terazmuzyka.pl
Newsy 4834V  
szy I fot: Takahiro Kyono | 21 czerwca 2018
8

Powstanie lista zakazanych utworów na ślubach. Znajdzie się na niej m.in. Leonard Cohen

Diecezja tarnowska potwierdziła, że trwają obecnie prace nad stworzeniem oficjalnej listy piosenek, które nie mogą pojawić się podczas udzielania sakramentu małżeństwa. Jak możemy przeczytać w zapowiedziach znajdzie się na niej słynna kompozycja Leonarda Cohena.

Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii – oświadcza ks. Andrzej Turek i podsumowuje jedną z kwestii, która ma zostać ustalona podczas V Synodu Diecezji Tarnowskiej, który ma potrwać trzy lata. Na razie tylko w tej diecezji rozpoczęły się takie prace, ale być może w niedalekiej przyszłości podążą za tym pomysłem inne kurie w naszym kraju. 

Roman Kostrzewski odpowiedział duchownym z Piekar Śląskich listem otwartym

Jak podaje Gość Niedzielny rzecznik Synodu, wspomniany już wcześniej ks. Andrzej Turek, pomysł tłumaczy w następujący sposób:

Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. [...]

Natomiast ks. dr Andrzej Dudek, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego w diecezji tarnowieckiej, dodał:

Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli [źródło cytatu: synodtarnow.pl].

Lista - na chwilę obecną - jest dopiero w fazie przygotowań, ale wiadomo, że znajdzie się na niej m.in. słynny utwór Leonarda Cohena zatytułowany „Hallelujah”, który cieszy się ogromną popularnością wśród narzeczonych. 

Kompozycja, która oryginalnie znalazła się na albumie „Various Positions” z 1984 roku, jest jedną z najczęściej kowerowanych przez innych artystów. 

Dni Leonarda Cohena i jego „Hallelujah” (z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem) w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone - zapowiada ks. Andrzej Turek

Komentarze (8)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Vampirro dodano: 21.06.2018, 21:56 #1
Jak dla mnie to w kościołach w ogóle powinny być grane tylko pieśni liturgiczne (w trakcie mszy) i sakralne (przed lub po mszy). Ewentualnie na ślub w drodze wyjątku marsz weselny Wagnera lub Mendelssohna. Całą resztę niech sobie państwo młodzi zostawią na salę.
Pokaż odpowiedzi (2)
lynx [37.249.***.***] dodano: 21.06.2018, 23:05 #4
a mnie to wali co sobie wymyślą. I tak bym nie brał kościelnego
VVVV [178.217.***.***] dodano: 22.06.2018, 11:36 #5
Niestety niektórzy ludzie nie są zbyt rozgarnięci. Słyszą melodię, podoba im się, ale nie rozumieją słów, albo wymowy utworu. "Hallelujah" w ogóle nie pasuje na ślub, ani nawet na wesele. Ale znam gorszych idiotów, takich którzy dedykowali "Mama" Genesis swoim matkom na Dzień Matki, "Hurt" w wykonaniu Casha swoim dziewczynom/żonom, albo debila, który nauczył swoje dziecko "Little black angel", bo mu się było łatwo nauczyć 2 akordów na gitarę do tej piosenki. Nawet jeżeli nie opublikowaliście jakiegoś komentarza, to nie musieliście. To było dla was.
Pokaż odpowiedzi (1)
hollowman [178.43.***.***] dodano: 22.06.2018, 13:04 #7
Ludzie powinni po prostu pokazać księżom środkowy palec i wyjść z kościoła.
Max [82.40.***.***] dodano: 22.06.2018, 19:38 #8
A co kościół może wymagać, to nic innego jak szopka,obłuda i parodia z pedałami
Komentarze (8 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 641V  
0

Korn zagra z byłym perkusistą?

rf | 22 lutego 2019
Newsy 218V  
0

Trasa hologramu Amy Winehouse przełożona

rf | fot. Rama | 21 lutego 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group