terazmuzyka.pl
Newsy 2788V  
szy | 15 czerwca 2018
7

Metallica otrzymała „muzycznego Nobla”. Zobacz najciekawsze występy na gali [WIDEO]

Wczoraj amerykański zespół został uhonorowany prestiżową nagrodą Polar Music za muzyczne osiągnięcia. Wręczył ją sam król Szwecji Karol XVI Gustaw. Ceremonia była transmitowana w tamtejszej telewizji oraz na stronie internetowej. 

14 czerwca w Sztokholmie odbyło się wręczenie nagrody Polar Music, która bardzo często określana jest mianem „muzycznego Nobla”. W imieniu grupy, wyróżnienie przyjęli: perkusista Lars Ulrich oraz basista Rob Truijllo. Metallica została pierwszym metalowym zespołem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę. 

Paul McCartney zagrał nowy utwór. Płyta w drodze?

W uzasadnieniu komisja porównała twórczość amerykańskiego zespołu do pompatycznych symfonii Wagnera i rewolucyjnych pomysłów aranżacyjnych Czajkowskiego, zauważając, że od czasu XIX-wiecznych klasyków „nikt nie stworzył tak wściekłej muzyki, która byłaby tak przystępna”.

Podczas wczorajszej gali mowę wprowadzającą wygłosili członkowie zespołu Deep Purple Ian Paice i Roger Glover

Na początku lat osiemdziesiątych byliśmy wysoko, graliśmy na jakimś dużym festiwalu w Wielkiej Brytanii. Usłyszałem wówczas ten zespół będąc za kulisami. Oni byli wtedy na scenie. Pomyślałem: „Kto to gra?”. To była Metallica. Słyszałem tą nazwę, ale nic o nich nie wiedziałem. Poszedłem więc pod scenę, żeby rzucić okiem i  od razu stwierdziłem: „Tak, tu się coś dzieje”, dlatego że publiczność śpiewała każde słowo, mnie to bardzo zaimponowało. Kiedy poruszasz swoją muzyką wiele osób, to jest to coś specjalnego

- stwierdził basista legendarnego brytyjskiego zespołu.

Utwory Metalliki, podczas specjalnego koncertu, wykonali m.in. frontman Ghost, Tobias Forge, muzycy Candlemass i szwedzki duet Vargas & Lagola. Poniżej możecie zobaczyć ich wersję „Enter Sandman”:

Dennis Lyxzén (wokalista formacji Refused) i Mikkey Dee (Motorhead i Scorpions) zaprezentowali z kolei „Whiplash”:

Ponadto multinstrumentalista Emil Svanängen (znany pod pseudonimem Loney Dear) zagrał medley w postaci połączenia „No Leaf Clover” „Wherever I May Roam”:

Z tej wyjątkowej okazji, po dwudziestu-pięciu latach, reaktywował się coverband Metalliki - Moneybrother:

Loreen, szwedzka wokalista znana z przeboju „Euphoria”, oddała hołd grupie swoim wykonaniem utworu „Nothing Else Matters”:

Tuva Syvertsen sięgnęła natomiast po inną ważną kompozycję Metalliki:

Polar Music Prize to nagroda za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Została ustanowiona w 1989 roku przez Stiga Andersona. Jest przyznawana dorocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 1 miliona koron szwedzkich (około 105 tysięcy euro). Muzycy Metalliki - co już wcześniej zapowiedzieli - całą kwotę przekażą na fundację All Within My Hands

Do tej pory uhonorowani zostali nią tacy artyści jak Paul McCartney, Elton John, Bruce Springsteen, Bob Dylan, Led Zeppelin, Pink Floyd czy Sting.

Komentarze (7)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Michał [188.117.***.***] dodano: 15.06.2018, 09:19 #1
NEM w wykonaniu Loreen było fatalne. Oglądałem live przez godzinę i odpuściłem.
Pokaż odpowiedzi (2)
Ja [5.172.***.***] dodano: 15.06.2018, 10:32 #4
"(...) TĄ prestiżową nagrodę"? Autor do szkoły.
Pokaż odpowiedzi (1)
olino [188.146.***.***] dodano: 15.06.2018, 13:42 #6
szacun dla Loreen, pokazała nieziemski talent.
Vampirro dodano: 15.06.2018, 16:11 #7
Metallica mnie akurat niezbyt interesuje, ale miło widzieć, że Leif wraca do grania. Może ruszy w końcu z zespołem w dłuższą trasę.
Zobacz także
Newsy 641V  
0

Korn zagra z byłym perkusistą?

rf | 22 lutego 2019
Newsy 218V  
0

Trasa hologramu Amy Winehouse przełożona

rf | fot. Rama | 21 lutego 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group