terazmuzyka.pl
Newsy 805V  
szy | 24 maja 2018
0

Jak on to zrobił? Naukowcy wyjaśniają fenomen Michaela Jacksona

Wielu fanów do dzisiaj z pewnością zastanawia się, jak królowi muzyki pop udało się oszukać grawitację? Mowa oczywiście o słynnej choreografii, którą widzimy w teledysku do utworu „Smooth Criminal”. Nad wyjaśnieniem tej zagadki postanowili po raz kolejny pochylić się naukowcy. 

Na samym wstępie przypomnijmy: „antigravity lean”, czyli kultowy skłon, który przeczy sile grawitacji, pojawił się w teledysku do słynnego utworu Michaela Jacksona „Smooth Criminal” (1988). Muzyk, w otoczeniu innych tancerzy, pochyla się pod kątem 45 stopni nad ziemią. Wszyscy mają jednak cały czas wyprostowane ciała i nie odrywają stóp od ziemi, po czym się prostują. 

Katarzyna Nosowska o nowej płycie: Będzie radykalnie elektroniczna

Nie od dziś wiadomo, że sekretem były specjalne buty posiadające w obcasach zaczep, dzięki czemu artysta był przyczepiony do podłoża. To jednak nie wszystko...

Naukowcy z Postgraduate Institute of Medical Education and Research w Indiach w swoim artykule, zatytułowanym „W jaki sposób Michael Jackson rzucił wyzwanie naszemu rozumieniu biomechaniki kręgosłupa?”, który znalazł się w „The Journal of Neurosurgery”, postanowili dokładnie to wszystko przeanalizować.

Przyznali oni, że wykonanie takiego ruchu jest po prostu fizycznie niemożliwe. Według nich, człowiek jest w stanie pochylić się maksymalnie pod kątem ok. 25-30 stopni. Później czeka nas tylko upadek oraz - w gorszym wypadku - poważna kontuzja (istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia kostki). Nie warto więc wykonywać słynnego układu Michaela Jacksona bez odpowiedniego przygotowania. 

Normalni ludzie, nawet z butami, prawdopodobnie nie mogliby tego zrobić. Potrzeba dużej ilości ćwiczeń, aby rozwinąć odpowiednie mięśnie tułowia i brzucha, aby uzyskać taką siłę, by tego dokonać

- tłumaczył w rozmowie z CNN neurochirurg Nishant Yagnick.

Na koniec przypomnijmy sobie ten słynny teledysk („antigravity lean” pojawia się w ok. siódmej minucie):

Michael Jackson zmarł 25 czerwca 2009 roku po zatruciu propofolem w wieku 50 lat. Solową karierę rozpoczął w 1979, zaś szczyt jego popularności przypadł na przełom lat 80. i 90. XX wieku, kiedy to na rynku ukazały się następujące albumy: „Thriller” (1982), „Bad” (1987) oraz „Dangerous” (1991). Jego ostatni studyjny krążek, zatytułowany „Invincible”, ukazał się w 2001 roku.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Newsy 286V  
0

Trupa Trupa opublikowała teledysk promujący nowy album

rf | fot. Michał Szlaga | 23 maja 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group