terazmuzyka.pl
Newsy 2397V  
szy | 4 stycznia 2018
20

Lider Behemotha oskarżony. Grozi mu rok więzienia

Wokalista i lider metalowej grupy Behemoth, Adam A., został oskarżony o publiczne znieważenie godła RP. Sprawa trafiła do gdańskiego sądu okręgowego. 

Na samym wstępie przypomnijmy: trasa koncertowa grupy Behemoth pod szyldem „Rzeczpospolita niewierna” odbyła się między 30 września a 9 października 2016 roku. Kontrowersje wywołała wówczas promująca ją grafika, na której niektórzy dopatrzyli się znieważenia polskich symboli narodowych.

Billie Joe Armstrong (Green Day) zwyzywał fana

We wspomnianej grafice użyto wzoru godła Rzeczpospolitej Polskiej, widać białego orła bez korony. Zamiast niej, z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. Ponadto w orła zostały wpisane były dwa węże, czaszki czy odwrócony krzyż. Wspomniana ilustracja w opinii gdańskiego radnego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą znieważa polskie godło.

Prokuratorze Okręgowej w Gdańsku nie spodobało się to, że godło zostało „celowo zniekształcone” oraz że „wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie”. 

Oskarżono w związku z tym trzy osoby: Adama D., czyli wokalistę grupy Behemoth, Rafała W., który stworzył projekt graficzny, a także Macieja G., odpowiedzialnego za rozpowszechnienie grafiki w sieci. Grozi im kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku. Osoby oskarżone nie przyznają się do winy. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany 22 grudnia ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku. 

Anna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury, dodała również, że w czasie śledztwa prokuratorzy korzystali z pomocy biegłych z zakresu heraldyki, a także historii i ikonografii. 

W listopadzie muzyk odniósł się do całej sprawy na swoim Facebooku, wówczas napisał:

Szukają kozła ofiarnego? To kolejna próba polskiego rządu, żeby dobrać się do Nergala i postraszyć innych artystów? Jakie jest drugie dno?

Komentarze (20)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
AntySatan [83.26.***.***] dodano: 04.01.2018, 14:25 #1
oby wylądował w pace,tego mu życzę,jak innym satanistom też!!!
Pokaż odpowiedzi (1)
Zolwik [46.134.***.***] dodano: 04.01.2018, 15:07 #3
ADAM A. ? CIEKAWE...
bbfan [213.146.***.***] dodano: 04.01.2018, 15:28 #4
Szkoda słów na tego człowieka. Odgryź jeszcze łeb nietoperzowi, bo juz wszystkie debilne ruchy wykonałeś... I płacz potem, ze cenzura, ze wolność ci zabierają, ze zacofanie...
pantera [80.51.***.***] dodano: 04.01.2018, 16:20 #5
Orzeł też jest własnością PISu?
Do AntySatan: Wiem, niektórym nobliwym sługom boga marzy się powrót do średniowiecza, kiedy mogli bezkarnie torturować, więzić i mordować na chwałę swego boga wszystkich, których uznali za oponentów lub odstępców. Zapewniam cię, że czasy średniowiecza już nie wrócą, a ludzie o twoich poglądach jedynie ośmieszają się.
Pokaż odpowiedzi (1)
Lemmysomemoney dodano: 04.01.2018, 16:21 #7
Byłem na tym koncercie, siupy były niezłe, stadko świętoszków blokowało miejsca parkingowe, dęli w dudy i odprawiali modły.
Pojechałem tam dla Batuszki, ale samo widowisko Darskiego było spoko, nie licząc populistycznych pierdół dla gimbazy.
Nergal jest odważny, atakując godło Polski, nie mające nic wspólnego z jego pseudosatanistycznymi bajeczkami, boi się za to splunąć na koran, bo wie, że wtedy nie obyłoby się bez poważnych problemów.
Generalnie nie uważam, by zajmowanie się prokuratury tym czubkiem miało głębszy sens, nie chciałbym natomiast, by ta akcja zaszkodziła mojemu ulubionemu klubowi koncertowemu z Gdańska.
Pokaż odpowiedzi (5)
alexistorres [178.183.***.***] dodano: 04.01.2018, 16:35 #13
rozumiem że chce rozgłosu ale winna leży po obu stronach znudziło mi się już czytanie jakiego to kozła ofiarnego z niego robią, zostawcie ludzie tą spawę jakby nie będzie zwracał uwagi na poczynania pana Darskiego najprawdopodobniej nic takiego by nie miało miejsca. Chodzi tylko o kase. społeczne oburzenie= rozgłos a to niesie za sobą większe pieniądze
Sabbat69 [94.254.***.***] dodano: 04.01.2018, 18:23 #14
Dla przykładu powinni ich ukarać... strach pomyśleć z czym ,,wyskoczy" następne pokolenie.
StopSektom [94.254.***.***] dodano: 04.01.2018, 20:02 #15
Fajnie, wszyscy się tu wypowiadają na temat sekty czczącej szatana, a chrześcijanie to co? To też jest setka jak wszystko inne co czci jakiś symbol.. Wierzący najwięcej potrafią się wypowiadać o innych sektach, ale swojej nie znają, zapomnieli że kiedyś nazywali swoją religię Rzymsko katolicką, bo była na wzór cesarstwa rzymskiego kiedy powstał zarys tej religii bodajże w 2 wieku i to zatwierdzona również przez cesarza rzymskiego. Budują świątynie, tworzą znaki, chociaż sam dekalog w pełnym brzmieniu, nie tym skróconym tak aby nie ucinał skrzydeł tym najwyżej w tej sekcie mówił o zakazie stawiania świątyń i czczenia znaków w imię religii. Nawet wasz pierwowzór kapłanów mówił o oddawaniu wszystkiego potrzebującym i tu mamy Watykan, który patrzy na kraje trzeciego świata ze złotych tronów do których jedzenie przynosi im królewski kucharz w obstawie gwardii watykańskiej. Jak tego nie uznać za zwykłą sektę..
heliodor [213.216.***.***] dodano: 05.01.2018, 14:16 #16
W kwestiach muzyki, moim zdaniem Behemoth to już liga światowa.
W kwestiach prowokacji Nergala - jak dla mnie przedszkole i żenada.
Akcja z godłem ewidentna i bez dwóch zdań. Największa żenua w tym wszystkim, że taki z niego prowokator a jak przychodzi co do czego to kita podwinięta i lamentuje, że rząd się uwziął (!!??), że atak na wolność itp. brednie. Wolność jednego kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Dla jednego ważniejsza jest wolność od religii, dla drugiego szacunek dla godła.
Adam Abramowicz dodano: 05.01.2018, 22:17 #17
Nie zrozumiem polskiej zaściankowości. Jest wolność wyznania, wolność słowa... istnieje też wolność wyrazu artystycznego. Konstytucja jasno określa jak wygląda godło. Nie widzę ani korony, ani złotych elementów które są jego nieodzownym elementem. Nie jest to zatem godło, nie powinni zostać ukarani. Ja tam bym się odwołał, a koncert z tej trasy był najlepszym szoł behemotha na jakim byłem.
P. [37.131.***.***] dodano: 06.01.2018, 12:18 #18
To przerażające, że tylu idiotów nie rozumie, że cała ta sytuacja nie ma nic wspólnego z religią ani polityką. Chodzi o symbol narodowy wszystkich Polaków, bez względu na przekonania polityczne i religijne. Także tych Polaków, którzy przez wieki umierali, aby przyszłe pokolenia mogły wciąż używać tego symbolu. Przerabianie takiego symbolu, aby wywołać kontrowersje i zwrócić uwagę na swoją niszową muzykę, to zwyczajny debilizm i brak szacunku dla całego narodu.

Najbardziej zastanawia mnie, ile zapłacono tym heraldykom, żeby wygadywali takie bzdury, że nie jest to obraza godła, chociaż grafika wywołuje jednoznaczne z nim skojarzenia. Ciekawe, czy gdyby ktoś wziął ich zdjęcia, w photoszopie odjął pewne szczegóły wyglądu, kilka innych dodał (powiedzmy, wystające z czoła penisy), ale dalej byłoby widać podobieństwo, a potem wrzucił je do internetu, to czy też by mówili: "nie, to nas nie obraża, to przecież nie my, bo nam nie wyrastają z czoła penisy".
Mino [213.146.***.***] dodano: 06.01.2018, 18:29 #19
Przecież on zrobi wszystko dla rozgłosu. Chce tandetnymi chwytami promować swą muzykę. Tylko, ze wolność jednego kończy sie tam gdzie narusza wolność innego. Nie ma litości dla bluźnierców depczących czyjeś wartości. Gdybym tak wziął zdjecie ważnej dla niego osoby i publicznie zrobił z nim to, co on z Biblią to?
piotrek dodano: 08.01.2018, 16:43 #20
Wszyscy którzy chcą Nergala tutaj ukrzyżować wybierzcie się do learza może nie jest jeszcze za póżno. Nergal i Behemoth wybrali taką forme przekazu swojej sztuki dopóki nikogo nie krzywdzą co wam do tego? Słuchami gram bardzo dużo odmiennych styli muzyki: Classic rock, blues, rock, alternative, poezja śpiewana, metal black metal...i jakoś nie spinam sie i nie przeszkadza mi to w jaki sposób Nergal przekazuje swoje pomysły swoim fanom... Nie lubisz nie słuchaj i zajmij się czymś co bardziej Ciebie kręci, on nikogo nie zmusza do poatrzenia i słuchania co on robi. Niech każdy lubi to co robi i pozwoli na to innym! Uśmiech