terazmuzyka.pl
Newsy 2961V  
rf | fot. Petr Kratochvil | 2 lutego 2019
38

Jakiej muzyki słuchają nastolatki? NCK przeprowadził badania

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badania gustu muzycznego polskich nastolatków. Jakiej muzyki i jakich wykonawców najchętniej słuchają?

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło w grudniu 2018 roku badania na grupie 2069 polskich nastolatków w wieku 12-17 lat. Badanie dotyczyło słuchanej przez nich muzyki.

Z badania wynika, że 99% nastolatków słucha muzyki. Jakiej? Najczęściej wskazywana była muzyka hip hop (25%), potem pop (23%), a dalej rock (10%), disco polo i dance (po 8%).

Wśród ulubionych wykonawców nastolatków znajdują się Paluch, Rihanna, Szpaku, Ariana Grande i Eminem. Wśród fanów rocka najchętniej wskazywane były natomiast zespoły Metallica i Queen – jak komentują to badacze, ten drugi zespół mógł się znaleźć tak wysoko na liście, gdyż w czasie trwania badania w kinach wyświetlany był film „Bohemian Rhapsody”.

Badacze poprosili też badanych o zaznaczenie wszystkich słuchanych gatunków i na tej podstawie stworzyli mapę słuchanych gatunków. Można zobaczyć ją poniżej.

Z badania wynika też, że niewielki sposób na gatunek słuchanej muzyki ma płeć ani wielkość miejscowości, jednak gusta często mają związek z wykształceniem rodziców. W analizie możemy przeczytać:

Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45% matek oraz 35% ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chiloutu. Udział osób z wykształceniem wyższym jest zbliżony do średniej dla popu oraz muzyki elektronicznej. Wyraźnie poniżej średniej znajduje się wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23% matek oraz 14% ojców ma wykształcenie wyższe). Jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu.

Pełne wyniki badania wraz z komentarzem i tabelami można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Komentarze (38)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Geminiman [83.26.***.***] dodano: 02.02.2019, 08:17 #1
Dlaczego te czasy, w których rock i metal były w centrum muzycznego świata, musiały przeminąć wraz z zakodowaniem sygnału telewizji MTV?
Vampirro dodano: 02.02.2019, 09:16 #2
Skoro Metallicę wskazano jako zespół rockowy, a metal znalazł się metaforycznie gdzieś poza konkursem, to nastolatkowie najpewniej niezbyt odróżniają gatunki muzyczne. Zamiast badać popularność gatunków (co i tak jest zbyteczne, bo to widać w statystykach), powinno zbadać się świadomość gustu muzycznego (czyli czy wiedzą, czego w ogóle i dlaczego słuchają).
Pokaż odpowiedzi (4)
qwerty [178.175.***.***] dodano: 02.02.2019, 11:52 #7
Bo młodzi nie wysilają się w odkrywaniu wartościowej muzyki tylko patrzą na to co się wyświetla w zakładce "na czasie" na YouTube. To doskonały przykład na to że przedmiot muzyka w szkole nie daje efektów.
arianrod [37.47.***.***] dodano: 02.02.2019, 15:14 #8
Te wyniki akurat nastrajają pozytywnie. Z jednej strony - hip-hop i pop na czele i bardzo dobrze, bo w tych gatunkach teraz najwięcej się dzieje. Z drugiej - mniej osób niż się można było spodziewać słucha disco polo i rocka i też dobrze. Pierwszy z tych gatunków jest z definicji słaby, a drugi dekady temu stanął w miejscu i nie prezentuje obecnie nic ciekawego. Także - nie jest źle!
Pokaż odpowiedzi (4)
Gabi [159.205.***.***] dodano: 02.02.2019, 18:26 #13
JA MAM 16 LAT i słucham Pink Floyd, Aerosmith, Metallici, Queenu, Rolling Stones, Ramones, Black sabbath Uśmiech

i muzyka 60's, 70's 80's Uśmiech
Pokaż odpowiedzi (6)
StrangeHolder [188.146.***.***] dodano: 03.02.2019, 05:47 #20
Kurcze klasyczny metal czy rock umiera, ile można słuchać tego samego ? Nowa płyta Bring Me The Horizon "Amo" to jest to jak brzmi rock naszych czasów. Mi ta płyta odpowiada,a nie klepanie kasy i granie tego samego, ile można to jest nudne, rozwój to jest rock, taki jaki słyszymy, nie dziadki ze Slayera, Metallici czy Iron Maiden, to co mnie rozwaliło to właśnie "Amo", ale też nowe Immolation czy Autopsy.
Pokaż odpowiedzi (2)
Vampirro dodano: 04.02.2019, 10:11 #23
Tak tylko dodam, że z badania wynika, że dzieci rodziców z wyższym wykształceniem wolą rock. A dzieci, których rodzice mają niższe wykształcenie, wybierają częściej disco polo. Ale o tym jakoś terazmuzyka.pl nie napisała.
Pokaż odpowiedzi (1)
Szymek [95.160.***.***] dodano: 04.02.2019, 23:13 #25
Ja w tych dość ponurych wynikach badań zauważam trochę pozytywów, ze dwa przynajmniej. Dzieci wykształconych rodziców chętniej sięgają po jazz i rock właśnie - to cieszy, no i ten rock jest jednak na wysokim trzecim miejscu w deklaracjach tych dzieciaków. Wprawdzie pewnie bardziej chodzi o Imagine dragons i 30 Seconds to Mars, niż o The Beatles, czy Black Sabbath, a dance oraz disco-polo są tuż tuż, niemniej miejsce na podium, w tych trudnych dla rocka czasach, zachowane!
Pokaż odpowiedzi (3)
K.K. Downing [109.196.***.***] dodano: 06.02.2019, 12:52 #29
Czego dowodzi ten artykuł? Nastolatki mają tragiczny gust (nie, żebym nie wiedział tego wcześniej, teraz po prostu mam kolejny dowód), a jeśli mówimy nawet o tych 10%, co słucha "rocka", to większość z nich ma pewnie na myśli nickelback, green day, blink 182, linkin park i ogólnie g*wno, nie rock. Natomiast z artykułu wynika również, że rodzice nastolatków słuchających rocka, w stosunku do rodziców innych nastolatków, mają częściej wyższe wykształcenie Uśmiech

Natomiast rodzice nastolatków słuchających dicha, najniższe, ale chyba nikogo to nie dziwi.
Pokaż odpowiedzi (5)
MarianKoniuszko [213.155.***.***] dodano: 06.02.2019, 15:16 #35
Jakiej muzyki słuchają nastolatkowie ? - Chujo.... , skoro wymienieni tutaj "artyści" hip hop nie sa i nigdy nie byli od hip hopu. Czego można sie po nich spodziewać skoro sami rodzice nie kształtują ich gustów muzycznych w prawidłowy sposób. Najczęściej w polskich domach słyszą wszechobecne gówniane diskopolo lub tym podobna sieczkę. Ja w wieku 12 lat sam już wiedziałem jakiego gatunku muzycznego chcę słuchać i nie była to Lambada.
obserwator [83.10.***.***] dodano: 08.02.2019, 15:30 #36
Dzisiaj mało kto z młodych ludzi słucha wartościowej muzyki.
Pokaż odpowiedzi (2)