terazmuzyka.pl
Pitbulek 1719V  
rf | fot. Casta03 | 6 marca 2019
18

Michael Jackson bojkotowany w mediach. Kontrowersyjny dokument wkrótce w Polsce

Emisja filmu dokumentalnego „Leaving Neverland” doprowadziła do bojkotu twórczości Michaela Jacksona na całym świecie. Film wkrótce będzie miał polską premierę.

Film „Leaving Neverland” w reżyserii Dana Reeda bada kwestię molestowania seksualnego nieletnich przez Michaela Jacksona. Skupia się na wywiadach z dwoma mężczyznami – Wade’em Robsonem i Jimmym Safechuckiem, którzy twierdzą, że w dzieciństwie byli molestowani przez gwiazdora pop.

Reżyser filmu, Dan Reed, mówi:

Będziemy musieli zweryfikować swój pogląd na Michaela Jacksona. Kłamstwo, że Michael Jackson bronił dzieci i się o nie troszczył, a także zaciekłość z jaką był broniony przez kolegów z branży i rodzinę, sprawią, że będzie to jeszcze trudniejsze. Ludzie będą teraz słuchali jego muzyki ze świadomością, że gwałcił dzieci.

Film miał swoją premierę w styczniu 2019 na festiwalu Sundance, a w marcu trafi do komercyjnej dystrybucji. W Polsce będzie dostępny na platformie HBO GO od 8 marca, kilka tygodni później zostanie wyemitowany w telewizji HBO.

W odpowiedzi na kontrowersje, jakie wywołał film, wiele rozgłośni radiowych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii zdecydowało się usunąć piosenki Michaela Jacksona ze swojego repertuaru.

Leon Watt, szef nowozelandzkiej stacji NZME mówi:

Nie twierdzimy, że Michael Jackson był winny pedofilii, ale chcemy mieć pewność, że gramy utwory, których chcą słuchać nasi słuchacze. Ludzie zawsze byli podzieleni w kwestii Michaela Jacksona.

Pierwsze oskarżenia pod adresem Michaela Jacksona o molestowanie nieletnich padły już w 1993 roku. Artysta został aresztowany w 2003 roku, ale zwolniono go po wpłaceniu kaucji w wysokości 3 milionów dolarów. W 2005 roku ruszył w tej sprawie proces, w wyniku którego sąd uznał Jacksona niewinnego stawianych mu zarzutów.

Michael Jackson zmarł w 2009 roku.

Komentarze (18)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
FOK [94.254.***.***] dodano: 06.03.2019, 11:42 #1
Czy rozdzielać twórcę od dzieła?
Jackson
Glitter
Kinski
Watkins
Cantat
Vikernes
Niejasne są też sprawy Pete'a Townshend'a i Roberta del Naja.
Michcio [91.90.***.***] dodano: 06.03.2019, 13:36 #2
Jimmy Page też ma w życiorysie bardzo kontrowersyjny związek z nieletnią- to co, przestajemy słuchać Led Zeppelin?
Pokaż odpowiedzi (8)
capcarapcam [176.221.***.***] dodano: 06.03.2019, 16:15 #11
https://www.youtube.com/watch?v=9yTTEwBLfUQ

Polecam obejrzenie tego filmiku. Nic nie jest takie czarno białe.
Kaja [37.47.***.***] dodano: 07.03.2019, 18:15 #12
Jakie są fakty? Ten cały Wadę zeznawał w 2005 roku w sprawie pod przysiega broniąc Jacksona - nigdy do niczego nie doszło etc. Jackson wiedząc że go molestował brałby go na świadka ? Ten cały Wade przez wiele lat mówił o tym że jest przyjacielem Michaela, promował się na jego nazwisku. Nagle 8 lat po śmierci uzmysławia sobie że był gwałcony i żąda 100 milionów dolarów od spadkobierców. Nagle to sobie uzmysłowił ??? A może nagle uzmysłowił sobie że można zarobić bardzo duże pieniądze. Ale to niewazne, w 2005 roku Jackson miał uczciwy proces. W czasach metoo wystarczy rzucić oskarżenie bez żadnych dowodów aby zniszczyć człowieka.
Pokaż odpowiedzi (1)
Kei [185.93.***.***] dodano: 07.03.2019, 23:33 #14
Dlaczego odbiorcy sztuki, muzyki i innej twórczości artystycznej mają być pozbawieni dostępu do dóbr kultury, stworzonych przez artystów nienormatywnych seksualnie czy psychicznie?? Dlaczego my, słuchacze, mamy płacić cenę za przewinienia artystów, że pozbawia się nas dostępu do muzyki, teledysków czy filmów niepokornego artysty?? Jest to niemoralne wobec słuchaczy i konsumentów sztuki. Filmów Polańskiego też mamy nie oglądać?? TO JEST JAKIŚ ABSURD!!
Pokaż odpowiedzi (1)
Kei [185.93.***.***] dodano: 08.03.2019, 00:04 #16
Dlaczego odbiorcy sztuki, muzyki i innej twórczości artystycznej mają być pozbawieni dostępu do dóbr kultury, stworzonych przez artystów nienormatywnych seksualnie czy psychicznie? Dlaczego my, słuchacze, mamy płacić cenę za przewinienia artystów, że pozbawia się nas dostępu do muzyki, teledysków czy filmów niepokornego artysty?? Jest to niemoralne wobec słuchaczy i konsumentów sztuki! Filmów Polańskiego też mamy nie oglądać?? TO JEST JAKIŚ ABSURD!!
Bob [93.158.***.***] dodano: 11.03.2019, 09:00 #17
Można założyć, że dopuścił się tych czynów, ale film tego nie dowodzi. Jego zachowania były co najmniej dziwne, więc można przypuszczać, że tak było. Nie umniejszałbym jednak roli jaką odegrał w historii muzyki. Szanuję jego twórczość. Jego samego niekoniecznie.
Pawel86 [5.172.***.***] dodano: 12.03.2019, 18:55 #18
Wszystko dla pieniedzy. Nigdy w to nie uwierze.
Za zycia go gnębili to chociaz po smierci dajcie mu spokoj.