terazmuzyka.pl
Newsy 802V  
mg | fot. Steve Proctor | 12 października 2018
3

Lindsey Buckingham pozwał zespół Fleetwood Mac

Sprawa wyrzucenia z Fleetwood Mac gitarzysty i wokalisty, Lindseya Buckinghama, będzie miała swój ciąg dalszy – muzyk spotka się ze swoimi byłymi współpracownikami w sądzie.

Na początku kwietnia grupa Fleetwood Mac ogłosiła, że rozstaje się z gitarzystą i wokalistą, Lindseyem Buckinghamem. Jego miejsce zajmą Mike Campbell z The Heartbreakers i Neil Finn z Crowded House.

Lindsey Buckingham wyrzucony z Fleetwood Mac

Powodem rozstania było brak porozumienia odnośnie najbliższej trasy koncertowej zespołu. Mick Fleetwood w wywiadzie dla „Variety” powiedział:

Jamowaliśmy z Mike’em i Neilem i pojawiła się między nami chemia, dzięki której zdaliśmy sobie sprawę, że jest to dobra droga dla zespołu. Mamy coś nowego, jednocześnie nie zatracając charakterystycznego brzmienia Fleetwood Mac.

W oświadczaniu zespół napisał:

Z radością witamy Mike’a Campbella i Neila Finna w naszej rodzinie. Będziemy razem wykonywali ulubione przez fanów przeboje, a także zaskoczymy ich pewnymi utworami z naszego katalogu. Fleetwood Mac zawsze polegał na kreatywnej ewolucji. Uczcimy to na najbliższej trasie.

Sprawa nie jest jednak zakończona, ponieważ Lindsey Buckingham złożył pozew przeciwko swoim byłym współpracownikom – oskarża ich o bezprawne zerwanie kontraktu, który miał obowiązywać w czasie trasy koncertowej w latach 2018-19. Pozew trafił do sądu w Los Angeles 9 października, a z obliczeń w nim zawartych wynika, że każdy z członków podczas wspomnianego tournée zarobi od 12 do 14 milionów dolarów.

W tekście pozwu przeczytać możemy, że byli współpracownicy Buckinghama „celowo ingerowali w stosunki muzyka z promotorem – Live Nation – i czerpali z tego powodu korzyści, co ostatecznie wpływało na obniżanie jego koncertowych zarobków”.


Lindsey Buckingham dołączył do Fleetwood Mac w 1974 roku, przyczyniając się do przemiany grupy z zespołu bluesowego w rockowe megagwiazdy. Wydany w 1975 roku album „Fleetwood Mac” jako pierwszy w historii zespołu dotarł na szczyt „Billboardu” i pokrył się 5-krotną platyną. Jeszcze większy sukces odniósł wydany dwa lata później „Rumors”, który na całym świecie rozszedł się w wielomilionowym nakładzie, w USA osiągając 20-krotną Platynę.

Grupa święciła tryumfy przez całe lata 80. Buckingham opuścił grupę po wydaniu płyty „Tango In The Night” w 1987 roku, jednak powrócił w 1993 roku.

Ostatni album grupa Fleetwood Mac wydała w 2003 roku pod tytułem „Say You Will”. Zespół jednak wciąż jest aktywny koncertowo.

Komentarze (3)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
robsonkam [89.72.***.***] dodano: 12.10.2018, 19:37 #1
Bardzo szkoda, że tak się dzieje. Ja bardzo czekam na powrót zespołu do Europy. Trwająca trasa obejmuje niestety tylko Amerykę Północną.
Pokaż odpowiedzi (2)
Zobacz także
Newsy 1347V  
Newsy 1261V  
Newsy 476V  
4

The Who singlem zapowiedzieli nowy album [AUDIO]

mg | fot. Raph_PH | 13 września 2019
Newsy 2083V  
0

Tony Iommi komentuje pomysł powrotu Black Sabbath

rf | fot. Adam Bielawski | 13 września 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group