terazmuzyka.pl
Pitbulek 4934V  
rf | fot. Ed Vill | 1 marca 2020
41

Kiedy rock wypadł z list przebojów? Ten wykres odpowie na to pytanie

Były czasy, kiedy muzyka rockowa biła rekordy popularności, jednak one najwyraźniej należą do przeszłości.

Chociaż już w latach 60. byli tacy, którzy wieścili koniec muzyki gitarowej (jak przedstawiciel firmy Decca, który w 1962 roku odrzucił zespół The Beatles twierdząc, że muzyka gitarowa nie ma przyszłości) zwykle te opinie nie miały poparcia w faktach. Jednak w ostatnich latach rock zdecydowanie utracił na popularności, o czym świadczy pewien wykres.

Użytkownik YouTube, nazywający się David Bennett, postanowił sprawdzić ile rockowych zespołów znajdowało się w podsumowaniach rocznych najlepiej sprzedających się płyt w USA i Wielkiej Brytanii od 1960 roku. Wyniki te przedstawił na poniższym wykresie.

Widać na nim, że największym komercyjnym sukcesem rok cieszył się w latach 70. Wówczas średnio 60% najlepiej sprzedających się płyt w USA i UK było rockowych. Później zdarzały się lata słabsze (zwłaszcza w latach 80., gdy panowała moda na syntezatory), ale rock odzyskiwał jeszcze swoją pozycję, głównie w latach 90., gdy w USA rządził grunge, a w UK britpop.

Jednak w drugiej dekadzie XXI wieku wszystko się zmieniło. Rok 2011 był pierwszym, w którym wśród najlepiej sprzedających się płyt nie znalazła się ani jedna płyta rockowa. Jeśli w kolejnych latach pojawiały się w zestawieniach rockowe albumy, były to pojedyncze przypadki.

Cały film komentujący ten wykres możecie obejrzeć poniżej.

Myślicie, że rock jeszcze powróci na listy przebojów? A może lepiej mu będzie w niszy? Napiszcie, co o tym myślicie w komentarzach.


REKLAMA

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o legendarnym Black Sabbath i solowych dokonaniach Ozzy'ego Osbourne'a w jednym miejscu! Prezentujemy ekskluzywne, trzecie już w naszym dorobku „Wydanie Specjalne”, które przygotowała redakcja „Teraz Rocka”, a które w całości poświęciliśmy jednemu z najważniejszych rockowych zespołów świata – legendarnemu Black Sabbath, a także jego wokaliście – Ozzy'emu Osbourne'owi.

KUP TERAZ!

Na 144 stronach znajdziesz między innymi:

  • Historie i recenzje wszystkich albumów Black Sabbath i Ozzy'ego (wraz z najnowszym!)
  • Oko w oko z muzykami, czyli aż 13 szczerych wywiadów
  • Relacje z polskich koncertów
  • I wiele, wiele więcej!

Black Sabbath + Ozzy Osbourne – Wydanie Specjalne” jest już do kupienia w Empikach i salonikach prasowych w całej Polsce, a także w naszym sklepie internetowym za 19,99 zł.

Komentarze (41)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Mechanix [217.96.***.***] dodano: 01.03.2020, 19:28 #1
no i dobrze się stało, po latach 70 był już tylko głupawy glam w stylu kiss, motley crue, metallica też była, grunge nirvany, i nu metal korna, i tak wszystko opiera się na starych dinozaurach the beatles, the rolling stones, led zeppelin itp., gdyby nie te starocie to nikt by nie zaprzątał sobie głowy tą muzyką, i ta muza wcale nie cierpi z tego powodu że nie ma jej na listach przebojów, bo i tak dla wielu wszystko skończyło się po latach 70, kto ma przyjść na koncert takiego jaggera to przyjdzie, kto ma słuchać to posłucha, a pozostali mogą słuchać mumble rapu, albo lady gagi i madonny, ewentualnie narzekać na grete van fleet.
Pokaż odpowiedzi (7)
34-latek [83.26.***.***] dodano: 01.03.2020, 19:34 #9
Ja dziś twierdzę że w obecnych czasach miejscem muzyki rockowej jest jedynie muzeum w którym będzie wystawiona jako eksponat który będą oglądały kolejne pokolenia ludzi.
Pokaż odpowiedzi (6)
Vampirro dodano: 01.03.2020, 20:09 #16
Sprzedaż albumów (w dodatku dane obejmują tylko USA i Wielką Brytanię, a więc nie obejmują największego obecnie rynku muzycznego jakim jest Japonia, w dodatku największym rynkiem muzycznym w Europie są Niemcy) to tylko jedna cecha. A frekwencje na koncertach? Pogłoski o jakiejkolwiek śmierci rocka są przesadzone, bo przecież nie bycie najpopularniejszym nie oznacza od razu niebytu. Wszak muzyka klasyczna żyje i ma się dobrze, a próżno szukać jej na takich notowaniach (choć i tu zdarzają się wyjątki).
Taki ktoś [62.133.***.***] dodano: 01.03.2020, 21:00 #17
Jakie radio takie playlisty, polecam pooglądać koncerty Stevena Wilsona zagrane w choćby Royal Albert Hall, zawsze wypełniona po brzegi, to samo będzie w hali Torwar we wrześniu. Łupu tupu niestety jest dla mas, a nie trzeba nikomu udowadniać, ze wielu ludzi słucha tego czego świat słuchać każe. Uważam, że ludzie słuchający rocka, metalu itp mają lepszy gust muzyczny i byle czego im nie wciśnie, wielu z tych ludzi często słucha także jazzu czy klasyki i uważam, że mało kiedy ta muzyka wychodzi tylko z Led Zeppelin czy tym podobnych...jeszcze jedno Lady Pank, Wilki itp to nie rock.. Pozdrawiam
Pokaż odpowiedzi (4)
Leo [37.30.***.***] dodano: 01.03.2020, 21:57 #22
Rock nie umarł. Zszedł do piwnic i do klubów. Punk not death. Już niedługo to wszystko znów wystrzeli!
Pokaż odpowiedzi (2)
TRS [83.20.***.***] dodano: 01.03.2020, 22:54 #25
Leo ma racje. W koncu ludziom znudzi sie muzyka w stylu lady gaga itp.Juz zaczynaja na powrot sluchac rocka.
Pokaż odpowiedzi (2)
SickBoy [31.60.***.***] dodano: 02.03.2020, 07:34 #28
Rock nie umarł, i nigdy nie umrze! Co z tego, że nie przoduje na listach przebojów. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Brak następców? Tyle dobrej muzyki zostało nagrane przez dziesięciolecia. Nie ma problemu z dostępem. Kto marudzi, i narzeka... Znaczy, że nigdy nie kochał tej muzyki. Nie przetrwał próby.
P. S. Kto kupi album gwiazdki z list przebojów roku bieżącego za 40 lat? Zapewniam, że nikt! Odejdą w zapomnienie. Zastąpi je kolejne bezpłciowe dziadostwo.
Pokaż odpowiedzi (3)
de_Franco [37.128.***.***] dodano: 02.03.2020, 08:29 #32
Listy przebojów czy listy sprzedaży ? Bo nie rozumiem.
dc [95.49.***.***] dodano: 02.03.2020, 14:15 #33
popelniajac powazny blad i czytajac te opinie mam wrazenie ze albo autorzy maja po nascie lat , albo zlozyli jakies specjalne sluby ubóstwa , intelektualego
Pokaż odpowiedzi (3)
puuuq [185.25.***.***] dodano: 02.03.2020, 14:26 #37
Albumy wybitne , np "Dark side of the moon" czy "Back in black " ,
chociaż prezentują dwa zupełnie różne gatunki rocka sprzedają się nadal całkiem dobrze , na jakąś nową jakość rocka nie ma już co liczyć bo ta muzyczna forma zwyczajnie się wyczerpała czyli rock jako taki już nigdy nie nawiąże do poziomu jaki kiedyś osiągnął Pink Floyd czy AC/DC
Mm [5.173.***.***] dodano: 02.03.2020, 15:58 #38
Niech żyje stary,dobry rock..Soft rock:
zespół autorski delikatni !!!
Pstrągal [5.173.***.***] dodano: 03.03.2020, 10:51 #39
Rock nigdy nie potrzebował promocji. Sprzedawał się sam.
Pokaż odpowiedzi (1)
nick [89.230.***.***] dodano: 27.03.2020, 20:28 #41
Albumy rockowe sprzedają się przez dekady. Albumy gwiazd "marketingowych" tylko przez sezon. Bez sensu jest ten artykuł: już w pierwszym zdaniu sam się unieważnia, bo rzeczywiście opinie o śmierci rocka są tak stare jak sam rock, a nic takiego nie nastąpiło. Obecność (lub jej brak) w mediach, zwłaszcza tych głównonurtowych, nie jest tu żadnym wskaźnikiem.