terazmuzyka.pl
Newsy 1347V  
rf | 25 kwietnia 2019
26

Geddy Lee (Rush) wskazuje najlepszych basistów świata

Jakich basistów najbardziej ceni lider zespołu Rush? Jego typy mogą być zaskakujące.

Geddy Lee sam należy do najbardziej cenionych basistów w muzyce rockowej. A jakich basistów najbardziej podziwia basista i wokalista Rush? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Slash wskazuje najlepszy rockowy zespół wszech czasów

W wywiadzie dla „uDiscover Music” Geddy Lee został zapytany o najlepszych, jego zdaniem, basistów. Lee zaznaczył, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna:

Ocenianie basistów musi przebiegać w kontekście tego, co grają. Gdybym miał wskazać najlepszego basistę jazz/fusion wszech czasów to oczywiście byłby to Jaco Pastorius.

Gdybym miał wybrać najlepszego basistę progrockowego, bez wątpienia byłby to Chris Squire.

A jeśli chodzi o basistów grających czystego rocka wybierałbym między Johnem Paulem Jonesem i Jackiem Bruce’em. Jako że Jacka niestety nie ma już z nami, to korona przypadłaby Johnowi Paulowi Jonesowi.

Wszystko zależy od kontekstu. Bardzo trudno wskazać jednego gościa i powiedzieć: „Ten jest najlepszy”. Flea wyrobił własny styl muzyki, jest fantastyczny, mam wielki szacunek do jego gry na basie. Ale nie da się go porównać do Chrisa Squire’a. To zupełnie inny gatunek muzyki.

A jaki basista Waszym zdaniem zasługuje na miano najlepszego basisty wszech czasów? Napiszcie w komentarzach.

Geddy Lee gościł też w programie „Your Morning” nadawanym przez CTV, gdzie promował swoją książkę. W trakcie wywiadu padło pytanie, czy rozważa nagranie nowego albumu. Geddy Lee odpowiedział:

Jest to zdecydowanie możliwe. Przez ostatnie dwa i pół roku pochłaniała mnie praca nad książką, ale teraz, kiedy już skończyłem pisanie i tę bezwstydną promocję, zacznę myśleć o komponowaniu.

Geddy Lee ma w swoim dorobku tylko jeden solowy album studyjny – „My Favourite Headache” z 2000 roku.

Komentarze (26)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
GPS67 dodano: 25.04.2019, 12:00 #1
Skromny ten Gedas... wskazał JPJ jako swojego mistrza i chwała mu za to, ale największy wpływ na kolegów grających rocka miał moim zdaniem właśnie Geddy Lee. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 25.04.2019, 12:01
Diz [89.71.***.***] dodano: 25.04.2019, 15:29 #2
Najlepszy jest Geddy. Z żyjących. Bo tak w ogóle to Chris Squire był bez wątpienia najlepszy. Z basistów metalowych na pewno Joey DeMaio i Steve Harris.
Pokaż odpowiedzi (2)
Bonzo [89.76.***.***] dodano: 25.04.2019, 15:40 #5
John Paul Jones i tyle w temacie!
Johny [5.173.***.***] dodano: 25.04.2019, 17:30 #6
Jak dla mnie John Entwistle I Geezer Butler
Pokaż odpowiedzi (1)
publius [37.30.***.***] dodano: 25.04.2019, 17:51 #8
Tony Levin
sunset_station dodano: 25.04.2019, 20:01 #9
Gdyby ktoś mnie zapytał chyba odpowiedziałbym podobnie. Osobiście bardzo sobie też cenię Johna Mayunga, uwielbiam grę Tony Levina. A przecież są jeszcze Tony Franklin, Trey Gunn, itd... Kilka nazwisk padło we wcześniejszych postach. W przypadku zwykłego słuchacza to raczej sprawa gustu, ewentualnie osłuchania, bo o niuansach gry na instrumencie to wymienieni panowie mogą sobie dywagować między sobą.
AIIZ [77.98.***.***] dodano: 25.04.2019, 20:05 #10
Stuart Hamm
adaś kopyto [83.22.***.***] dodano: 25.04.2019, 20:12 #11
king ov hell jest najlepszym basistą na świecie, tylko trve norwegian black metal, prawdziwa muza dla prawdziwych diabełków, a nie jakieś tam podróbki typu geddy lee, czy ten tarzan z manowar HAHAHA
Ruff [83.27.***.***] dodano: 25.04.2019, 21:54 #12
I zaczyna się pierdolenie w komentarzach, który to najlepszy. Mądrze odpowiedział i zrobiłbym tak samo. W podobnym kontekście można zapytać o najlepszego sportowca albo malarza.
Tomek [31.0.***.***] dodano: 25.04.2019, 22:17 #13
Trochę szkoda że Pan Lee oraz nikt z dotychczasowych komentujących nie wskazali na moich ulubionych... (kolejność bez znaczenia): Jaco Pastorius, Mark King i Les Claypool - pomimo że obracali się w stylach o wiele pojemniejszych niż muzyka rockowa. Są dla mnie uniwersalni a jednocześnie doskonali. Mógłbym jeszcze wskazać na Johna Myunga (rzemieślnik, tytan pracy i geniusz w jednym), przy czym DT wielbię jako monolit i bardzo słabo znam jego dokonania spoza działalności w DT (na nasz kontynent - zwyczajnie - nie dotarły).
Bardzo cenię twórczość Rush, aczkolwiek nie wyobrażam sobie któregokolwiek z członków (myślę głównie o Geddym i Alex-ie, bo Neil już zapewne nigdy nie zasiądzie na scenie za zestawem) by zasilili swoimi siłami inne band-y, gdyż są zbyt "hermetyczni" w swojej działalności artystycznej.
A co do JPJ - nie ujmując nic jego rzemiosłu wysokich lotów - ilość sprzedanych wydawnictw "robi różnicę" - w ślad za tym kroczy popularność.
Blues [88.156.***.***] dodano: 25.04.2019, 22:52 #14
Mike Porcaro, Sklar
To są basisci. A John Myung ???
Tomasz Machowski dodano: 26.04.2019, 00:52 #15
Gene Simmons
bobo [188.165.***.***] dodano: 26.04.2019, 12:11 #16
Billy Sheehan
Figoo [31.0.***.***] dodano: 26.04.2019, 14:09 #17
Chris Squire! I tyle w temacie.
Geddyfish [193.218.***.***] dodano: 26.04.2019, 16:15 #18
Poza Geddym Les Claypool,John Myung i Billy Sheenan...
Brother73 [83.23.***.***] dodano: 26.04.2019, 22:13 #19
Andy Fraser
Nasir [77.65.***.***] dodano: 27.04.2019, 11:20 #20
Moja dziesiątka: Paul McCartney, Geddy Lee, Chris Squire, John Entwistle, Tony Levin, John Paul Jones, Jack Bruce, John Deacon, John Glascock, Flea.
Bro [5.173.***.***] dodano: 27.04.2019, 14:16 #21
Duff Mckagan!!!
Vampirro dodano: 28.04.2019, 09:46 #22
Do wszystkich wymienionych przez Lee i użytkowników dodałbym Noela Reddinga. Poza tym bardzo cenię Leifa Edlinga, Rogera Glovera, Iana Hilla i może jeszcze Philla Lynotta.
Miroslav Zielinsky dodano: 30.04.2019, 17:26 #23
Racje ma Lee. Mój znajomy perkusista twierdzi że ważny jest feeling. Nie koniecznie lepszy technicznie perkusista jazzowy będzie grał lepiej w metalowym zespole od słabszego technicznie metalowca a na odwrót to już oczywiste.
psss [77.65.***.***] dodano: 02.05.2019, 13:32 #24
Les Claypool