terazmuzyka.pl
Newsy 2550V  
rf | 3 lutego 2018
11

Menadżer Metalliki: Artyści zarabiają za mało na streamingu

Cliff Burnstein, którego firma Q Prime dba o interesy takich zespołów, jak Metallica, Red Hot Chili Peppers czy Muse wyjaśnił, dlaczego artyści powinni dostawać więcej ze streamingu.

Cliff Burnstein podczas wywiadu dla „All Access” wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem, podział zysków ze streamingu jest niesprawiedliwy dla artystów.

Jeden z największych sklepów rezygnuje ze sprzedaży płyt CD

Oto, co miał do powiedzenia w tej kwestii:

Wielu artystów, którzy podpisali kontrakty z dużymi wytwórniami nie dostaje tego, co im się należy, bo streaming według wielu kontraktów jest traktowany tak samo, jak sprzedaż plików cyfrowych.

Należy wziąć cały dochód generowany przez firmę streamingową i pewien procent wypłacić wytwórni. Ten procent był dość duży i nawet gdyby ucięli go o trzy punkty i tak byłaby to kupa forsy.

Te proporcje są porównywalne do sprzedaży hurtowej i detalicznej nośników fizycznych, a więc ogólnie sprawiedliwe. Cyfrowe pobrania również przynoszą podobny dochód wytwórniom.

Ale streaming nie jest tak bardzo opłacalny dla Spotify, który musi także zarabiać. Czy ten podział jest sprawiedliwy dla firm streamingowych? Spotify pewnie powie, że nie. Tak samo Apple Music.

Według mnie, jeśli artyści dostają tylko 15% tego, co wytwórniom płaci Spotify, nie jest to sprawiedliwe.

Nie wiem, ile procent powinni dostawać. To zależy. Niektóre wytwórnie zrobiły niemal wszystko dla jednego artysty i prawie nic dla innych.

Rzecz w tym, że jeśli przemysł muzyczny będzie opierał się wyłącznie na streamingu to wytwórnie nie będą ponosiły kosztów związanych z produkcją i dystrybucją płyt. Jeśli więc będą dostawały 85% a artyści 15%, nie będzie to według mnie sprawiedliwe.

Partner Cliffa Burnsteina, Peter Mensch, wyjaśnił niedawno, dlaczego ceny biletów na koncerty wzrosły w ostatnich latach, twierdząc, że główną winę ponosi spadek sprzedaży płyt:

Przez wiele lat nie wydaliśmy płyty. Teraz gramy koncerty. Zespoły rockowe zawsze musiały grać dla fanów.

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziliśmy parę badań, które wykazały, że maksymalna cena za bilet na koncert Metalliki może być znacznie wyższa niż kiedyś. Wcieliliśmy więc ten pomysł w życie i publiczność nie protestowała.

Koncert, który kiedyś przynosił X dochodu, teraz przynosi 3X. Cena biletów wszystko zmieniła.

Komentarze (11)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Geez [89.64.***.***] dodano: 03.02.2018, 18:51 #1
Jeszcze im mało, tia Meta nie zarabia. Jak tylko pojawia się art o Mecie, to zaraz musi być o kasie. Podobnie jak u KISS.
Wilqur [93.105.***.***] dodano: 03.02.2018, 22:02 #2
I zowu: Metallica krzyczy wincej monet wincej kur... Jak dla mnie troche żałosne, rozumiemy że za to co stworzyli i koncerty chcą i żądaja aby im płacić (też bym tak robił) no ale sorry od dłuszego czasu każda informcja o chłopakach jest tak że mamy im płacić za wszystko bo to metallica. Niedługo bedziemy im za to że sraja płacić.... Chodzi mi o to że cały czas tylko pieniądze i pieniądze
Sebastian [87.205.***.***] dodano: 03.02.2018, 23:53 #3
Wszędzie te żydy regulują. Proszą się znowu.
Pokaż odpowiedzi (1)
Owsiak [37.47.***.***] dodano: 04.02.2018, 00:24 #5
Następna WOŚP zbiera na biedną Metalike Mrugnięcie
Staryfann [193.17.***.***] dodano: 04.02.2018, 08:28 #6
Jak są tacy co chcą płacić to niech na koncerty sobie chodzą, tak też działa cała branża handlu itp, gdzie jest duża podaż tam ceny wyższe, ja bym może też na koncert wydał kupę chajsu ale pod jednym warunkiem: musiała by to być promocja płyty kill' am all ", bo pieniądze są. ..
Doktorek dodano: 04.02.2018, 09:57 #7
Nigdy specjalnie za Metalliką nie przepadałem. To, co ten zespół prezentuje od 25 lat, to czyste zdzierstwo, pozerstwo i bicie piany. Promują się, działają i zachowują jak gwiazdy pop, tyle że grają z gitarami a nie syntezatorami. Najważniejsze staja się bajery na koncertach i windowanie cen biletów. Żałosne. Jednak chciwość to straszna choroba. Niby tacy równi goście, wszystko dla fanów, "jak my was kochamy" tylko płaćcie, płaćcie, płaćcie - i nie pytajcie, dlaczego ciągle więcej i więcej. Bo Tak!!!
666 [81.219.***.***] dodano: 04.02.2018, 14:11 #8
Od czasów Garage Days nie nagrali nic godnego uwagi. Zachowują się jak ostatnio pewna wychudla pani z bylego już zespołu O.N.A. Mianowicie na scenie tysiące razy powtórzyła jak kocha swoich fanów i ile im zawdzięcza, potem coś tam bekła, że aby osiągnąć sukces nie trzeba się uczyć bo przecie ona zaledwie podstawówkę skończyła, by po koncercie przed tymi fanami uciec do garderoby. Dorośli poczuli zażenowanie a dzieciakom pociekly łzy. ..
Doktorek dodano: 04.02.2018, 15:20 #9
To są gwiazdorzy, przypomnę iż zarówno metal jak i punk od swojego zarania, to afirmacja postaw antygwiazdorskich. Cliff Burton (szacunek!) w grobie się przewraca.
GPS67 dodano: 04.02.2018, 18:00 #10
Częściowo ich rozumiem. Wytwórnie zgarniają większą część kasy, tylko dlatego że kilkadziesiąt lat temu nabyły prawa do albumów swoich artystów. Przy milionach pobrań to może irytować. Z drugiej strony, przecież przymusu nie ma. Może zamiast się kłócić o odgrzewane kotlety, wystarczy wreszcie nagrać wartościowy materiał w założonej przez siebie wytwórni typu "Discipline Global Mobile" i (podobnie jak Robert Fripp) zgarniać 100% za upieczone pączki?
MamtoGdzieś [91.210.***.***] dodano: 04.02.2018, 18:24 #11
Metallica się skończyła dawno... Nie, nie na kill'em all, ale parę albumów temu, na szczęście moglam ich zobaczyć na żywo na sonisphere festival, grała cala wielka czwórka thrashu i supporty, zapłaciłam ponad 300 zł czyli jakieś 2/3 ile teraz meta żąda za tylko ich koncert, nie wspomnę już o niebotycznych cenach dla członków fanklubu.
Tęsknię za czasami kiedy byli fajnymi chłopakami a nie sępowatymi dziadami
Komentarze (11 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 167V  
0

Will Carroll (Death Angel) informuje o stanie swojego zdrowia

rf | fot. Stefan Bollmann | 3 kwietnia 2020
Newsy 143V  
2

Alestorm opublikowali teledysk zapowiadający nowy album [WIDEO]

mg | fot. Elliot Vernon | 2 kwietnia 2020
Koncert już wkrótce
  • Metallica
  • Data i miejsce koncertu: 28 kwietnia 2018
    Kraków, Tauron Arena
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group