terazmuzyka.pl
Newsy 2202V  
rf | 16 kwietnia 2018
11

Nergal niewinny stawianych mu zarzutów

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Nergala oraz dwie inne osoby, którym zarzucano znieważenie polskiego godła.

Jak podaje RMF FM sąd podjął decyzję w sprawie Nergala, dla którego prokurator domagał się 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 100 tysięcy złotych grzywny za znieważenie polskiego godła na plakatach promujących trasę zespołu Behemoth „Rzeczpospolita Niewierna”. Obok Adama Nergala Darskiego na ławie oskarżonych zasiedli także Rafał W., który stworzył plakat na zlecenie zespołu, a także Maciej G., który zajmował się promocją grafiki w internecie. Im z kolei groziła kara 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i po 9 tysięcy złotych grzywny.

Daron Malakian powraca ze Scars On Broadway

Proces w tej sprawie zakończył się już kilka dni temu, ale decyzję sąd podjął dopiero teraz. Główną przesłanką wyroku uniewinniającego był fakt, że orzeł na plakacie nie miał korony, więc nie był godłem. Wyrok nie jest prawomocny.

Adam Nergal Darski zapowiedział na swoim Facebooku, że kwestionowana grafika wkrótce ponownie trafi do promocji.

Śledztwem w sprawie zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez gdyńskiego radnego Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Podczas pierwszego przesłuchania w sądzie w Gdańsku Nergal nie przyznał się do winy:

Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu feniksa i węży. Nie wiem np. dlaczego węże miałyby symbolizować szatana - to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim.

Nergal ponadto dodał:

[...] Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli około 30 lat są nierozłączną częścią tej konwencji.

Na sam koniec Darski stwierdził:

Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. [...]

Na wspomnianej grafice pojawił się wizerunek białego orła (na czerwonym tle) bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. Ponadto w postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki czy odwrócony krzyż.

Komentarze (11)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
ULVER [89.64.***.***] dodano: 16.04.2018, 13:21 #1
Nergal tylko zyskuje darmowy PR, akurat twórczość z zakresu muzyki ekstremalnej nie jest adresowana do tzw. "obrońców moralności", zatem jeśli się ktoś obraża, to już jego problem. Nie wspierasz, nie słuchaj i nie obrażaj się Uśmiech
Onufry [37.47.***.***] dodano: 16.04.2018, 13:23 #2
Brawo Nergal ! Sprawiedliwości w tym kraju na szczęście jeszcze trochę istnieje .Szacunek dla Nergala !!!
Pokaż odpowiedzi (1)
AntyBehemocz [83.26.***.***] dodano: 16.04.2018, 14:30 #4
niszczyć polskę i polaków,niszczyć orła białego,spalić ten kraj!!! i co teraz? miło?
jaca67 [83.20.***.***] dodano: 16.04.2018, 18:41 #5
trzymaj fason nergal
R. [83.26.***.***] dodano: 16.04.2018, 19:39 #6
Z całym szacunkiem do Behemotha i jego twórczości, którą lubię, ale teraz Nergalowi to już całkiem w d*** się poprzewraca, a jego narcystyczne ego urośnie do rozmiarów Saturna.
fagot [89.64.***.***] dodano: 16.04.2018, 20:33 #7
Przykre, że żyjemy w państwie, w którym jest przyzwolenie na publicznie znieważanie polskiego godła. Brak korony nie świadczy o tym, że nie jest to godło, bowiem przez długie lata orzeł na polskim godle funkcjonował bez korony, więc jej obecność nie powinna mieć decydującego znaczenia. W końcu wiadomo, że Nergalowi chodziło o ośmieszenie symboli państwowych. Przecież takie plakaty reklamujące koncert będzie można przykleić wszędzie, a nie każdy ma ochotę je oglądać. Nie dziwię się, że patrioci, ludzie którzy kochają swoja ojczyznę mogą czuć się zniesmaczeni takim widokiem w miejscu publicznym...
Pokaż odpowiedzi (4)
Komentarze (11 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 602V  
0

HBO pokaże galę Rock & Roll Hall Of Fame 2020

rf | fot. Derek Jensen | 9 lipca 2020
Newsy 126V  
0

Alestorm promują nowy album animowanym teledyskiem [WIDEO]

mg | fot. Elliot Vernon | 7 lipca 2020
Newsy 906V  
0

Roger Taylor bał się o zdrowie Briana Maya

rf | fot. Raph_PH | 7 lipca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group