terazmuzyka.pl
Newsy 2610V  
rf | 20 lipca 2020
28

Kasety magnetofonowe z ogromnym wzrostem sprzedaży. Powrót nośnika?

Fani muzyki coraz chętniej sięgają po kasety magnetofonowe. Czy nośnik będzie przeżywał swój renesans?

Jak podaje „Official Charts Company” w pierwszej połowie 2020 roku sprzedano ponad 65 tysięcy kaset magnetofonowych, czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, do końca roku sprzedane zostanie ponad 100 tysięcy nośników. Ostatni raz 100 tysięcy kaset magnetofonowych sprzedano w 2003 roku, kiedy ten format przeżywał schyłek popularności.

Kasety magnetofonowe swój złoty czas przeżywały w latach 80. i 90. Były tańsze od płyt analogowych i kompaktowych, dzięki czemu chętniej kupowane był przez młodzież. Były mniejsze, przez co właściciele walkmanów mogli ich słuchać w podróży. W dodatku umożliwiały zapis (w tamtych czasach nagrywarki CD były dość drogie i mało kto je posiadał), dzięki czemu łatwo było skopiować nagranie od kolegi, z radia lub stworzyć własną składankę. Na przełomie XX i XXI wieku upowszechniły się jednak nagrywarki CD oraz pliki mp3, a rozwój internetu ułatwił dostęp do muzyki, co sprawiło, że kasety szybko straciły na popularności. W ostatnich latach jednak format ten, podobnie jak płyty winylowe, cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej artystów wydaje nowe płyty także na kasetach.

A jakie kasety były najchętniej kupowane w pierwszej połowie 2020 roku? Dominowali głównie artyści pop: 5 Seconds Of Summer, Lady Gaga, Dua Lipa, Selena Gomez i The 1975.


REKLAMA

Do sprzedaży trafił lipcowy numer „Teraz Rocka”, a w nim znajdziecie materiały o takich wykonawcach, jak Kazik, Morrissey, Within Temptation, Kansas, Trivium, Powerwolf, Bush, Mushroomhead, Edyta Bartosiewicz, Kasia Lins i wielu innych.

Numer dostępny jest w kioskach, a także w sprzedaży internetowej.

[LIPCOWY „TERAZ ROCK” – KUP TERAZ]

Komentarze (28)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Executioner dodano: 20.07.2020, 11:23 #1
Dla mnie najlepszy nośnik, ale uwielbiam również winyle.
Pokaż odpowiedzi (1)
qwerty [128.199.***.***] dodano: 20.07.2020, 11:48 #3
Wzrost sprzedaży kaset to jedno, ale znalezienie odtwarzacza w dobrym stanie to drugie, z tym drugim jest obecnie trudniej.
Pokaż odpowiedzi (3)
35-latek [83.26.***.***] dodano: 20.07.2020, 13:18 #7
Ja nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez tych kaset. Ba, obecnie nawet nagrywam muzykę z komputera na kasety. Do tego trzeba plików MP3 o jakości 320 KBPS.
Pokaż odpowiedzi (1)
Marcin [83.25.***.***] dodano: 20.07.2020, 13:54 #9
Nie jest niczym niezwykłym stwierdzenie, że jakość i trwałość nagrań na kasetach bywała różna. Jednak kaseta pozostała moim ulubionym nośnikiem. Lubię słuchać płyt, albumów. Nie cierpię przeskakiwać z piosenki na piosenkę. Kaseta pozwalała, czy raczej zachęcała, do słuchania dłuższych fragmentów, nierzadko od razu połowy płyty. Winyl pozwala na to samo, jednak ani do auta ani na spacer z gramofonem się raczej nikt nie wybierał. Tak czy inaczej, wciąż mamy kilkadziesiąt kaset z tamtego okresu, oryginalnych, kupionych w sklepach lub nagrań audycji radiowych. I liczę, że w ciągu kilku lat będę miał możliwość zmajstrować drugi zestaw audio, z kaseciakiem właśnie!
Brother73 [83.20.***.***] dodano: 20.07.2020, 15:27 #10
Mój gust muzyczny ukształtowała muzyka słuchana z kaset magnetofonowych. Do dzisiaj pozostało mi ponad sto pięćdziesiąt pozycji na tym nośniku. Nie mam nic przeciwko temu, aby nowe płyty ukazywały się również na kasetach. Od ponad dwudziestu lat mam magnetofon Technics AZ 6 - do dzisiaj gra wyśmienicie.
Kazek [81.219.***.***] dodano: 20.07.2020, 19:20 #11
Sprzedano 65 tys. tzn . np. 65 tys. kupiło 1 kasetę i to ma być renesans nośnika?
Stan [37.248.***.***] dodano: 20.07.2020, 20:45 #12
Wzrost jest spowodowany tym że w naszym kraju ludzi stać już na jakiś przeciętny sprzęt audio, a jakaś część zatesknila za dawnymi czasami i ogólnie sprzętem retro.Mam nie jednego kaseciaka z retro sprzętu i jakoś mnie nie zaszokował, szału nie ma (oczywiście nie mam na myśli kaseciak za kilka tyś.) , mam też gramofon , przyzwoity i ten gra dobrze .Mimo tego wszystkiego i tak podłączam kabel do tel i puszczam muzykę z Internetu.Jedno trzeba przyznać, retro sprzęt z tymi wszystkimi wskaźnikami, gałkami itp...wyglada o niebo lepiej jak ten nowoczesny .Co do jakości, kwestia za ile kupimy, ale jeśli ktoś nie ma wymagań audiofilskich to za 3 tyś złoży fajny sprzęt audio z gramofonem , wzmacniaczem , tunerem, magnetofonem i kolumnami .
Maciek [188.121.***.***] dodano: 20.07.2020, 23:00 #13
Warto spojrzeć w małe labele i kolekcjonerskie wydania kapel mniej telewizyjnych, że nieskromnie polecę uwadze Three Moons Records Mrugnięcie
Music Hunter dodano: 21.07.2020, 05:03 #14
Tak na szybko,proszę o opinie:
Jaki używany trzygłowicowy deck za 800-1500zł;
Warto tyle dać?
Teac,Pioneer,Kenwood,Sony,Yamaha,Technics? Czy może inna firma jeśli chodzi o brzmienie i trwałość? Edytowano 2 razy. Ostatnio: 21.07.2020, 05:06
Rsb 905 [178.213.***.***] dodano: 21.07.2020, 05:28 #15
Osobiście uwielbiam słuchać muzyki z kaset z dobrych kaset np maxell xl 2 ,tdk sa,posiadam kilka decków do dziś np muzyka z Technicsa rsb 905 czy m260 brzmi wyśmienicie polecam .
Alfil1969 [5.173.***.***] dodano: 21.07.2020, 07:36 #16
Mam ponad 400 skatalogowanych kaset w kolekcji, nośnik jak każdy ma swoje wady i zalety. Oczywiście podstawa jest tutaj źródło dźwięku czyli magnetofon, ja używam Technicsa. Wtedy kasety a konkretnie muzyka nabiera innego wymiaru.
Pokaż odpowiedzi (2)
bum [79.186.***.***] dodano: 21.07.2020, 09:24 #19
sprzedaż a kupno to są 2 różne sprawy to ze sprzedało się 65 tysięcy kaset nie znaczy że tyle zostało kupionych
Pokaż odpowiedzi (1)
Mateusz [188.147.***.***] dodano: 21.07.2020, 12:12 #21
To teraz tylko czekać na magnetowidy Uśmiech
Pokaż odpowiedzi (2)
Pumpciuś [80.55.***.***] dodano: 21.07.2020, 15:57 #24
Wszystko fajnie, sentyment ale niestety jakoś była przecież tragiczna przez jeden szczegół. Mianowicie szum. Nienaturalny, nie wynikający z muzyki a sam szum taśmy. Co prawda podczas samej muzyki był zagłuszany ale w momentach ciszy czy spokojnych dźwięków, np.samego fortepianu był bardzo wyraźny i przeszkadzał w odbiorze. Ale pamiętam jak w latach 80-ych kupowałem kasety z metalem, oczywiście pirackie, których było pełno, często ze zmienioną lista utworów albo kolejnością lub nawet brakiem pewnych utworów. Oryginalne wydania zaczęły wychodzić z początkiem lat 90-ych. Wtedy właśnie brylowała firma Takt która potem przekształciła się w profesjonalną tłocznię cd a wcześniej to po prostu było przegrywanie w garażu tylko z przednią okładką. Żadnych książeczek. Młodzież tego nie pamięta. Ale tak było. Kaseta kosztowała 2 zł a płyty cd były tylko dla bogatych a i w Polsce trudno było je dostać.
josef [79.124.***.***] dodano: 21.07.2020, 17:52 #25
Fakt jest taki, że w Polsce płyty CD zabił sam przemysł płytowy, cena cedeka była taka że mało kto kupował, zrobili z tego produkt luksusowy i się na tym przejechali... niby że nie można było sprzedawać taniej niż na zachodzie... a potem nastała era emptrójek i nie było już czego zbierać. kasety mają swój urok jak i winyle, ale co to jest 65 tysięcy sprzedanych kaset? jakby było 6 i pół miliona to by był renesans a tak to freaki jak my kupują i mają trochę radochy z tego Mrugnięcie
35-latek [83.26.***.***] dodano: 22.07.2020, 08:07 #26
Przyznaję się. Mój ojciec też kupował pirackie kasety, takie jak np: Various Positions oraz I'm Your Man Leonarda Cohena, Innuendo Queen i Wildest Dreams Tiny Turner. Jednakże je połamałem i wyrzuciłem do śmieci i chciałem je odkupić jako oryginały na CD. Dlatego radzę wam, połamcie wszystkie wasze pirackie kasety i wyrzućcie je go śmieci, a sentyment wiecie gdzie możecie sobie wsadzić.
Pokaż odpowiedzi (1)
Jacek [89.64.***.***] dodano: 23.07.2020, 21:02 #28
A ja mój super drogi i wypasiony deck TEAC wywaliłem na śmietnik :-(