terazmuzyka.pl
Newsy 695V  
BARTEK KOZICZYŃSKI | 1 maja 2003
0

Fruhstuck

bez sloganów

Trzy lata po dobrze przyjętym debiucie, wrocławska grupa Frühstück nagrała kolejny album. Tym, co od razu zwraca uwagę na Muzie, jest wzmocnienie brzmienia. Zawsze byliśmy kapelą stricte rockową, z wyraźną rolą gitar - mówi basista, Wojtek Karel. Teraz narodziła się w nas potrzeba ukłonu w kierunku stylistyki rocka lat siedemdziesiątych. Słychać to w brzmieniach i rozwiązaniach aranżacyjnych. Wokalista, Martijn Krale dodaje: Gramy ostrzej może dlatego, że czasy są coraz ostrzejsze. Ale patrząc na całość materiału widać, że pojawiają się też klimaty melancholijne. Dostrzegam postęp w różnych aspektach, nie tylko wzmocnienie brzmienia.

„Melancholijne klimaty”, owszem. Ale generalne płyta brzmi chyba radośniej od :mine. Weźmy numer Rejoice... To jest akurat żart - wyjaśnia Martijn. Na każdej próbie mamy takie „szatańskie pięć minut”. Zaczynamy grać na przykład death metal... Robiliśmy demówkę z producentem i on stwierdził, że koniecznie musimy to nagrać w studiu. Frühstück wciąż kultywuje chrześcijańskie przesłanie w tekstach: Staram się dostrzegać powód do nadziei w świecie, który nie daje dużo powodów do nadziei - mówi Martijn. Dla mnie tym powodem jest wiara. Nie śpiewam o tym używając sloganów, chcę szczerze przekazać co mam w sercu.

Podobnie, jak na albumie debiutanckim, Krale - z pochodzenia Holender, śpiewa w języku angielskim. Wychodzi to tak dobrze, że w niektórych sklepach wstawiano ich płytę na półkę „zagranica”. To jeden problem, poza tym narzekają rozgłośnie radiowe - mówi Wojtek. Z tych powodów jesteśmy średnio zadowoleni ze sprzedaży „:mine”. Być może odbiją to sobie w innych krajach: Cały czas coś się dzieje. Graliśmy dwie trasy na Łotwie, które zorganizował mieszkający tam Amerykanin. Na tyle mu się spodobało, że postanowił załatwić coś w Stanach. Jedziemy tam na trzy festiwale, wydawca prowadzi rozmowy na temat opublikowania tam jakiejś sygnalnej płyty.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group