terazmuzyka.pl
Pitbulek 3929V  
rf | 18 lipca 2018
41

Metallica lepsza od Iron Maiden? Bill Kelliher tłumaczy dlaczego

Gitarzysta Mastodon, Bill Kelliher, wyjaśnia dlaczego w dzieciństwie wolał Metallicę od Iron Maiden. Zgadzacie się z jego argumentacją?

Bill Kelliher, gitarzysta zespołu Mastodon, w wywiadzie dla podcastu „Let There Be Rock”, opowiedział o swoich fascynacjach muzycznych z czasów dzieciństwa, które przypadało na lata 80. i wczesne 90.

Iron Maiden cały czas na fali

Kelliher powiedział, że najcięższe zespoły, jakie wówczas puszczało radio to Scorpions i Van Halen. On jednak szukał czegoś cięższego, mimo że był także fanem U2. Zespołem, który go wciągnął w ciężkie brzmienia była Metallica.

W tamtych czasach takiej muzyki radio nie grało. Trzeba było pójść do sklepu z płytami i poszperać, przeglądając okładki. Tak też robiłem. Pewnego dnia natrafiłem na „Master Of Puppets”, obróciłem płytę i z tyłu ujrzałem kolesi z długimi włosami, w koszulkach Misfits i w podartych jeansach. Pomyślałem: „Oni mają gdzieś swój wygląd”. A za nimi był tłum miliona osób.

Pomyślałem sobie: „Te tytuły utworów są szalone. Chcę tego posłuchać w domu”. Wtedy odkryłem, że jest to właściwie muzyka klasyczna na elektryczne gitary. Bardzo piękna.

Iron Maiden w tamtych czasach wydawali mi się zbyt nieosiągalni. Nie potrafiłem przekonać się do wokalu, a gitary były zbyt doskonałe. I te wszystkie harmonie... Teraz ich doceniam. Ale wówczas byli dla mnie zbyt wyrafinowani.

Pamiętam, jak uczyłem się grać „Number Of The Beast” na gitarze z moim kumplem, Erniem. Był wielkim fanem Iron Maiden i wpychał mi ich na siłę. Mówiłem mu: „No nie wiem, stary. Fajne i w ogóle, ale...”. Kiedy grał ten riff zdawał się prosty, ale technicznie jest nieco nie do rytmu i dziwny.

Bardziej mnie fascynowali gitarzyści rytmiczni niż solowi. Lubiłem słuchać w Metallice tych szalonych gitar rytmicznych pod solówką. One były dla mnie bardziej interesujące.

„Battery” jest niesamowite. Tak precyzyjny riff... Ukształtował cały mój świat. Gdyby nie Metallica i wczesny punk, pewnie teraz zmywałbym gdzieś naczynia.

Zgadzacie się z Billem Kelliherem? A może macie zupełnie inne doświadczenia? Podzielcie się swoimi opiniami.

Sonda - wypowiedz się!

Którego zespołu jesteś większym fanem?

Metallica
50% (337 głosów)
Iron Maiden
50% (337 głosów)
Komentarze (41)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Fixxer dodano: 18.07.2018, 11:30 #1
Idealny 'news' na zlot trolli
iiiiii [83.20.***.***] dodano: 18.07.2018, 14:12 #2
"Iron Maiden byli dla mnie zbyt wyrafinowani." patataj, patataj, łoooooooołooooołoooo, patataj - szczyt wyrafinowania
Pokaż odpowiedzi (8)
Faust dodano: 18.07.2018, 15:13 #11
Szkoda czasu na takie rozważania, IM to IM a Meta...
Pokaż odpowiedzi (1)
Mati [31.0.***.***] dodano: 18.07.2018, 15:47 #13
Metalica i ciężka muzyka?. Chyba jakiś żart? Do Slayera to oni nawet się nigdy nie umywali. Slayer zawsze był najlepszym zespołem thrash metalowym.
Pokaż odpowiedzi (1)
Slayermaniac m/ [82.132.***.***] dodano: 18.07.2018, 16:15 #15
Tak tylko że meta od 88go roku nie wydała dobrego albumu....
Pokaż odpowiedzi (10)
Ja [185.172.***.***] dodano: 18.07.2018, 16:46 #26
Ironi to moim zdaniem potęga, istni bogowie, genialna melodia, wokal Bruce'a perfekcyjny, jak dla mnie zespół numer jeden. Metaliki kiedyś słuchałem dużo, ale jakoś mi przeszła i nie mam najmniejszej ochoty do nich wrócić. A co do Mastodon, czasem w Guitar Hero jestem zmuszony grać ich utwór High Road i przyznam, że go kurła nie znoszę! Melodia mnie totalnie irytuje, smętna, ciągnąca się, bez fajerwerków, po prostu zagrać to w GH to męczarnia. W dodatku ten teledysk... masakra!
ZGR [193.239.***.***] dodano: 18.07.2018, 17:14 #27
Jak dla mnie IM są zwyczajnie przereklamowani. Dla mnie osobiści ich brzmienie jest nieco infantylne i na jedno kopyto. Oczywiście ich lubię mam nawet ich koszulkę ale nie jest to muzyka której się słucha bez przerwy i nigdy się nie nudzi, przynajmniej dla mnie, każdy kawałek jest zbyt podobny do siebie. Być może to jeden z tych zespołów których muzyka się starzeje, nie wiem. Metallica natomiast nigdy się nie nudzi, wyprzedzili swoją epokę mimo, że rzeczywiście nie wydali dawno dobrej płyty. Ale może to wszystko kwestia gustu ja tam wole od ironsów Black Sabbath, Metallice, Juda Priest, Pantera, Satyricon i w zasadzie masę innych nowych zespołów jak Agalloch, Alcest, Gorija.
Pokaż odpowiedzi (1)
Denikles [94.254.***.***] dodano: 18.07.2018, 20:27 #29
Metallica, Iron Maiden i Slayer są obecnie w trzech różnych kątach jeśli chodzi o thrash/heavy.... Ja słucham wszystkich trzech, w każdym jest coś dobrego i coś co mi się nie podoba...
Zyga [77.79.***.***] dodano: 18.07.2018, 20:41 #30
Uwielbiam Ironów za wszystkie płyty. Metallicę cenię za Killem All, Ride The Lightning, Justice For All i Master of Puppets. Czarna płyta to początek słabej i komercyjnej Metallicy.
Pokaż odpowiedzi (1)
Angelina [94.254.***.***] dodano: 18.07.2018, 22:42 #32
Nie ma zespolu lepszego od Metalliki.
Maciek_930 [94.254.***.***] dodano: 18.07.2018, 23:18 #33
Iron maiden i metal ✓
Metallica i metal X
Metallica ma tylko jedną dobrą piosenkę
(Master od pipeta) czy jakoś tam
A iron maiden ma wszystkie dobre piosenki
Nicko [94.254.***.***] dodano: 19.07.2018, 00:42 #34
Maideni są najepsi
No a ja myslalem [95.49.***.***] dodano: 19.07.2018, 05:02 #35
No a ja myślałem ze takie przepychanki nie dotyczą osob sluchajacych takiej muzyki. A tu chuj. To samo. Spejsonem pojade: Legia Warszawa to najlepszy klub a kto nie wierzy to.............
Miki [92.241.***.***] dodano: 20.07.2018, 03:10 #36
Meta dzieciaki.
Elo elo123 [83.142.***.***] dodano: 20.07.2018, 09:06 #37
Dla mnie odpowiedź jest prosta: iron maiden czemu ? Gdyż metallica wypuściła jedynie cztery płyty typowo metalowe w latach 80 czyli:
Kill'em all. Master of pupets. Ride the ligting i And justice for all. Podczas gdy iron maiden wydał (i wydaje)takich płyt na dzisiejszy stan aż 16 i tylko 3 z nich mają gorszy poziom od metallic'y i to są: Killers, Virtual XI i The X factor
Faust dodano: 20.07.2018, 09:50 #38
I to jest bardzo trafny argument.
Maciej [185.172.***.***] dodano: 21.07.2018, 13:53 #39
Wolę jeździć starym fiatem, nowy mercedes jest jak dla mnie zbyt wyrafinowany i za idealny - tak rozumiem jego wyjaśnienia...
Maria [84.175.***.***] dodano: 26.07.2018, 20:37 #40
Lubię słuchać muzyki obu zespołów, ale moje serce zawsze będzie należeć do Iron Maiden!
Tomas71 dodano: 26.07.2018, 20:41 #41
Co lepsze: jabłka czy gruszki?