terazmuzyka.pl
Newsy 3044V  
rf | 8 stycznia 2018
5

Lana Del Rey została pozwana przez Radiohead

Zespół Radiohead spotka się z Laną Del Rey w sądzie, domagając się zadośćuczynienia za naruszenie praw autorskich.

Zespół Radiohead pozwał amerykańską piosenkarkę Lanę Del Rey za naruszenie praw autorskich. Chodzi o utwór „Get Free” z płyty „Lust For Life”, który przypomina piosenkę „Creep” z albumu „Pablo Honey”.

Billy Howerdel ujawnia, kiedy ukaże się nowy album A Perfect Circle

Prawnicy Lany Del Rey próbowali dogadać się z prawnikami Radiohead, jednak nie osiągnęli porozumienia. Na swoim profilu Twitter artystka napisała:

To prawda, że złożono pozew. Moja piosenka nie została zainspirowana piosenką „Creep”, jednak zespół Radiohead chce 100% wpływów z tantiem. Zaoferowałam im 40%, ale domagają się 100%. Ich prawnicy są nieugięci, spotkamy się więc w sądzie.

To kolejny wydany w ostatnich miesiącach utwór, który przypomina piosenkę „Creep”. Wydany w listopadzie 2017 roku album brytyjskiego piosenkarza Sama Smitha, zatytułowany „The Thrill Of It All” zawiera utwór „Midnight Train”, który wielu fanom skojarzył się z „CreepRadiohead. Tutaj jednak zespół wykazał się większą wyrozumiałością. Zapytany o podobieństwo gitarzysta Ed O’Brien, odparł:

Myślę, że każdy inspiruje się muzyką, która powstała wcześniej. Radiohead nie jest wyjątkiem. Czasami inspiracja może być wyraźna, wtedy trzeba ją trochę zawoalować, zanim się nagra utwór. Nigdy nie zganiłbym kogoś za to, że inspiruje się twórczością innych osób. Jeśli podobieństwo jest bezpośrednie, obowiązkowo jest o tym wspomnieć, jak w przypadku samplowania. Wszyscy tak robią.

Najciekawsze w całej tej sprawie jest to, że to właśnie utwór „Creep” stał się swego czasu przedmiotem sporu o prawa autorskie. Piosenka Radiohead ma taką samą progresję akordów, jak „The Air That I BreatheThe Hollies z 1972 roku. Twórcy utworu, Albert Hammond i Mike Hazlewood, pozwali Radiohead i ostatecznie zostali uznani jako współtwórcy „Creep”, dostając część tantiem.

Hammond powiedział:

Radiohead przyznali, że zapożyczyli te akordy od nas. Jako że byli szczerzy, nie zażądaliśmy całości tantiem, tylko podzieliliśmy się z nimi.

Poniżej możecie wysłuchać wszystkich wspomnianych utworów.

Lana Del Rey – Get Free

Sam Smith – Midnight Train

Radiohead – Creep

The Hollies – The Air That I Breathe

Komentarze (5)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
flake9 dodano: 08.01.2018, 21:46 #1
Cholerni hipokryci
Kiii [31.0.***.***] dodano: 08.01.2018, 22:39 #2
nie wiem jak oni moga ja pozywac o plagiat piosenki, ktora splagiatowali... i przegrali proces XD dziwne to wszystko i w sumie duzo piosenek mozna by dopasowac w ten sposob. mam nadzieje, ze lana wygra proces.
Wiechu0201 [89.73.***.***] dodano: 08.01.2018, 23:21 #3
No to mają chłopaki tupet. Sami coś wzięli i się pod tym podpisali. Później mówią normalka, spoko każdy tak robi a koniec końców wyjeżdżają z pozwem na 100% zyski. Widać się w głowie poniedziałek i to srogo.
PiotrM [79.184.***.***] dodano: 09.01.2018, 23:19 #4
No jeżeli ktoś twierdzi, że Creep ma taką samą progresię akordów w zwrotce co utwór The Hollies, to chyba nie do końca uważnie słucha. Natomiast zwrotka utworu Lany Del Rey całkowicie pokrywa się akordowo z utworem Radiohead, może w tym jest subtelna różnica. Chociaż przy takim ogromie muzyki, czy ważne jest, że pokrywają się dwa, trzy, cztery czy dziesięć akordów ? ...
Riff Raff dodano: 10.01.2018, 10:16 #5
Pewnie muzykom Radiohead brakuje kasy na luksusowe wille, jachty, drogie samochody, więc szukają wszelkich sposobów, żeby wyciągnąć od innych forsę. W ogóle pozywanie innych o plagiat kłóci się z wolnością, tolerancją, z duchem rocka. Kapele rockowe zawsze mniej lub bardziej inspirowały się innymi i często nawet nieświadomie się plagiatowały. I nikt nie miał nikomu tego za złe. No ale cóż, Radiohead od dawna z muzyką rockową nie mają nic wspólnego. Widać, że swoją działalność traktują jak biznes, i zależy im głównie na pieniądzach.
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group