terazmuzyka.pl
Newsy 2430V  
rf | 6 kwietnia 2020
35

Nergal mówi, czym jest dla niego szatan

Metafora? Wymyślona postać? Czym jest szatan dla Nergala?

Nergal zarówno w twórczości Behemoth i Me And That Man często odwołuje się do motywu szatana. Jak go jednak rozumie? Zapytaliśmy go o to w rozmowie przy okazji premiery albumu „New Man, New Songs, Same Shit Vol. 1”.

Odparł nam:

Jest to metafora, którą przyjmuję do swojego panteonu wartości, przez co staje się prawdziwa i chcę, żeby była prawdziwa. Jesteśmy dualistami. Z mlekiem matki wysysamy wiarę w dwóch Bogów – dobrego i złego. Tak zostaliśmy wychowani. Nie muszę wierzyć w antropomorficznego diabła z rogami w oparach siarki, choć estetycznie jest to bardzo atrakcyjne. Sataniczny wątek jest lejtmotywem mojego życia, wiele mu zawdzięczam. Rodząc się w tym kraju odziedziczyłem go z setkami lat tradycji. Wykorzystałem go wbrew intencjom tych, którzy wymyślili diabła, bo diabeł, podobnie jak jego adwersarz, to wymysł człowieka. Dla artysty metafora jest podstawowym środkiem komunikacji i ekspresji. Trzydzieści lat temu wybrałem go na swojego sprzymierzeńca i jeszcze ani razu mnie nie zawiódł. Nawet jak w Me And That Man robię rzeczy z przymrużeniem oka to w tle stoi facet z rogami, jara szluga i tupie nogą w rytm muzyki. To ultra ważny archetyp w moim życiu. W naszej szerokości geograficznej zdecydowanie najsilniejszy, który powinien służyć do walki z kołtuństwem i zabobonem. 

Zastrzega jednak, że obcy jest mu wizerunek satanisty, który demoluje cmentarze i znęca się nad zwierzętami:

To wandalizm, a ja wandalizm potępiam. Nie wpisuję się w powszechną definicję tego słowa i nie ukrywam, że potwornie mnie mierzi, kiedy prości ludzie robią wobec mnie proste odniesienia: „Będzie męczył koty”. Jestem animal friendly i takie opinie są potwornie irytujące, ale nie komentuję ich publicznie, bo są słabe i prymitywne. Ludzie opierają się na stereotypach wynikających z niewiedzy, braku świadomości.

Cały wywiad z Nergalem znajdziecie w kwietniowym numerze „Teraz Rocka”, który dostępny jest w sprzedaży. A w nim także piszemy między innymi o Lao Che, NightwishKissArturze RojkuYesMarillion i wielu innych.

Pismo dostępne jest również w naszym sklepie internetowym – pamiętaj, zamówienie pisma w sieci to obecnie najbezpieczniejsza i jednocześnie najwygodniejsza forma zakupu!

[KUP TERAZ]

Komentarze (35)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Peeves [217.96.***.***] dodano: 06.04.2020, 18:37 #1
a czym jest dla niego pudelek, pomponik i kozaczek?
Jp3 [31.178.***.***] dodano: 06.04.2020, 18:39 #2
Czytanie wypocin Nergala to tak jak oglądanie i słuchanie holeckiej....qrwa nie da się!!!
Pokaż odpowiedzi (3)
TransRebel [93.176.***.***] dodano: 06.04.2020, 19:02 #6
Udaje intelektualistę ale jest dur...typowy beton ateistyczny.
Pokaż odpowiedzi (3)
I [91.205.***.***] dodano: 06.04.2020, 19:21 #10
Głębia przemyśleń kokosmiczna wręcz. Któryż to z Zenków jest bardziej wiarygodny w tym co robi i mówi, Martyniuk czy Nergaluk ? Martyniuk nie dopisuje żadnej filozofii do swoich poczynań. Cóż, dwa Zenki, dwa światy...
Executioner dodano: 06.04.2020, 19:58 #11
Nigdy nie myślałem, że Nergal aż tak sobie to wszystko upraszcza do łopatologicznego dualizmu. Zarówno Jehowa/Allah jak i Szatan/Satanael, to dla mnie archetypy bardzo słabe i przede wszystkim dość późne w historii religioznawstwa. Szkoda, bo mógł się oprzeć na podstawach solidniejszych żeby jechać po Jerozolimie/Watykanie/Mekce z silniejszego punktu oparcia.
down666 [185.56.***.***] dodano: 06.04.2020, 20:15 #12
szatan się śmieje a ty gnijesz wiecznie...500+ od jarka haaaaaaaaaaaaaaaa
Five Fingers Fist Fuck [79.175.***.***] dodano: 06.04.2020, 22:26 #13
Satanista który nie męczy kotów? Jest animal friendly? Może jeszcze gasi kościoły? Ciiiipa nie satanista.
Adam Zdarski [178.217.***.***] dodano: 07.04.2020, 07:49 #14
Ja uważam, że ZŁODZIEJSTWO to nic złego. To pewna filozofia. Sam nie kradnę, ale uważam że to pewien sposób wyzwolenia się z okowów codziennych konwenansów. To jak swoboda wypowiedzi: ukraść co się chce i od kogo się chce, kiedy się chce. Choć oczywiście najlepiej okradać tych najbogatszych, bo to można dodatkowo moralnie uzasadnić. Kraść nie dlatego żeby ukraść, ale żeby spełniać społeczną rolę edukacyjną, dla ludzi którzy nadmiernie przywiązali się do swoich dóbr. Pokazać im, że one nie są im przypisane na stałe. Tak jak chociażby przyroda nie jest na stałe przypisana człowiekowi i może się obrócić przeciwko niemu.
I [91.205.***.***] dodano: 07.04.2020, 07:53 #15
A tak już całkiem na poważnie. To dziwne, że tych ,,Myśli nowoczesnego satanisty,, nie zamieściliście 1 kwietnia, zamiast pastwić się nad biednym Hetfieldem. ,,Nowoczesny satanista,, musi w dzisiejszych czasach być niezwykle ostrożny, wrażliwy na wszelkie ,,neoliberalne trendy,, , musi być ,,ekologiczny,, i ,,flekować,, tylko tych, których ,,flekuje,, większość ,,postępowego świata,,. Biedny ten Zenio biedny..., Jak połapać się w tym wszystkim ? To proste, wystarczy ,,płynąć z g.... w nurcie,, ...
Pokaż odpowiedzi (2)
Adam Dziarski [5.173.***.***] dodano: 07.04.2020, 08:00 #18
Ja nie uważam morderstwa za akt przemocy. Uważam, że nie trzeba kogoś zamordować, żeby być mordercą. Jest mnóstwo ludzi którym życzę źle. Którym chciałbym zrobić krzywdę, ale jednak tego nie robię. To pozostaje w mojej strefie duchowej. W ten sposób morderstwo staje się aktem artystycznym, owszem, nadal brutalnym, ale przez swoją surową agresję, czystym i pierwotnym. Morderstwo jako akt wolności wyboru, swobody wyrażania się, który zbliża nas, a także i ofiarę do Boga. To prawie jak akt łaski, albo czynienia dobra w komunikacji Człowiek-Najwyższy. Zbliżanie tych dwóch istot do siebie.
Pokaż odpowiedzi (3)
andy [212.180.***.***] dodano: 07.04.2020, 09:16 #22
Ta wypowiedź Nergala to najlepszy dowód, że nie ma on zielonego pojęcia czym jest szatan. Otóż celebryto wyobraź sobie najgorszy dzień swojego życia... Już? Tym właśnie jest szatan. Chciałbyś tak czuć się na wieki wieków jak w tym dniu??? Jeżeli tak, to po prostu brak ci wyobraźni.
Pokaż odpowiedzi (1)
Swell [2.247.***.***] dodano: 08.04.2020, 21:01 #24
Wydaje mi się, że Nergal ma ja najbardziej prawo do wyrażenia swoich poglądów. Bo dlaczego by i nie..Dusza artysty powinna zawsze być niepokorna, nieposkromiona, poszukująca, asertywna, bo tylko wtedy mamy do czynienia z czymś niebanalnym, kontrowersyjnym, może i bulwersującym ogólny mainstream. Oczywiście należy jego światopogląd odbierać jako parafrazę, jako metaforę do ogólnie przyjętych norm moralnych, jako protest przeciwko obłudzie i zaklamaniu KK. A dopóki słowa zostają słowami, a nie zamieniają się w czyny,(patrz skandynawska scena black - metal) to nie mam z tym absolutnie żadnego problemu..Więcej dystansu, luzu, a nie buty, oburzenia czy hejtu...
Mietek [82.160.***.***] dodano: 08.04.2020, 23:27 #25
Dupa nie satanista.Albo się wierzy albo nie. Obrońca zwierzatek, politycznie poprawny,grzeczny celebrytek. Satanista musi być zły tak jak Rogaty. Adam powinien uprawiać wyłącznie stosunek analny z mężczyznami (jako przeciwieństwo prawdziwej miłości między kobietą a mężczyzną), zabić kogoś dla zasady a na końcu odebrać sobie życie na złość Bogu który go nim obdarował.
Pokaż odpowiedzi (1)
cc [83.23.***.***] dodano: 09.04.2020, 00:27 #27
Graj ten swoj metal i nie gderaj wciaz o tym szatanie przyglupie religia to sprawa osobista i uszanuj to kazdy juz rzyga na twoj widok te twoje poglady.
Pokaż odpowiedzi (1)
fan [46.134.***.***] dodano: 09.04.2020, 12:35 #29
kotów nie męczy ale jak jakiś nazista książkę zniszczył publicznie
Pokaż odpowiedzi (1)
Kozioł ofiarny [37.47.***.***] dodano: 09.04.2020, 13:56 #31
Pamiętajcie, że satanizm dzieli się na filozofię i religię, więc jeden satanista to po prostu ateista z filozofią wolności, a drugi może być jełopem zabijającym koty w ofierze Lucyferowi i demolującym cmentarze.
Pokaż odpowiedzi (1)
Koneser kremówek [37.47.***.***] dodano: 09.04.2020, 19:34 #33

Mietek napisał:

Adam powinien uprawiać wyłącznie stosunek analny z mężczyznami (jako przeciwieństwo prawdziwej miłości między kobietą a mężczyzną)


Skąd wiadomo że tego nie robi. Wątpię że ten dildos leży pod łóżkiem i się kurzy
Proste [89.64.***.***] dodano: 10.04.2020, 16:58 #34
Jarmarczne opakowanie koncertów, przebieranka do straszenia dzieci? Dobra muzyka obroni się sama, nie potrzebuje teatrum
Gienek Szymoniak [195.20.***.***] dodano: 11.04.2020, 20:12 #35
Chyba w zeszłym roku Nergal robił pisanki, malując m.in. gęby Hitlera i Stalina. Pomijam całkowicie kontekst religijny Wielkanocy. Chodzi o to, że pisanki kojarzą się ze świętami, święta ze spotkaniem z najbliższymi, a przez Hitlera i Stalina miliony ludzi straciły (czasami) wszystkich najbliższych, często widząc ich śmierć i pozostając już z tym obrazem na zawsze. Naszego kraju dotyczy to jak żadnego innego. I dlatego żadne pierdo.lenie o wolności artystycznej nie usprawiedliwia megach.ujowego i po prostu debilnego zachowania pana Darskiego. A chwalenie się tym całemu światu jak najgorzej o nim świadczy. I to tylko jeden przykład tego w jaki sposób ten człowiek zwraca na siebie uwagę.