terazmuzyka.pl
Pitbulek 3236V  
mg | 8 stycznia 2018
56

Fronda.pl: Zdelegalizujmy black metal

Na stronie Fronda.pl pojawił się obszernych rozmiarów tekst, w którym zasugerowano, iż muzyka blackmetalowa powinna zostać prawnie zakazana.

Zdaniem autora tekstu, Krzysztofa K., muzyka blackmetalowa powinna zostać zakazana, ponieważ jej przesłanie nie jest zgodne z prawem – przede wszystkim moralnym. Autor powołuje się na fakt, że w świetle panującego w naszym kraju prawa przestępstwem jest nie tylko morderstwo, ale również nawoływanie do niego, dlatego – jego zdaniem – utwory „z których sączy się nienawiść, bluźnierstwo i chęć zniszczenia wszystkiego, co piękne i wartościowe” również pod takie nawoływanie podchodzą. A co za tym idzie, cały gatunek powinien zostać zdelegalizowany i prawnie zakazany.

Dave Mustaine wspomina Malcolma Younga

Autor w swoim tekście wylicza różne, często skrajne zachowania muzyków blackmetalowych – jak chociażby podpalenia kościołów w Norwegii, sprawę Varga Vikernesa, liczne samobójstwa wśród muzyków czy w końcu kontrowersyjną oprawę koncertu Gorgoroth. Nie brakuje nawiązań do niektórych tekstów utworów blackmetalowych i interpretacji przesłania, jakie za sobą niosą. Wszystko to sprowadza się do postawienia wspomnianej już tezy, że muzyka blackmetalowa powinna zostać prawnie zakazana:

Zwróćmy na końcu uwagę szczególnie na jeden aspekt. Przecież tego typu "twórczość" w jawny, ostentacyjny sposób nawołuje do agresji, nienawiści, pogardy, głównie na tle wyznaniowym, lecz także na tle rasowym, etnicznym, - istnieje podgatunek NSBM, którego twórcy inspirują się nazizmem. W wyniku działania "twórców" dochodzi natomiast do licznych przypadków agresji, morderstw oraz innych przestępstw. Jasnym jest więc, że powinna to być muzyka absolutnie zakazana. Dlaczego protestujemy przeciw pojedynczemu spektaklowi teatralnemu w Bydgoszczy, a nie potrafimy tym samym zaprotestować przeciwko całemu nurtowi muzycznemu, którego celem istnienia jest szerzenie zła, nienawiści i pogardy dla Chrześcijan?

Autor szybko zaznacza, że nie przyjmuje do wiadomości argumentu, że jest to sztuka i artyści mają prawo do wyrażania siebie i swoich emocji w taki, a nie inny sposób:

Oczywiście wielu zaraz zaprotestuje, usiłując dowodzić, że przecież to sztuka jak każda inna i tak jak w Black metalu, tak i w disco polo znajdą się twórcy, którzy okażą się psychopatami. Absolutny błąd. Tylko Black metal jest gatunkiem, który pogarda, nienawiść i gloryfikacja zła wręcz konstytuuje. To twórczość, która dokonuje swoistej apoteozy zła i nienawiści. Tylko tutaj bez trudu znajdziemy teksty obrażające i ziejące nienawiścią do każdej istoty ludzkiej, na dodatek usiłujące kreować się na sztukę.

Na koniec autor nawiązał do Behemotha i oprotestowanego koncertu zespołu w Bydgoszczy. Jego zdaniem reakcja społeczna na podobne wydarzenia powinna być znacznie ostrzejsza:

W państwie, w którym katolicy stanowią tak wielką przewagę, nikt nie ma odwagi do tego, by przeciwstawić się grupce satanistów, którzy obrażają wyznawców Chrystusa?! Drodzy! Połączmy siły i ostro, jednoznacznie zaprotestujmy przeciwko szerzeniu propagandy nienawiści, pogardy oraz diabła w naszym kraju! Zdelegalizujmy black metal!

Tym apelem Krzysztof K. zakończył swój potężnych rozmiarów wywód na temat muzyki blackmetalowej. A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszamy do komentarzy. 

Komentarze (56)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
bbfan [213.146.***.***] dodano: 08.01.2018, 16:37 #1
Delegalizacji bym się nie domagał, ale surowych kar za obrazę uczuć religijnych owszem. Darcie Biblii, znieważanie godła - takie rzeczy nie mogą mieć miejsca. Wolność jednych kończy się, gdy narusza wolność drugich.
Pokaż odpowiedzi (9)
Faust dodano: 08.01.2018, 16:37 #11
Dla mnie jest to swego rodzaju ekstremalna ekspresja słowa, dźwięku i obrazu - metalowy turpizm i nihilizm. Jasne, zawsze znajdą się po stronie zarówno autorów, jak i odbiorców dewianci, którzy traktują muzykę jako kanał transmisji i jednocześnie pretekst do popełniania czynów wynikłych z deficytów w strukturach poznawczych i patologicznego zaniku uczuciowości wyższej, niemniej - znakomita większość odbiorców i twórców muzyki ekstremalnej, traktuje partycypację w jej percepowaniu jako mentalne katharsis i zabawę z konwencją. Są również muzycy autentycznie zaangażowani w praktyki neo-pogańskie, okultyzm, satanizm - jednak stanowią oni niezwykle hermetyczny, elitarny krąg, unikając rozgłosu i taniej, szczeniackiej sensacyjności. Do wszystkiego trzeba bowiem mieć dystans, postrzegać z właściwej perspektywy, w końcu - każdy samodzielnie decyduje jak postrzega dane zjawisko i w jakim stopniu mu ulega. Głupiec ulega zawsze, mądry - czasami.
Damian [91.240.***.***] dodano: 08.01.2018, 17:24 #12
Nie wiem w czym problem , kapele tego typu raczej delegalizuja sie same swoja totalna glupotą !
wlo [88.84.***.***] dodano: 08.01.2018, 17:27 #13
Lepiej po cichu zrzucić sutannę i jechać do burdelu albo uganiać się za dzieciakami, prawda ? To jest moralne ? Nic się z tym nie robi, wszystko OK ! ?

A może załatwi sprawę 1% z dochodów od twórczości dla pierwszego diabła RP - ojca dyrektora ??
piotrek dodano: 08.01.2018, 17:46 #14
Nie no, polski naród 100 lat za murzynami, albo i jeszcze dalej hahaha Edytowano 1 raz. Ostatnio: 08.01.2018, 18:01
Vampirro dodano: 08.01.2018, 18:02 #15
Za przeproszeniem, to jest sranie w banie - ktoś wylał swoje żale i tyle. Nie można prawnie zakazać black metalu, bo:
1. Czym jest black metal?
2. Dlaczego miałby zostać zakazany? Bo komuś się nie podoba? Bo nawołuje do nienawiści (ha, ciekawe w jakim tekście, niech wymienią tytuły!)?
3. Co z un-black metalem? Też jest zły?
4. Kto by się przejmował jakimś oszołomem?
Jako katolik, praktykujący chrześcijanin, chciałem przeprosił w imieniu całego Kościoła za frondę i jej głupoty.
Blak [83.26.***.***] dodano: 08.01.2018, 18:36 #16
a może zdelegalizujmy islam? czemu black metal,porównajmy statystyki i zobaczymy ile szkód wyrządziła ta barbarzyńska doktryna a ile muzyka black metalowa.islam przecież obraża chrześcijaństwo,Jezusa i w dodatku jest pełen nienawiści,i gloryfikuje przemoc i zło.warto zwrócić na to uwagę.
Pokaż odpowiedzi (2)
yeah [178.235.***.***] dodano: 08.01.2018, 18:41 #19
Zdelegalizujmy księży. Jest tam wielu pedofili, ilosc ofiar idzie w tysiące. Oni swoje chore myśli wprowadzają w czyn, metalowiec wypije kilka piw i idzie do domu.
Pokaż odpowiedzi (1)
HeszkeWMeszke [37.47.***.***] dodano: 08.01.2018, 22:40 #21
Dla mnie skandalem jest codzienne bicie w dzwony jakichś sekciarzy ubranych na czarno, jakieś cykliczne grupowe wycie na ulicach, jacyś mężczyźni w sukienkach próbujący sforsować drzwi mojego domu próbując wymusić haracz za bycie mieszkańcem okolicy. WTF? Gdzie to zgłosić?
puuuq [37.47.***.***] dodano: 08.01.2018, 23:51 #22
Najlepsze jest to ,że black metal to schyłkowa forma rocka czyli propozycja by dzisiaj go zakazać jest śmieszna , poza tym "sztuka nie podlega ocenom moralnym" czyli w tej sytuacji każdy kto ogląda i słucha black metalowych zespołów robi to na własne życzenie czyli siłą rzeczy nie może się poczuć obrażony
Pokaż odpowiedzi (10)
Kokka [83.18.***.***] dodano: 09.01.2018, 07:48 #33
Ale o co wam chodzi? Wybraliśmy sobie pisiorów, to mamy pisiorskie podejście do sprawy. ZAKAZAĆ BLACK METALU! POTEM HIP HOPU! ZAMKNĄĆ TVN i SKLEPY W WEEKENDY (nie tylko w niedziele)! WPROWADZIĆ OBOWIĄZKOWE MODLITWY W SZKOŁACH I W PRACY ORAZ OPODATKOWANIE NA RZECZ KOŚCIOŁA! Niestety, my Polacy jesteśmy tacy, że musimy ostro po mordzie dostać żebyśmy się w końcu obudzili i zaczęli myśleć.
Pokaż odpowiedzi (14)
Black Forever m/ [188.165.***.***] dodano: 09.01.2018, 08:36 #48
Palenie kościołów? Zabójstwa? Samobójstwa? To było 30 lat temu, głównie w Norwegii...
Może Fronda zajmie się jakimś współczesnym problemem, np. dopalacze, albo odradzanie się faszyzmu?...
No chyba, że znowu chcą zając się czymś na czasie. Mam propozycję: na przełomie X i XI w. Mieszko II został wykastrowany przez Czechów. Zażądajmy zwrotu jego jaj, albo wojna!
A Black Metal ma się dobrze i Fronda może nam naskoczyć. Uśmiech
Madegon [78.88.***.***] dodano: 09.01.2018, 09:21 #49
Nie wiem dlaczego tyle hipokryzji przejawiają ludzie nazywający się obrońcami wiary czy ogólnego pojęcia uczuć religijnych? Panie Krzysztofie, a może cofnijmy się kilka wieków i przeanalizujmy jak to ci wielce wierzący ludzie wprowadzali Boga na „salony”. Krew, pożoga i cierpienia ludzi którzy myśleli inaczej i wierzyli w co innego. Tam nie było nawoływania do zabijania i chaosu dla tylko swoich interesów. Teraz kiedy już osiągnęliście założone cele znowu szukacie wroga bo można przecież stosy zamienić na więzienia. Może powalczcie o zamknięcie wiary w kościołach i pozwólcie ludziom myśleć po swojemu.
fan rocka [195.206.***.***] dodano: 09.01.2018, 10:42 #50
Powinni raczej zdelegalizować hip-hop i całą czarną kulturę najlepiej, razem z Michaelem Jordanem i koszykówką oczywiście, ma bardzo zły wpływ na ludzi
szatanos [157.25.***.***] dodano: 09.01.2018, 12:41 #51
frondę niech zdelegazują .należy zdelegalizować post punk,industrial ,cudowne....disco polo, krytykę polityczną, teraz rocka,gazetę wyborczą i niech dadzą wiecej mamony Panom w czarnych sukniach i mistrzuniowi Rydzykowi.
Marduk [91.223.***.***] dodano: 09.01.2018, 13:16 #52
Kogo obchodzą pobożne życzenia redaktorka frondelka? Black Metal był, jest i będzie grany i słuchany w Polsce na pohybel religiom.
BMfan [31.182.***.***] dodano: 10.01.2018, 01:15 #53
Złem jest fanatyzm religijny, jaki przejawia autor artykułu z Frondy. Nie ma on pojęcia o Black Metalu. Ja sam słucham tej muzyki. Czy morduję, gwałcę i podpalam miejsca kultu? Czasami też zajrzę do Kościoła. To co? Ukrzyżować mnie jak Athelstana z Vikingów? A może poddać egzorcyzmom, bo lubię też horrory, fantasy i RPG?
m.i.c [194.159.***.***] dodano: 10.01.2018, 15:18 #54
Jak już chce zakazywać muzyki nawołującej do nienawiści i przemocy toflaczegonic nie wspomniał o muzyce oi/skinhead punk? Neonazistowskie kapele są cacy, tak? Bo ich nienawiść ma podłoże patriotyczno/narodowe?
Zbyszek62 dodano: 11.01.2018, 13:58 #55
Aż żal czytać te para rockowe(?) artykuły które prowadzą póżniej do jatki w komentarzach . Ale już od dawna , każdy zainteresowany wie , że na tej stronie zamiast rzetelnie pisać o muzyce , przynudza się Owsiakiem , Nergalem i Decapitated . Idioci z Green Day robią za autorytety , a wydarzeniem jest płyta Watersa , grafomańska a muzycznie - autoplagiat . A na początku lat 90tych było całkiem inaczej . Z dala od polityki , blisko muzyki .
Pumciuś [80.55.***.***] dodano: 15.01.2018, 13:51 #56
Każdego kto słucha norweskiego black metalu pochłonie ogień piekielny. Przybywajcie Moce Piekielne.

prawda że ładny wpis Uśmiech