terazmuzyka.pl
Newsy 2528V  
rf | 20 marca 2017
0

Led Zeppelin. Sprawa plagiatu „Stairway To Heaven" wraca na wokandę

Prawnik zespołu Spirit wniósł sprawę o plagiatu utworu „Taurus” do sądu apelacyjnego.

Przypomnijmy: członkowie zespołu Spirit twierdzą, że grupa Led Zeppelin splagiatowała ich utwór „Taurus” w słynnym „Stairway To Heaven”. W czerwcu 2016 roku ława przysięgłych sądu w Los Angeles uznała, że grupa Led Zeppelin nie dopuściła się plagiatu utworu „Taurus”.

Led Zeppelin. Najlepsze okładki [RANKING]

Sprawa wpłynęła do sądu apelacyjnego, a prawnik Francis Malofiy, reprezentujący spadkobierców Randy’ego California twierdzi, że podczas procesu doszło do poważnych naruszeń.

Malofiy argumentuje:

Najpoważniejszym błędem było to, że sąd pierwszej instancji nie mógł wysłuchać utworu „Taurus”, ława przysięgłych musiała polegać wyłącznie na zapisie nutowym.

Inne zarzuty stawiane przez prawnika to nieprawidłowe, jego zdaniem, zdefiniowanie terminu „oryginalność” przez sąd, a także konflikt interesów wynikły z zeznania muzykologa na rzecz obrony.

Po zamknięciu sprawy w czerwcu 2016 roku, w której stwierdzono, że pomiędzy „Taurus” i „Stairway To Heaven” nie ma „znaczącego podobieństwa”, Malofy został ukarany grzywną w wysokości 28 tysięcy dolarów i zawieszony na trzy miesiące za „seksistowskie”, „obraźliwe” i „rażąco nieprofesjonalne” zachowanie podczas rozprawy.

Po zakończeniu procesu Jimmy Page podziękował ławie przysięgłych i fanom Led Zeppelin:

Jesteśmy wdzięczni za ich sumienną pracę, korzystny dla nas wyrok dotyczący początków „Stairway to Heaven” i potwierdzenie tego, co wiemy od 45 lat.

We wrześniu 2016 roku w rozmowie z magazynem „Telegraph” gitarzysta Led Zeppelin zapewnił, że on nie ma zamiaru nikogo pozywać za inspiracje jego zespołem.

Wiem, że powstało wiele muzyki, w której pożyczano od Led Zeppelin. Nic z tym nie robiliśmy – nie chciałby tego robić innym.

W zeszłym roku Jimmy Page zapowiedział, że chciałby powrócić na scenę i być może nagrać solową płytę. Ostatni solowy album Page’a to „Outrider” z 1988 roku.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group