terazmuzyka.pl
Newsy 4742V  
rf | 14 lipca 2018
4

Lars Ulrich wskazuje najbardziej progresywny utwór Metalliki

Lars Ulrich wskazał utwór, który jego zdaniem pokazuje Metallicę u szczytu swoich progresywnych możliwości. Domyślacie się, o który może chodzić?

Pod koniec trasy promującej album „...And Justice For All” członkowie Metalliki zdali sobie sprawę, że wycisnęli z progresywnej strony zespołu wszystko, co byli w stanie i teraz pozostaje im tylko uproszczenie brzmienia, jeśli nie chcą się powtarzać.

Metallica przyznaje, że "St. Anger" coś jej udowodnił

W wywiadzie przeprowadzonym z okazji wręczenia nagrody Polar Music, Lars Ulrich wspomina, jak w 1990 roku udał się wraz z Jamesem Hetfieldem i menadżerem Metalliki, Cliffem Burnsteinem na koncert Aerosmith.

Powiedzieliśmy wtedy Cliffowi, że wycisnęliśmy wszystko z progresywnej odsłony Metalliki. Ostatni utwór na „...And Justice For All” to „Dyers Eve”, który żartobliwie nazywaliśmy „mathmetalowym”. Na trasie przekonaliśmy się, że te szalone, progresywne utwory coraz mniej przemawiają do rosnących tłumów na koncertach. Z perspektywy twórczej doszliśmy do kresu progresywności. Gdzie można pójść dalej po „Dyers Eve”? Dotarliśmy do kresu, dalej już nic nie ma. Postanowiliśmy więc wykonać zwrot i zacząć grać prościej i bardziej spójnie.

Nasze pierwsze cztery albumy – „Kill ‘em All”, „Ride The Lightning”, „Master Of Puppets” i „...And Justice For All” – były coraz bardziej progresywne, ale ewolucja ta na „...And Justice For All” dobiegła końca. Mogliśmy albo się powtarzać, albo zrobić coś zupełnie innego.

Efektem tej zmiany był album „Metallica”, wydany w 1991 roku, zawierający znacznie prostsze i bardziej przebojowe utwory, który okazał się największym sukcesem komercyjnym Metalliki.

Metallica odebrała muzycznego Nobla

14 czerwca w Sztokholmie odbyło się wręczenie nagrody Polar Music, która bardzo często określana jest mianem „muzycznego Nobla”. W imieniu grupy, wyróżnienie przyjęli: perkusista Lars Ulrich oraz basista Rob Truijllo. Metallica została pierwszym metalowym zespołem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę.

W uzasadnieniu komisja porównała twórczość amerykańskiego zespołu do pompatycznych symfonii Wagnera i rewolucyjnych pomysłów aranżacyjnych Czajkowskiego, zauważając, że od czasu XIX-wiecznych klasyków „nikt nie stworzył tak wściekłej muzyki, która byłaby tak przystępna”.

Nagrodą jest milion szwedzkich koron, czyli równowartość 130 tysięcy dolarów. Członkowie zespołu zdecydowali się na przekazanie wszystkich pieniędzy na cele charytatywne. Połowę tej kwoty otrzymała organizacja Stockholm City Mission, która zajmuje się wsparciem dla bezdomnych; 25% Metallica przekazała stworzonej przez szwedzką królową Sylwię fundacji World Childhood; ostatnie 25% otrzymała organizacja, która stworzyła w 2010 roku nagrodę ANIM – wspierająca kraje, w których wojny domowe niszczyły wielowiekową tradycję muzyczną.

Komentarze (4)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Thorn86 [77.254.***.***] dodano: 14.07.2018, 20:17 #1
Dyers Eve jest słabo przyjmowany na koncertach nie dlatego, że jest progresywny, ale dlatego, że to po prostu słaby utwór.
MagMa [83.21.***.***] dodano: 15.07.2018, 12:35 #2
Lars ty pało
Pokaż odpowiedzi (1)
KapucynDupus [82.132.***.***] dodano: 16.07.2018, 12:09 #4
Thorn 86.....sam jestes slaby
Zobacz także
Newsy 544V  
0

Nocny Kochanek uczci Record Store Day

rf | fot. Wacław Szacyło | 19 marca 2019
Newsy 1395V  
1

Najlepiej sprzedające się albumy 2018 [LISTA]

rf | fot. Marco Verch | 18 marca 2019
Newsy 407V  
1

Beastie Boys powrócą na scenę

rf | 18 marca 2019
Newsy 1470V  
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group