terazmuzyka.pl
Newsy 4705V  
rf | 29 grudnia 2018
36

Greta Van Fleet odpowiada na zarzut kopiowania Led Zeppelin

Czy Greta Van Fleet powinna tak bardzo przypominać Led Zeppelin? Bracia Kiszka odpowiadają na jeden z najczęstszych zarzutów.

Greta Van Fleet należy z pewnością do jednego z najczęściej komentowanych rockowych zespołów 2018 roku. Jedni kochają ich za wspaniałe odświeżenie formuły hard rocka lat 70. inni jej nienawidzą za wyraźne inspiracje Led Zeppelin. Co o tym myślą sami bracia Kiszka?

Greta Van Fleet odpowiada na nominację do Grammy

W wywiadzie dla „Guitar World” gitarzysta Jake Kiszka odparł zarzut, że Greta Van Fleet za bardzo inspiruje się Led Zeppelin. Przyznał:

Rozmawialiśmy o tym między sobą i doszliśmy do wniosku, że nie ma nic złego w traktowaniu Led Zeppelin i innych zespołów, jako naszego fundamentu. W podobny sposób Led Zeppelin inspirowali się artystami bluesowymi, a artyści bluesowi inspirowali się francuskimi artystami jazzowymi. Korzystamy więc z tego, co mamy, żeby iść naprzód.

O grupie Greta Van Fleet, która powstała w 2012 w stanie Michigan, zaczęło robić się głośno w ubiegłym roku, gdy listy przebojów podbił utwór „Highway Tune”. Muzycy zdradzają w swojej twórczości silne zainteresowanie rockiem z przełomu lat 60 i 70. XX wieku, niektórzy nazywają ich nawet „Led Zeppelin dla generacji Z”.

Grupa w tym roku wydała swój pierwszy long play, zatytułowany „Anthem Of The Peaceful Army”.

Greta Van Fleet będzie jedną z gwiazd najbliższej edycji Open’er Festival, która odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2019 roku, tradycyjnie już w Gdyni na lotnisku Kosakowo.

Komentarze (36)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
matt_camel [188.146.***.***] dodano: 29.12.2018, 18:58 #1
Niemądre argumenty dotyczące Grety Van Fleet przewijają się w wielu miejscach. Zwracam się zatem do krytyków Grety. Próbujecie zabłysnąć, że od lat znacie i doceniacie Led Zeppelin? Ojoj, naprawdę, niesamowite... Najwyraźniej, poza okazywaniem samozachwytu własnym "koneserstwem", niewiele rozumiecie. Takoż niewiele słyszycie. Greta istotnie gra miejscami "w stylu" Led Zeppelin. Istotnie miejscami bardzo podobny jest wokal. A co, nie wolno? Bo "koneserzy" zabraniają? To może zwróćcie łaskawie uwagę na jakość kompozycji (wszystkich). Same się napisały? Zwróćcie uwagę na poziom wykonawczy muzyków. Jakość kompozycji i poziom rzemiosła muzyków (zwłaszcza tak młodych) musi budzić szacunek u każdego, kto ma elementarne "pojęcie o wyobrażeniu". Ta muza żre i to słychać. Wasze krytyczne opinie mówią więcej o was niż o Grecie.
Pokaż odpowiedzi (17)
antygretasreta [83.22.***.***] dodano: 29.12.2018, 20:55 #19
marny zespolik na 2 sezony, skończy się tak szybko jak zespół airbourne który miał być następcą ac/dc, i gdzie jest teraz ten ac/dc numer 2 ? nikt już nawet nie wie, wszyscy zapomnieli, tak to jest jak się nie ma swojego oryginalnego stylu,tylko zżyna z legend dinozaurów,którzy też powinni już zejść ze sceny bo tylko niszczą cały gatunek nie dając szansy młodym zespołom które mają własny styl,tak na szczęście są takie zespoły jeszcze, tylko w podziemiu,czekające i walczące o swoją szansę, a nie jakieś bogate miernoty bez własnego stylu, greta? chyba sreta wan szit.
Pokaż odpowiedzi (2)
aleksandra.anna.krol@gmail.com [83.31.***.***] dodano: 29.12.2018, 23:25 #22
Najmadrzejsza odpowiedź na zarzuty w stosunku do Grety Uśmiech
Chłopaki mają swoje brzmienie, są genialni, ich dźwięk i moc nie kończy się (nawet nie zaczyna) się na Highway tune.
Cieszmy się, że w czasach gdzie trudno jest znaleźć świetny, świeży, ale bazujący na klasyce rocka zespół, mamy takich wykonawców. Krytyka krytyką, ale jestem pewna, że nawet u Nas będzie pełno ludzi na ich koncercie. U mnie bilet już czeka, tylko ze względu na nich.
Neg [178.235.***.***] dodano: 30.12.2018, 01:55 #23
"artyści bluesowi inspirowali się francuskimi artystami jazzowymi" ???
Jarek [217.99.***.***] dodano: 30.12.2018, 02:19 #24
Mam wrażenie, że ludzie, którzy tak zaciekle krytykują GVF w ogóle nie znają się na muzyce. Na początek może włączcie sobie radio i posłuchajcie go parę miesięcy. Niespodzianka - wszystko co tam usłyszycie to kopia czegoś innego... Myślę, że Ci "znaffcy" wzięli się stąd, że w przypadku Grety i Led Zeppelin jest to dość oczywiste, bo po prostu mało jest takich zespołów, więc każdy nawet niedzielny amator muzyki może tutaj wyłapać podobieństwo - stąd ten cały hejt. A prawda jest taka, że podobieństwo jest w każdym zespole/artyście jaki słyszycie w radio... Oryginalność w muzyce skończyła się - BO MUSIAŁA - z 60 LAT temu. Czasami jest po prostu lepiej maskowane...

Ale w muzyce w ogóle nie chodzi o tym by być oryginalnym (!), tylko by tworzyć fajne piosenki, których ludzie chcą słuchać. Aby dzisiaj dostać bilet na Gretę trzeba mieć wręcz znajomość, bo zainteresowanie jest ogromne. Ergo ludzie uwielbiają ich muzykę.

Jak ktoś chce być oryginalny niech założy zespół, gdzie wokalista będzie "bekał" lyriki po łacinie. Będziecie mogli im 10/10 przyznawać i się rozpływać jak to świetna muzyka - bo oryginalna Uśmiech

... choć pewnie i coś takiego już jest...
Pokaż odpowiedzi (1)
The_Cure dodano: 30.12.2018, 03:40 #26
Walić wszystkie opinie bo mnie się podoba a LZ nie istnieje od wieków stąd jest miejsce dla Grety.
deFranco dodano: 30.12.2018, 06:40 #27
A niech "se grajom"
Wydaje mi się, że ta antypatia bardziej ma korzenie w tym całym zamieszaniu wokół nich, a nie samej muzyce.
No cóż. Dziennikarze i korporacje co kilkanaście lat muszą mieć
kogoś kto "ratuje Rock'a". Na początku lat 90-tych to była
Nirvana, kilkanaście lat później The Darkness (ktoś ich jeszcze pamięta?).
Za kilkanaście lat znów kogoś pobłogosławią. Normalna rzecz. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 30.12.2018, 06:41
pacyfka13 dodano: 30.12.2018, 13:26 #28
Najpierw wszędzie mówią, że "rock umarł", a kiedy pojawia się zespół, który jest w stanie udowodnić, że tak nie jest i muzyka rockowa jest wiecznie żywa, pojawiają się krytycy, którzy mają do nich o to pretensje, że grają rocka za bardzo w stylu Led Zeppelin? Chyba nie nadążam za tym światem...
Erik [83.27.***.***] dodano: 30.12.2018, 14:53 #29
Sztuczny twòr wypromowany przez wytwòrnie....
Zoso [37.47.***.***] dodano: 30.12.2018, 16:50 #30
Gdzie im tam do LZ? Gdzie komukolwiek do LZ??
Perkun [77.91.***.***] dodano: 30.12.2018, 19:27 #31
Poczekajmy aż nagrają drugą, trzecią płytę. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć na temat twórczości tego zespołu. Najlepszym weryfikatorem w przypadku tak popularnych bandów jest czas...

Pozdrawiam
Dd11 [82.22.***.***] dodano: 30.12.2018, 20:22 #32
Media wykreowaly Grete Van Fleet jako zespol grajacy jak Led Zeppelin. A opinia publiczna to podchwycila. Chlopaki zapewne inspiruja sie wieloma wykonawcami, z pewnoscia takze Zeppelinami. Swietnym bandem ktory zapozyczal cudze utwory zapominajac o poinformowaniu autorow
Van Rocker [5.173.***.***] dodano: 30.12.2018, 23:31 #33
Zeppelin inspirowali się szeroko pojętym bluesem, folkiem i nie powiesz sobie: "Ha! Ten Led Zeppelin to zrzynka Muddy Watersa czy Howlin Wolfa" tylko właśnie powiesz, że to ludzie o szerokim horyzoncie. Greta Van Fleet to banda dzieciaków znających kilka zespołów "na krzyż" z czego Led Zeppelin najbardziej. To zakala rocka. Oni robią opinię wśród seniorów, że młodzi grają wtornie.
Pumpciuś [80.55.***.***] dodano: 31.12.2018, 07:49 #34
Ale cały sęk w tym że Greta niestety nie idzie do przodu a się cofa. Co innego czerpać inspirację a co innego kopiować.
kakafonik [83.23.***.***] dodano: 31.12.2018, 08:16 #35
... sądzę, że sporo w tym co pisze się i mówi o podobieństwach GvF do LZ to prawda, ale dla mnie chłopaki z "Grety" bardziej przypominają mi stylistycznie , muzycznie i wokalnie kanadyjskie trio Rush z ich debiutanckiego albumu "Rush" (1974). Oczywiście wielu powie, że Rush także inspirował się LZ, ale jak posłuchacie jedynki Rush to sądzę, że przyznacie mi rację. m/ ROCK FOREVER