terazmuzyka.pl
Newsy 7657V  
rf | fot. Brett Murray | 3 maja 2018
4

Metallica wykonała wielki przebój a-ha [WIDEO]

Metallica sięgnęła w Norwegii po utwór „Take On Me” zespołu a-ha.

Metallica kontynuuje tradycję wykonywania przeróbek utworów pochodzących z danego kraju. W Norwegii sięgnęła po przebój a-ha z lat 80., „Take On Me”.

Dead Cross wydał płytę EP

Kirk Hammett i Robert Trujillo zaskoczyli norweskich fanów przeróbką słynnego utworu zespołu a-ha. „Take On Me” promował debiutancką, wydaną w 1985 roku płytę „Hunting High And Low” i dotarł na szczyty list przebojów nie tylko w wielu krajach europejskich ale także w USA. Poniżej możecie posłuchać, jak z tym utworem poradziła sobie Metallica.

Kilka dni temu, podczas wizyty w Krakowie, Metallica wykonała w podobny sposób utwór „Wehikuł czasuDżemu. Wśród innych przeróbek, jakie Robert i Kirk grają podczas europejskiej trasy znalazły się między innymi „Balls To The Wall” Accept, „Procreation of the Wicked” Celtic Frost, a także „Jožin z bažinIvana Mládka i Banjo Band.

Europejska trasa Metalliki dobiega końca. Przed zespołem jeszcze tylko po dwa koncerty w Szwecji i Finlandii. Jakie utwory tam zagrają?

We wrześniu Metallica ruszy w kolejną część amerykańskiej trasy koncertowej, promującej wydany w 2016 roku album „Hardwired... To Self-Destruct”. Grupa ma zaplanowane koncerty aż do marca 2019 roku.

Natomiast jeszcze w tym roku ma ukazać się specjalna reedycja płyty „... And Justice For All” z 1988 roku. Flemming Rasmussen, który odpowiada za brzmienie trzech płyt zespołu (oprócz „...And Justice...”, jeszcze „Ride the Lightning” i „Master of Puppets”), w rozmowie z Mitchem Lafonem powiedział:

Właśnie trwa przygotowanie remastera. Jestem w trakcie wysyłania materiałów do Metalliki i pisania eseju na temat tego, jak całość została nagrana i co dokładnie robiliśmy. W ubiegłym roku ukazał się „Master of Puppets”, a reedycja „Justice”, tak myślę, wyjdzie w listopadzie. Będzie to taka sama rzecz – winyle, mnóstwo płyt CD, surowe miksy, wszystkie dema i próby, wielka książka i tak dalej.

Domyślam się, że główna wersja, to znaczy remaster, będzie brzmiał mniej więcej tak samo. Ale mogą pojawić się tam alternatywne wersje.

Wiem natomiast na pewno, że nikt nie pytał mnie, bym całość zremiksował, jestem prawie pewien, że nikt nie pytał również Steve’a Thompsona i Michaela Barbiero, aby to zrobili. Myślę, że oni sami to zremasterują; czy będzie tam więcej basu? – nie mam pojęcia. Zobaczymy, kiedy to wszystko się ukaże.

Wszystko zostało nagrane na dwucalowej taśmie. Edytowałem to tak wiele razy, że jestem pewien, że teraz by się to rozpadło, gdybyś chciał całość odtworzyć. Pewnie trzeba byłoby ją na nowo połączyć. Czy ktoś zgrał to cyfrowo – nie mam bladego pojęcia. Pytanie brzmi: kiedy to zrobili i jak to brzmi. Ponieważ kiedy raz zmienisz format, jesteś w dupie.

Zobaczymy. Prawdopodobnie wszystko ukaże się na rynku w listopadzie. Teraz nad tym pracujemy.

Przypomnijmy: płyta „...And Justice For All” Metalliki ukazała się w 1988 roku i natychmiast podzieliła fanów swoim brzmieniem. Sterylny miks, niemal całkowicie ukrywający bas, był kontrowersyjną decyzją, za którą stał perkusista Lars Ulrich. Kolejne szczegóły rocznicowego boxu zapewne poznamy w niedalekiej przyszłości.

Komentarze (4)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
ULVER [89.64.***.***] dodano: 03.05.2018, 10:43 #1
Tiaaa i klikalność jej wzrasta, ale to tak przypadkowo, od niechcenia... Czy już do końca zamierzacie pisać tylko o tym, co Meta pod publikę zrobiła? Tyle ciekawych rzeczy się dzieje w świecie szeroko - pojętej muzyki. Cóż, najłatwiej sięgać po to, co populistyczne. Może lepiej byłoby dodać zakładkę "Teraz Meta" - bo jak dotąd jest to poniekąd strona informacyjna dedykowana tylko tej grupie (no, z małymi wyjątkami). Co się stało z Waszym obiektywizmem?
Jacek [37.47.***.***] dodano: 04.05.2018, 12:07 #2
Da sie zagrac w Szwecji i Finlandii po dwa koncerty a u nazistow chyba z 5? U nas oczywiscie tylko jeden. To tez o czym swiadczy. Maideny jakos sie postaraly..
Pokaż odpowiedzi (2)
Zobacz także
Newsy 33V  
0

Lars Ulrich zachwycony występem Miley Cyrus [WIDEO]

rf fot. Ross Halfin | 19 stycznia 2019
Newsy 954V  
Newsy 205V  
0

Musikmesse i Prolight + Sound już w kwietniu

mg | fot. Messe Frankfurt GmbH | 17 stycznia 2019
Newsy 330V  
1

Geddy Lee (Rush) nagra solowy album?

rf | 17 stycznia 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group