terazmuzyka.pl
Newsy 1391V  
rf | 18 maja 2017
0

Gitara Jimiego Hendrixa z festiwalu Monterey trafi na aukcję

Gitara, na której Jimi Hendrix zagrał na Monterey Pop Festival, trafi w czerwcu na aukcję. Nabywca będzie musiał wyłożyć na nią przynajmniej pół miliona dolarów.

Aukcja, na której wystawiona zostanie gitara Jimiego Hendrixa, Black Pepper Fender Stratocaster, odbędzie się 17 czerwca 2017 roku – w 50. rocznicę festiwalu – w Beverly Hills i prowadzona będzie przez Heritage Auctions. Cena wywoławcza gitary to 500 tysięcy dolarów, ale eksperci spodziewają się, że eksponat osiągnie cenę co najmniej 750 tysięcy dolarów.

The Offspring o nadchodzącym albumie

Wystawiona gitara Black Pepper Fender Stratocaster to instrument, na którym Jimi Hendrix zagrał przez większość koncertu na Monterey Pop Festival w Kalifornii, 18 czerwca 1967 roku. Pod koniec koncertu Hendrix zmienił rzeczonego Stratocastera na inną gitarę, którą następnie podpalił i roztrzaskał na scenie. Tamten egzemplarz został sprzedany w 2012 roku za prawie 380 tysięcy dolarów.

Gitarę Hendrixa z Monterey wystawia prywatny kolekcjoner, który zapewnia, że ma ona założone wszystkie struny i można na niej grać.

Występ zespołu The Jimi Hendrix Experience na festiwalu Monterey był jednym z najbardziej przełomowych i ikonicznych momentów w historii rocka. Artysta był świeżo po wydaniu debiutanckiej płyty „Are You Experienced”, choć pierwotnie ukazała się ona tylko w Anglii. W Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafiła dopiero w sierpniu 1967 roku, a The Jimi Hendrix Experience zagrał na festiwalu w Monterey po rekomendacji samego Paula McCartneya.

Jimi Hendrix pokazał spektakl, jakiego nikt wcześniej nie widział. Jego muzyka, jego styl, jego ekstrawagancja i strój wymykały się dotychczasowym trendom w rocku. Na zakończenie swojego występu, artysta wykonał utwór „Wild Thing”, spopularyzowany rok wcześniej przez The Troggs, podczas którego podpalił i roztrzaskał swoją gitarę.

Od tego momentu sława Jimiego Hendrixa roztaczała coraz szersze kręgi w zatrważającym tempie. Dwa lata później artysta był jedną z największych gwiazd festiwalu Woodstock.

Jimi Hendrix zmarł 18 września 1970 roku w wieku 27 lat.

Jimi Hendrix – „Hey Joe” (Monterey Pop Festival)

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group