terazmuzyka.pl
Na stronie 3291V  
szy, rf, mg | 16 marca 2017
1

Led Zeppelin. Najlepsze okładki [RANKING]

Nasz cykl z rankingiem okładek w zeszłym miesiącu zapoczątkował zespół Iron Maiden. Tym razem przyjrzeliśmy się oprawie graficznej płyt grupy dowodzonej przez Jimmy'ego Page'a. 

Led Zeppelin to jeden z tych zespołów w świecie rocka, który przywiązywał do oprawy graficznej swoich dzieł ogromną wagę. Poniżej prezentujemy 10 najlepszych okładek Page'a i spółki (do dziewięciu albumów studyjnych, bonusowo dołączyliśmy jedną koncertówkę). Ułożenie tego w kolejności nie było zadaniem łatwym, bowiem w większości są to okładki albo wybitne, albo przynajmniej bardzo dobre. 

Iron Maiden. Najlepsze okładki

Na samym dole zestawienia możecie wziąć udział w naszej sondzie i wybrać swoją ulubioną grafikę Led Zep. Tradycyjnie czekamy też na Wasze spostrzeżenia, komentarze i opinie.

10. Coda (1982)

led zeppelin, coda okładka

Zbiór niewydanych wcześniej nagrań Led Zeppelin nazywany często łabędzim śpiewem (nomen omen, Swan Song to też nazwa wytwórni zespołu) opatrzony jest najmniej interesującą okładką ze wszystkich. Choć zaprojektowana została przez słynną firmę projektancką Hipgnosis, nie robi wrażenia, projektem przypominając bootlegi (do których zresztą miała nawiązywać – „Coda” wydana została jako odpowiedź na krążące po nieoficjalnym rynku wydawnictwa z nieznanym materiałem zespołu). Zaciekawić może jedynie rozkładana koperta z kolażem zdjęć z całej kariery Led Zeppelin.


9. The Song Remains the Same (1976)

led zeppelin, the song remains the same, okładka

Towarzysząca filmowi koncertowemu płyta „The Song Remains the Same” ukazała się w 1976 roku, choć zawierała zapis koncertów z 1973 roku. Na okładkę trafił rysunek starego, zdezelowanego kina przy Old Street w Londynie, gdzie przed wyruszeniem w amerykańską trasę zespół Led Zeppelin odbywał próby. Okładka nie powala, ale ładnie prezentowała się książeczka z kadrami z filmu, w którym oprócz ujęć koncertowych znalazły się także inscenizowane, fabularne scenki z udziałem członków zespołu i ich menedżera, Petera Granta.


8. Presence (1976)

Led Zeppelin Presence okładka

Nie jest to może dzieło zapierające dech w piersiach, przedstawia bowiem rodzinkę siedzącą przy stoliku w porcie, ale niewątpliwie przykuwa uwagę. Zwłaszcza niezidentyfikowany przedmiot, który znajduje się na środku stołu - nie wiadomo co to jest oraz co symbolizuje. Statuetkę zaprojektował, podobnie jak całą okładkę „Presence”, George Hardi (to nazwisko jeszcze w tym zestawieniu się pojawi), jeden z pracowników firmy Hipgnosis. Później stworzono dodatkowo 1000 numerowanych replik, dzięki czemu muzycy Led Zeppelin co nieco na tym zarobili. 


7. In Through the Out Door (1979)

Za przygotowanie okładki do jednego z najgorszych (muzycznie) albumów Led Zeppelin, czyli „In Through the Out Door”, odpowiedzialny był słynny Storm Thorgerson. Rzecz dzieje się w barze, gdzie siedzi ubrany na biało jegomość, dominuje kolor brązowy. Autor zdecydował się na przygotowanie aż sześciu ujęć i je wszystkie postanowił umieścić na okładkach. Fani, jak to fani, chcieli mieć w swojej kolekcjach wszystkie wersje, dlatego płyty dodatkowo... opakowano w zwykły brązowy papier. Nie był to szczyt możliwości Thorgersona, ale trzeba przyznać, że miał ciekawy pomysł na „In Through the Out Door”.


6. Led Zeppelin II (1969)

Led Zeppelin II okładka

Projekt, za który odpowiedzialny był David Junpier, oparty jest na fotografii przedstawiającej Jagdstaffel 11 (niemiecka jednostka myśliwska z czasów I Wojny Światowej). Twarze lotników zastąpił twarzami muzyków Led Zeppelin, a także innych osób (autor twierdzi, że umieścił tam m.in. Milesa Davisa). Z kolei w tle widać kontur sterowca, pochodzący z tej samej fotografii, która znalazła się na debiutanckim albumie, na brązowym tle, dlatego też „II” często nazywana jest „Brązowym bombowcem”. Trzeba przyznać, że autor wywiązał się ze swojego zadania. Założenie było proste: miał po prostu wymyślić coś ciekawego i to mu się niewątpliwie udało. 

Strona

Sonda - wypowiedz się!

Najlepsza okładka Led Zeppelin to...

Led Zeppelin I
23% (78 głosów)
Led Zeppelin II
5% (18 głosów)
Led Zeppelin III
7% (24 głosy)
Led Zeppelin IV
19% (66 głosów)
Houses of the Holy
11% (39 głosów)
Physical Graffiti
22% (76 głosów)
Presence
1% (5 głosów)
The Song Remains the Same
2% (7 głosów)
In Through the Out Door
5% (17 głosów)
Coda
0% (3 głosy)
Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Adrian [89.64.***.***] dodano: 23.02.2018, 19:58 #1
Historia ostatniej okładki
http://www.feeln(...)o-shoot/
Zobacz także
Na stronie 628V  
0

Dolina Charlotty: Razem przetrwamy

mg | 28 kwietnia 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group