terazmuzyka.pl
Newsy 7570V  
mg | 10 stycznia 2020
58

Neil Peart (Rush) nie żyje

Legendarny perkusista kanadyjskiego zespołu Rush – Neil Peart – nie żyje. Miał 67 lat.

Jeden z najlepszych i najważniejszych rockowych perkusistów, Neil Peart, zmarł we wtorek w kalifornijskiej miejscowości Santa Monica. Przez kilka ostatnich lat walczył z nowotworem mózgu, walkę ostatecznie przegrał – poinformował o tym rzecznik rodziny muzyka, Elliot Mintz.

Informacja o odejściu Pearta została potwierdzona przez rzeczniczkę zespołu Rush, Meg Symsyk. Perkusista miał 67 lat. 

Zespół Rush opublikował oświadczenie:

Ze złamanym sercem i ogromnym smutkiem musimy podzielić się informacją, iż we wtorek nasza bratnia dusza i przyjaciel z zespołu, który współtworzyliśmy przez 45 lat, Neil, przegrał bardzo trudną walkę z nowotworem mózgu (glejak wielopostaciowy), która trwała ostatnie trzy i pół roku. Prosimy przyjaciół, fanów i  media, żeby uszanowały prywatność rodziny w tym trudnym dla nich czasie.

Wpis w oryginale:

 

Neil Peart był perkusistą kanadyjskiego zespołu Rush, w którym występował w latach 1974-2018. To właśnie po decyzji muzyka o emeryturze zespół zawiesił działalność. W swojej karierze nagrali niemalże dwadzieścia studyjnych wydawnictw, wśród których znalazły się ponadczasowe klasyki rocka progresywnego – chociażby kultowy już album „2112”. Choć grupa chętnie koncertowała po całym świecie, nigdy nie pojawiła się w Polsce.

Perkusista uznawany był za jednego z najlepszych specjalistów w swoim fachu. W niecodzienny sposób łączył techniki z różnych muzycznych gatunków, a także wyróżniał się ponadczasowym brzmieniem. W swojej bogatej karierze Neil Peart otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Dla wielu stanowił wzór do naśladowania.


Komentarze (58)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Diz [89.71.***.***] dodano: 10.01.2020, 23:38 #1
Szok i niedowierzanie. Genialny muzyk, twórca oryginalnego stylu. RiP Neil
Byl [81.190.***.***] dodano: 10.01.2020, 23:46 #2
Był geniuszem !!!
ratmsoad dodano: 10.01.2020, 23:52 #3
Dziękuję za to jak grałeś. Spoczywaj w spokoju.
lamb57 [93.105.***.***] dodano: 10.01.2020, 23:59 #4
Słuchajcie, w Trójce Piotrek Stelmach od 2 godzin nadaje muzykę Rush!!! To strasznie dołująca wiadomość o śmierci Neila Pearta, nie chce się wierzyć, że już razem nie zagrają!
4ctmam dodano: 11.01.2020, 00:01 #5
Potworna wiadomość :(

Nie mogę nie wytknąć oczywistego błędu: Neil nie był współzałożycielem Rush. Występował w zespole od roku 1974, zastępując Johna Rustsey'a. Zadebiutował na drugiej płycie - Fly By Night.
Mitel [194.29.***.***] dodano: 11.01.2020, 00:05 #6
Moja 2 płyta CD, którą w życiu kupiłem to było PRESTO ! Żegnaj
pro(g)fan [87.96.***.***] dodano: 11.01.2020, 00:24 #7
Przeczytałem kiedyś takie zdanie:,, Firmy produkujące zestawy perkusyjne powinny zaskarżyć Pearta. Wielu początkujących perkusistów widząc jak Neil gra porzuciło marzenia o karierze,, Sola perkusyjne często mnie nudzą , ale zawsze czekałem na koncertach na JEGO solo. To była muzyka wygrywana na instrumentach perkusyjnych.
Mario Mariani [31.0.***.***] dodano: 11.01.2020, 00:38 #8
Szok i żal! Ciężko w to uwierzyć.
Iho [89.64.***.***] dodano: 11.01.2020, 00:43 #9
Serce się kroi :(
Tyle lat!
Tyle lat słuchania, przeżywania nie tylko Wielkiej Muzyki ale i wielkiej walki z przeciwnościami życia, powstawania, wspaniałego braterstwa, wsparcia i przyjaźni od jego Braci - Geddy'ego i Alexa. Żal zespołu. Żal wspaniałych ludzi, jego bliskich. Pozostała Muzyka. Najwspanialsza spuścizna którą pozostawił po sobie Neal. Bo on na pewno zasłużył, aby móc dalej tworzyć wielkie dzieła, ale już gdzieś u góry.
Pokaż odpowiedzi (1)
Mietek [37.248.***.***] dodano: 11.01.2020, 01:00 #11
A tępy redaktorek nawet w takiej chwili nie potrafi napisać poprawnie kilku zdań. Neil nie był współzałożycielem Rush!
Pokaż odpowiedzi (8)
kazik 66 [74.198.***.***] dodano: 11.01.2020, 01:13 #20
Z żyjących dotychczas był najlepszy.Lepszy był tylko John Bonham.Teraz razem zagrają po drugiej stronie.
Pokaż odpowiedzi (1)
D.art [195.168.***.***] dodano: 11.01.2020, 01:30 #22
Nie tak dawno Ginger Baker, teraz Neil... Nieubłaganie sypie się stara, dobra gwardia. Wielki smutek.
Teraz już widać nieco inną perspektywę dla zejścia ze sceny Rush kilka lat temu...
ALASTOR [31.0.***.***] dodano: 11.01.2020, 04:16 #23
R.I.P. NICK
Paweł [178.235.***.***] dodano: 11.01.2020, 06:58 #24
Muzyka straciła WIRTUOZA. Takich muzyków jest niestety coraz mniej! Olbrzymia strata
Zbyszek 1477 [5.184.***.***] dodano: 11.01.2020, 07:11 #25
Odchodzą najlepsi. Smutno i żal...
Mantas [31.42.***.***] dodano: 11.01.2020, 07:19 #26
Wielki smutek na początek dnia ... Uwielbiam Jego grę.
Kolejny WIELKI Artysta odszedł...
Żegnaj Mistrzu !!!
Jeff [37.248.***.***] dodano: 11.01.2020, 07:24 #27
Dla mnie perkusista nr 1,a Rush wspaniały.
koza [80.55.***.***] dodano: 11.01.2020, 08:29 #28
a ja miałem to szczęscie i byłem na ich koncercie w pradze w 2004. prawdziwa uczta..
janusz [2.124.***.***] dodano: 11.01.2020, 08:42 #29
Po Johnie Bonhamie najlepszy perkusista, jakiego słyszałem.
I [91.205.***.***] dodano: 11.01.2020, 08:50 #30
Spoczywaj w Pokoju.
strusiak [37.30.***.***] dodano: 11.01.2020, 08:56 #31
Właśnie włączyłem Fly by night. Przede mną cała dyskografia. Słucham Rush od 1980 ....... Niezwykły zespól, niesamowici muzycy, wyjątkowa muzyka. Szkoda, że nie dotarli nigdy do Polski. Neil nie był rzemieślnikiem, jak wielu współczesnych bębniarzy. Miał swój niepowtarzalny styl. Wielka strata .......
Jago [89.230.***.***] dodano: 11.01.2020, 09:38 #32
Neil nie był współzałożycielem zespołu głąby z redakcji. Nawet taki tekst potraficie spieprzyć.
Pokaż odpowiedzi (4)
yoko ono [217.96.***.***] dodano: 11.01.2020, 09:38 #37
był słaby, ringo jest lepszy.
Pokaż odpowiedzi (1)
Peter [89.64.***.***] dodano: 11.01.2020, 09:41 #39
Wielka strata, geniusz, wspaniały muzyk, odchodzą najlepsi, a Rush to jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki.
komentator [159.205.***.***] dodano: 11.01.2020, 09:48 #40
Ten nowy. Tak na niego mówili Gedy i Alex.
Longinus dodano: 11.01.2020, 10:00 #41
Tragedia, RIP.
Andrzej 63 [176.221.***.***] dodano: 11.01.2020, 10:03 #42
Wychowałem się na muzyce Rush. Ich twórczość nie zestarzała się ani o jotę. A Neil Peart był jej ukoronowaniem. Teraz pewnie znaleźliby się może i sprawniejsi perkusiści, ale to ON wytyczał drogę! Odeszła legenda rocka! Zostaniesz w mojej pamięci na zawsze!
MARIUSZ [188.147.***.***] dodano: 11.01.2020, 10:27 #43
Ciężko cokolwiek napisać .
Dzięki Nilowi i Rush pokochałem wartościową muzykę.Wielka szkoda że już Go nie usłyszymy.
jackko [91.231.***.***] dodano: 11.01.2020, 12:37 #44
Żal ogromny. Pozostaną wspomnienia i muzyka . Geniusz perkusji. FAREWELL TO KINGS
Tom Sawyer [77.253.***.***] dodano: 11.01.2020, 13:23 #45
Szacun
W hołdzie u mnie leci R40, miuuuuuut
Wielka szkoda, smutek i żal
RIP
wojkuk [37.30.***.***] dodano: 11.01.2020, 13:23 #46
Szok!!!!! Nie potrafię w to uwierzyć
Olga Nesterowicz [83.4.***.***] dodano: 11.01.2020, 13:41 #47
Szkoda... niepowetowana strata dla świata muzycznego i dla mnie...
Olga Nesterowicz [83.4.***.***] dodano: 11.01.2020, 13:49 #48
Słucham sobie Fly By Night, bo to idealna piosenka do tego... spoczywaj w pokoju, mistrzu... nie mogę w to nadal uwierzyć...
rushik [87.96.***.***] dodano: 11.01.2020, 14:05 #49
Na szczęście widziałem Ich 3 x i ma to dla mnie dzisiaj inny wymiar niż zwykły koncert.
cygnus74 [31.135.***.***] dodano: 11.01.2020, 14:07 #50
Nie dociera to do mnie.
Wspaniały muzyk i autor tekstów. Skromny człowiek. Mistrz.
Wielka strata.
A Farewell to King
kahler [83.22.***.***] dodano: 11.01.2020, 14:24 #51
Jego gra to jednocześnie perfekcja i swoboda, a to rzadko idzie w parze. No i teksty, takich liryk nie napisze już nikt. Smutna wiadomość, cóż dodać... RIP
arof [91.231.***.***] dodano: 11.01.2020, 17:04 #52
Jeden z najwspanialszych perkusistów w historii rocka. Szkoda, że Rush nigdy nie dotarł do Polski, tym bardziej, że Geddy Lee pochodzi z rodziny polskich Żydów ze Starachowic i wprost mówi o polskich korzeniach. Mam jednak nadzieję na jakąś trasę w hołdzie dla Neila, może rzeczywiście z Portnoyem na bębnach? Przypuszczam, że Geddy nigdy nie zaprzestał myśli o reaktywacji Rush, ale do ostatniej chwili liczył na powrót Pearta do składu.
Gienek Szymoniak [195.20.***.***] dodano: 11.01.2020, 19:54 #53
Gdy zobaczyłem tytuł tej informacji, pomyślałem "nie wierzę". Dotarło, gdy przeczytałem całość. Ogromna strata i koniec pewnej epoki.
Udało mi się zobaczyć ich raz na żywo kilkanaście lat temu. Znakomity koncert fantastycznego zespołu. Przecież RUSH uwielbiają fani rocka progresywnego, hard rocka, metalu...
A polskim firmom zajmującym się organizacją koncertów powinno być najzwyczajniej wstyd. Kilka razy gadałem nt RUSH z przedstawicielami takich firm i zawsze padały z ich strony słowa o "wielkim worku pieniędzy" za sprowadzenie tej kapeli do Polski. No, to worek (z mamoną) Wam został...
Flying V [78.88.***.***] dodano: 12.01.2020, 02:20 #54
Wielka szkoda, nigdy więcej Rush, straszne. W Polsce nigdy nie byli chociaż G. L., to motomek polskich Żydów z okolic Starachowic ale dziś to nie ma znaczenia. Niech spoczywa w pokoju.
FOREVER1977 dodano: 12.01.2020, 08:08 #55
Bez złości pisze ale w lutowym numerze TR wkładka Rush .
Marcin [83.7.***.***] dodano: 12.01.2020, 19:28 #56
Wielka strata. Odszedł bardzo dobry muzyk.
Wielki fan Purpli [5.184.***.***] dodano: 14.01.2020, 12:51 #57
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...
Michał Obrębski [148.101.***.***] dodano: 18.01.2020, 01:45 #58
Wieczny odpoczynek racz Neilowi dać, Panie!
A światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków.
Niech Neil Peart odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen...
Michał Obrębski :(