terazmuzyka.pl
Pitbulek 1852V  
szy | 31 grudnia 2017
1

Gibson pozywa producenta popularnych figurek

Jak informują amerykańskie media firma Gibson pozwała producenta kolekcjonerskich figurek Funko. Poszło o... gitary muzyków. 

Gibson, czyli jedna z najważniejszych firm, która zajmuje się produkcją sprzętu muzycznego, pozwała Funko, czołowego producenta figurek, o naruszenie praw autorskich. 

Ringo Starr otrzyma tytuł szlachecki

Na samym początku wyjaśnijmy: amerykańska firma Funko znana jest najbardziej z produkowania figurek (ich cechą charakterystyczną jest powiększony rozmiar głowy danej postaci), zarówno ze świata filmu, komiksu, a także muzyki. Na rynku pojawiły się podobizny m.in. członków Metalliki, Kiss, Guns N' Roses, a także chociażby Jimi Hendrix czy Elvis Presley.

Nie spodobało się to znanej firmie Gibson. Amerykańskie media donoszą, że Funko wykorzystała kształty gitar, m.in. Les Paula, bez ich zgody. Jak wynika z pozwu: do producenta sprzętu muzycznego należą prawa autorskie do wspomnianych kształtów. Warto także nadmienić, że Gibson przed wszczęciem sprawy, zwrócił się do producenta kolekcjonerskich figurek z propozycją zawarcia umowy wstecznej dotyczącej licencji. Jak się okazało bezskutecznie. 

Niewłaściwe posługiwanie się znaków towarowych Gibson przez Funko miało i ma na celu wprowadzenie w błąd konsumentów, poprzez przekazywanie sugestii, że nieautoryzowane produkty są produkowane za zgodą Gibsona i zgodnie ze odpowiednimi standardami jakości, albo że Gibson udzielił licencji na używanie przez Funko swojego znaku towarowego. 

Pomimo domniemanej oraz rzeczywistej wiedzy o naruszeniu znaków towarowych należących do Gibsona poprzez nieautoryzowane produkty, firma Funko nadal zaopatruje dystrybutorów w te produkty, które następnie sprzedawane są klientom. 

Wspomniany spór dotyczy figurek muzyków takich zespołów, jak: Guns N' Roses (Slash), Metallica (James Hetfield oraz Kirk Hammett) czy Kiss (Paul Stanley i Ace Frehley). Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, czy konsumenci zastanawiali się przy kupnie, albo w jakimkolwiek innym momencie, że dany muzyk trzyma w swoich rękach nieautoryzowaną gitarę...

 

Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Felson [178.43.***.***] dodano: 02.01.2018, 19:43 #1
Przecież Papa Het trzyma w łapskach ESP, a nie Gibola.
Swoją droga zajefajne figurki.
Zobacz także
Pitbulek 730V  
0

Brian Johnson (AC/DC) wspomina, jak ukradł płytę Boba Dylana

rf | fot. Weatherman90 | 17 czerwca 2020
Pitbulek 2094V  
2

Geezer Butler (Black Sabbath) wspomina najgorsze doświadczenie z narkotykami

rf | fot. Warner Bros. Records | 15 czerwca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group