05.2020, 08:06 #9
Smutne ta muza towarzyszyła mi od nastolatka nawet do wczorajszego wieczoru zegnaj Florian
Mell [89.64.***.***] dodano: 07.05.2020, 10:31 #10
Przy okazji nowy trend. Ujawnianie informacji 10 dni po fakcie...
Swell [46.114.***.***] dodano: 07.05.2020, 11:07 #11
Chyba nie będzie przesady, jeżeli stwierdzę, że Kraftwerk to najważniejszy zespół, a raczej projekt (efekty wizualno-dzwiekowe, instalacje oraz soundtracki do clipów w dziedzinie sztuki oraz nauki) w dziedzinie popkultury, nawet przed The Beatles, Stones, Led Zeppelin itd. Dlaczego? Chyba jak nikt do tej pory nie był taki wizjonerski jak właśnie Kraftwerk. Poruszali jak inny ważne tematy, które w latach 70-80tych były czystą sci - FC. W Man Machine już wtedy zaznaczyli znaczenie sztucznej inteligencji, Trans Europe Express przewidział podróżowanie wzdłuż i wszez Europy, a Computer World czy Computer Love dzisiejsze Tindery, Facebooku i Instagramy. Nie było by również całej dzisiejszej sceny elektronicznej jak Techno, clubbing, industrial w takiej formie, albowiem bardzo wielu artystów tej sceny powołuje się na inspiracje Kraftwerk. Dlatego śmiem twierdzić, iż Kraftwerk miał ogromny wpływ na współczesną popkulturę i nie tylko na nią...
Rafka [37.30.***.***] dodano: 08.05.2020, 08:23 #12
Bez Floriana Kraftwerk już nie będzie taki jak dawniej. Wychowałem się na twórczości zespołu. Uwielbiam Kraftwerk. Wielka strata:(
Pokaż odpowiedzi (1)