terazmuzyka.pl
Newsy 3233V  
mg | 11 kwietnia 2018
20

Nergal znieważył godło Polski? Proces zakończony

W gdańskim Sądzie Okręgowym zakończył się proces wokalisty grupy Behemoth, który oskarżony został o znieważenie polskiego godła.

Wczoraj w Gdańsku zakończył się proces osób związanych z promocją trasy koncertowej „Rzeczpospolita Niewierna” zespołu Behemoth. Na ławie oskarżonych znalazł się Adam Nergal Darski, który oskarżony został o znieważenie polskiego godła – prokurator Michał Kroplewski zażądał dla niego 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 100 tysięcy złotych grzywny. Na ławie oskarżonych znaleźli się również grafik Rafał W., który stworzył plakat na zlecenie zespołu, a także Maciej G., który zajmował się promocją grafiki w internecie – obu grozi kara 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i po 9 tysięcy złotych grzywny.

Robert Smith myśli o nowym albumie The Cure

Proces został zakończony, wszyscy świadkowie zostali przesłuchani, natomiast sąd decyzję podejmie 16 kwietnia tego roku. We wtorek żaden z oskarżonych nie pojawił się w gdańskim sądzie, natomiast ich obrońca – Jacek Potuski – wniósł o uniewinnienie całej trójki.

Śledztwo w sprawie zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez gdyńskiego radnego Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Podczas pierwszego przesłuchania w sądzie w Gdańsku Nergal nie przyznał się do winy:

Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu feniksa i węży. Nie wiem np. dlaczego węże miałyby symbolizować szatana - to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim

Nergal ponadto dodał:

[...] Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli około 30 lat są nierozłączną częścią tej konwencji.

Na sam koniec Darski stwierdził:

Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. [...]

Na wspomnianej grafice pojawił się wizerunek białego orła (na czerwonym tle) bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. Ponadto w postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki czy odwrócony krzyż.

Komentarze (20)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Q [92.220.***.***] dodano: 11.04.2018, 11:27 #1
Polska to jednak dziwny kraj...
Lemmysomemoney dodano: 11.04.2018, 12:22 #2
Kupa śmiechu, nie trawię plastikowego Nergusia, ale całkowicie się z nim zgadzam, jest to zabawa konwencją i pożywka dla chętnych do uwierzenia, że Darski robi to na p o w a ż n i e. :D
monstrum [89.64.***.***] dodano: 11.04.2018, 17:14 #3
Znieważył polskie godło i powinien ponieś karę. Niech nie gada głupot, że to jest "po prostu ptak", skoro trasę nazwał "Rzeczpospolita niewierna". Fakt, że jest celebrytą, osobą znaną, nie może mieć wpływu na to, że wolno mu więcej niż innym obywatelom Polski...
jar [81.106.***.***] dodano: 11.04.2018, 17:58 #4
niech koran spali i niech macho-meta znieważy zobaczymy jak długo pochodzi z uśmiechem
Pokaż odpowiedzi (1)
Vampirro dodano: 11.04.2018, 19:14 #6
Czemu w komentarzach dotyczących Behemotha jest zawsze tyle jadu, głównie zresztą od niezarejestrowanych użytkowników, którym chyba ktoś płaci za to całe trollowanie.
W moim odczuciu nie doszło do wyczerpania znamion żadnego przestępstwa z kodeksu karnego. Grafika była nawet ładna, w sposób oczywisty nawiązywała do godła, ale godłem nie była i nie miała na celu poniżenia symboli narodowych. Ale zobaczymy co powie sąd.
Pokaż odpowiedzi (3)
Kfiatol [93.175.***.***] dodano: 11.04.2018, 20:48 #10
Jak ktoś jest tak słaby że coś takiego go obraża to jest cienkim waflem a nie Polakiem. Dowiedzieli się z netu o sprawie i się patrioty spinają. Nie lubisz metalu to moher na łeb i słuchać fałszującego organisty.
Maciek [93.175.***.***] dodano: 11.04.2018, 20:53 #11
Moje poczucie racjonalności jest w tym kraju obrażane codziennie przez wszelkiej maści bigotów patriotów których rodzice byli w PZPR lecz nie idę z tym od razu do sądu..
anna [37.47.***.***] dodano: 11.04.2018, 23:38 #12
,,odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim"

Szczególnie odwrócony. nie wiem czy mam się śmiać, czy płakać.
Pokaż odpowiedzi (1)
Kokka [178.217.***.***] dodano: 12.04.2018, 10:04 #14
Ale Darski to jest jednak piz#@ wołowa nie facet. Zaczepia i prowokuje, ale jak ktoś zamierza się żeby mu sypnąć w ryja, to kładzie się na ziemi jak żuczek i krzyczy "To nie ja"! Dorośli ludzie jednak powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny. Dlaczego nie ma odwagi powiedzieć: tak to było stylizowane godło, tak miałem na celu sprowokować i obrazić część społeczeństwa.
Anty Nergal [5.172.***.***] dodano: 12.04.2018, 10:44 #15
Nergal pajacu walnij sie w łeb, już dawno tego kretyna nie słucham, pozer, udawacz i tyle, i nie mam przyjemności otwierając wiadomości ze świata czytać o pajavu nergalu, bo gość jest po prostu nudny i nie autentyczny !!!
Pokaż odpowiedzi (1)
jeremy96 dodano: 12.04.2018, 10:54 #17
Nie ważne o czym mówią, byleby mówili. Główna zasada nergala. Musi więc prowokować by istnieć.
Lord bane [85.28.***.***] dodano: 12.04.2018, 20:02 #18
Jak dla mnie to dużo szumu o nic. To tylko plakat, historia pokazuje, że muzycy rockowo metalowi nie takie rzeczy robili. Przestańcie się ludzie napinać jak na stronie Radia Maryja bo mam wrażenie, że niektórzy tam powinni zaglądać a nie na rockową stronkę. Dajcie luz.
Scheisskopf dodano: 14.04.2018, 10:23 #19
Burza nieco ucichła i kurz po bitwie opadł, więc tak tytułem podsumowania tematu:

https://m.you(...)ihrSfu3Q