terazmuzyka.pl
Newsy 4769V  
rf | 12 stycznia 2017
0

Led Zeppelin zadebiutowali dokładnie 48 lat temu

Led Zeppelin 12 stycznia 1969 roku wydali swój debiutancki album. W ten sposób rozpoczęła się jedna z najbardziej błyskotliwych karier rocka.

Led Zeppelin okazał się jednym z najważniejszych zespołów rocka, a jego debiutancka płyta, „Led Zeppelin”, do dziś uważana jest za jedną z najlepszych i przełomowych w muzyce rozrywkowej.

Led Zeppelin w encyklopedii TerazRock.pl

Szybki start

Debiutancki album Led Zeppelin został nagrany bardzo szybko, według oficjalnych danych zajęło to łącznie 36 godzin, a koszty całej sesji, zamykające się w kwocie nieprzekraczającej 2000 funtów, pokrył gitarzysta Jimmy Page i menadżer Peter Grant.

Grupa działała ze sobą zaledwie od kilku miesięcy, ale muzycy ją tworzący nie byli nowicjuszami. Led Zeppelin wyewoluował z zespołu The Yardbirds, w którym grał Jimmy Page i początkowo działał jako New Yardbirds. Jimmy Page był znanym w świecie rocka muzykiem sesyjnym, podobnie jak basista John Paul Jones, który miał za sobą współpracę między innymi z The Rolling Stones przy albumie „Their Satanic Majesties Request” (zaaranżował smyczki do słynnego przeboju „She’s A Rainbow”). Skład zespołu uzupełnił charyzmatyczny wokalista Robert Plant i szalony perkusista John Bohnam.

Doświadczenie studyjne Jimmy’ego Page’a pomogło uzyskać przełomowe brzmienie z jakiego słynął Led Zeppelin – w tamtych czasach nie brzmiał tak nikt! Na „Led Zeppelin” narodził się hard rock.

Twarde lądowanie

„Led Zeppelin” nie spotkał się od razu z pozytywnym przyjęciem. Magazyn „Rolling Stone” wystawił płycie druzgocącą recenzję, pisząc:

Marnując swój talent na nic niewarty materiał Zeppelin stworzył album, który niestety sprawia wrażenie cienia „Truth” [Jeffa Becka]. (...) Jeśli chcą wypełnić próżnię po rozpadzie Cream, będą potrzebowali producenta, a także dobrego materiału.

Szybko jednak takie opinie zostały zweryfikowane i dziś „Led Zeppelin” uznawany jest za jedną z najwspanialszych płyt rocka. Magazyn „Rolling Stone” umieścił go na 29. miejscu listy najwspanialszych albumów wszech czasów, „Uncut” na 7. miejscu listy najlepszych płyt debiutanckich, a „Q” na 7. miejscu płyt, które zmieniły świat. W samych Stanach Zjednoczonych rozeszło się ponad 8 milionów egzemplarzy tej płyty, doczekała się wielu wznowień, w tym wydania deluxe z 2014 roku.

Led Zeppelin – „Communication Breakdown”

Led Zeppelin – „Babe, I’m Gonna Leave You”

Led Zeppelin – „Dazed And Cofused”

Led Zeppelin – „How Many More Times”

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Newsy 102V  
0

Alestorm promują nowy album animowanym teledyskiem [WIDEO]

mg | fot. Elliot Vernon | 7 lipca 2020
Newsy 727V  
0

Roger Taylor bał się o zdrowie Briana Maya

rf | fot. Raph_PH | 7 lipca 2020
Newsy 450V  
3

Jeff Waters (Annihilator) wskazuje swojego gitarowego boga

rf | fot. Sven Mandel | 7 lipca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group