terazmuzyka.pl
Newsy 2647V  
rf | 19 listopada 2019
12

Geezer Butler: Led Zeppelin „pożyczyli” niektóre najsłynniejsze riffy

Basista Black Sabbath skomentował to, że niektóre piosenki Led Zeppelin korzystały z pomysłów „pożyczonych” od innych artystów.

Zespół Led Zeppelin często korzystał z inspiracji muzyką bluesową, do swoich utworów wplatając zapożyczenia w melodiach i tekstach. Dotyczy to między innymi jednego z najsłynniejszych utworów Led Zeppelin, jakim jest „Whole Lotta Love”.

Posłuchaj utworu, który zainspirował „Whole Lotta Love” [AUDIO]

W wywiadzie dla „Classic Rocka” basista Black Sabbath, Geezer Butler przyznał, że riff „Paranoid” został zainspirowany utworem „Communication Breakdown Led Zeppelin i początkowo muzycy nie chcieli go umieścić na płycie:

Ironia polega na tym, że Led Zeppelin także „pożyczyli” kilka riffów do swoich najlepiej znanych utworów. Ale na tym polega rock and roll: każdy tak robi, zwłaszcza, jeśli jest się młodym i dopiero się zaczyna. W ten sposób odciska się na tym swoje piętno. Black Sabbath też tak robił.

Więcej informacji i ciekawostek na temat Led Zeppelin i jego płyt znajdziecie w Wydaniu Specjalnym poświęconym tej grupie, które trafiło do sprzedaży.

Na 144 stronach znajdziesz między innymi:

  • Historie wszystkich albumów zespołu
  • Oko w oko z muzykami, czyli pięć szczerych wywiadów
  • Powroty po latach: Filadelfia, Londyn i Katowice
  • Solowe kariery Roberta Planta, Jimmy’ego Page’a oraz Johna Paula Jonesa
  • I wiele, wiele więcej!

 

Komentarze (12)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Diz [89.71.***.***] dodano: 19.11.2019, 17:02 #1
Led Zeppelin pożyczyli ale zapomnieli oddać. Paranoid został może zainspirowany Communication Breakdown, ale ten motyw nie jest identyczny. Są to kawałki z podobnym podejściem, bo ciężko na 4 tych samych power chordach zbudować coś, co będzie się znacząco od siebie różniło. Nie ma jednak drugiego takiego numeru w ich katalogu. No i Sabbs napisali własny tekst. Żaden zespół niczego nie "pożyczał" w sposób jaki robiła to grupa LZ.
Pokaż odpowiedzi (4)
towarzysz bolek [79.191.***.***] dodano: 19.11.2019, 21:39 #6
Powinniście napisać "Led Zeppelin „pożyczyli” niektóre ze swoich mniej słynnych riffów", bo te najsłynniejsze to jednak sami napisali.
Przykład?

Good Times Bad Times
Communication Breakdown
Whole Lotta Love (tutaj tylko teks Plant wziął, i źle zrobił, bo gdyby poświęcił 5 minut, to sam napisałby taki liryk)
What Is and What Should Never Be
Heartbreaker
Ramble On
Immigrant Song
Black Dog
Rock and Roll
Stairway to Heaven (dobra, pożyczyli minutę, ale 7 pozostałych sami napisali)
Kashmir
Achilles Last Stand

Spośród ponad 70 kompozycji na płytach studyjnych około 20 zostało "pożyczonych" (czyli jakoś tak 1 na 4). Ale trzeba zaznaczyć, że z tymi pożyczkami różnie było, na przykład "Since I've Been Loving You" prawie w ogóle nie przypomina utworu Moby Grape "Never", na którym był ponoć wzorowany. Do większości swoich "pożyczek" Zeppelini dorzucili jednak dużo od siebie, nie tylko brzmieniowo, ale i kompozycyjnie. W starych czasach w kręgach rock'n'rollowo-bluesowych ludzie nagminnie pożyczali utwory. Problem Zeppelinów polegał jednak na tym, że odnieśli ogromny sukces. Gdyby debiutowali kilka lat później i sprzedali kilka milionów płyt, a nie kilkaset, to nikt by się nie czepiał. A tak są pożywką dla wszelkich troli, którzy nawet nie przesłuchali i nie porównali tych plagiatów z oryginałami, słyszeli może z 5 utworów Zeppów w życiu, a już twierdzą, że to beztalencia, które nie potrafiły same sklecić dobrego utworu, nie miały własnego stylu i niesłusznie zapisały się w historii muzyki, bo nic nowego nie wymyśliły i tym podobne głupoty.
Przy okazji gratulacje dla Teraz Rocka. Znaleźli kolejną "dojną krowę" i przez miesiąc będziemy czytali o "plagiatach" Led Zeppelin.
Pokaż odpowiedzi (2)
andy [212.180.***.***] dodano: 20.11.2019, 09:10 #9
Dobrze, że są takie zespoły jak Greta Van Fleet, które nic nie pożyczają od nikogo Uśmiech
14bajek [46.134.***.***] dodano: 20.11.2019, 11:05 #10
To naturalny proces rozwoju muzyki. Dlatego Mozart nie mógł zagrać jak Chopin ani Penderecki, ani nie mógł się obudzić i rano w dobrym humorze zagrać bluesa. Nie mógł dlatego, że nie miał id kogo ściągnąć. Ściągał od tych których słyszał, od Salieriego itp.
agresssor [37.47.***.***] dodano: 21.11.2019, 05:45 #11
Problem w tym ze nikomu nie udało się zainspirować utworami LZ , tymi zainspirowanymi czy nie zainspirowanymi tak żeby powstał utwór jeszcze doskonalszy . Tak wiec utwory LZ są ostatecznie doskonałe i za to im dzięki i chwała .
Hercules [37.248.***.***] dodano: 21.11.2019, 09:14 #12
Widać, że chłopy się starzeją i to mocno.
Komentarze (12 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 598V  
0

HBO pokaże galę Rock & Roll Hall Of Fame 2020

rf | fot. Derek Jensen | 9 lipca 2020
Newsy 126V  
0

Alestorm promują nowy album animowanym teledyskiem [WIDEO]

mg | fot. Elliot Vernon | 7 lipca 2020
Newsy 906V  
0

Roger Taylor bał się o zdrowie Briana Maya

rf | fot. Raph_PH | 7 lipca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group