terazmuzyka.pl
Pitbulek 1245V  
rf | fot. PourquoiPas | 29 listopada 2019
13

Naukowcy wybrali utwory poprawiające humor

Często słuchamy muzyki, żeby poprawić sobie humor. Ale czy zastanawialiście się, jakie cechy musi mieć piosenka, żeby poprawiała humor?

Postanowił to zbadać holenderski neurolog dr Jacob Jolij. Przeanalizował on setki utworów, sprawdzając jak reagują na nie słuchacze. Jolij przyznaje, że to, czy dana piosenka poprawia nam humor, w dużej mierze jest kwestią subiektywną, jednak udało mu się znaleźć kilka cech, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że dany utwór będzie wpływał na nas pozytywnie.

Wśród nich jest tempo, które zwykle wynosiło od 140-150 uderzeń na minutę. Drugi czynnik nie powinien nikogo zaskoczyć – pozytywne piosenki zwykle są utrzymane w tonacji durowej. Także tekst ma znaczenie: powinien (przynajmniej pozornie) opowiadać o pozytywnych przeżyciach i uczuciach.

Dr Jacob Jolij stworzył na podstawie swoich badań listę utworów, które najskuteczniej poprawiają humor. Czy znalazły się na niej Wasi ulubieńcy? A jeśli nie, to jaki utwór najlepiej Wam poprawia humor? Napiszcie w komentarzach.

  • Katrina & The Waves – Walking On Sunshine
  • Gloria Gaynor – I Will Survive
  • Bon Jovi – Livin’ On A Prayer
  • Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun
  • The Monkees – I’m A Beliver
  • Survivor – Eye Of The Tiger
  • Billy Joel – Uptown Girl
  • The Beach Boys – Good Vibrations
  • ABBA – Dancing Queen
Komentarze (13)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Muzyk [91.234.***.***] dodano: 29.11.2019, 18:27 #1
A gdzie klasyk Bobby McFerrin - Don't Worry Be Happy Uśmiech Zawsze działa.
Yamatai911 [217.97.***.***] dodano: 29.11.2019, 18:59 #2
Dominatio
Jaromír [178.235.***.***] dodano: 29.11.2019, 23:13 #3
Nie jest tak, że każdy ma własne kawałki, które mu poprawiają humor?
Bez matematyki, chemii i biologii?
Kriss [93.176.***.***] dodano: 29.11.2019, 23:25 #4
Always Look On The Bright Side Of Life - Monty Python Uśmiech
Xxx [185.124.***.***] dodano: 30.11.2019, 05:16 #5
Goombay dance band - Sun of Jamaica

Yes , yes , yes
Piotr Grembowicz [156.17.***.***] dodano: 30.11.2019, 07:57 #6
Yello. Laibach, Young Gods, Slayer, Dead Kennedys, Lard, NoMeansNo... Grechuta, Demarczyk... and more
Minnie With The Money [217.96.***.***] dodano: 30.11.2019, 09:28 #7
Slayer- Raining Blood, a nie jakaś Abba, czy Lauper, i kto to jest Bon Jovi, jakiś depresyjny hair metal?
Piotr Grembowicz [156.17.***.***] dodano: 30.11.2019, 12:48 #8
ps. a tak w ogóle to muza lat 60, 70, 80, 90 i koniec+klasyczna/poważna na odpoczynek
Vampirro dodano: 30.11.2019, 17:01 #9
"(...) tempo, które zwykle wynosiło od 140-150 uderzeń na minutę. Drugi czynnik (...) – pozytywne piosenki zwykle są utrzymane w tonacji durowej. Także tekst ma znaczenie: powinien (przynajmniej pozornie) opowiadać o pozytywnych przeżyciach i uczuciach."
...I cały doom metal przepadł w przedbiegach. A część wskazanych dra Jolija kawałków zawsze mnie denerwuje, jak na przykład Livin' On A Prayer czy Dancing Queen.
FOK [5.173.***.***] dodano: 30.11.2019, 19:56 #10
Wszystko Sunn O.
Quarol [193.109.***.***] dodano: 01.12.2019, 12:43 #11
Brakuje mi tu Bobby Brown goes down
Dio [188.147.***.***] dodano: 02.12.2019, 09:47 #12
Helloween i Gamma Ray!

Praktycznie wszystkie ich kawałki naładowane są bardzo pozytywną energią. Polecam
Darek Ż [185.93.***.***] dodano: 05.12.2019, 22:52 #13
Badano robiono w Ciechocinku po 17-tej.