terazmuzyka.pl
Film / serial 757V  
szy | 14 kwietnia 2018
0

Nie żyje Miloš Forman, reżyser „Lotu nad kukułczym gniazdem”

Miloš Forman, reżyser m.in. „Lotu nad kukułczym gniazdem” czy „Amadeusza”, zmarł w wieku 86 lat.

Reżyser filmowy zmarł w piątek po krótkiej chorobie - takie informacje podały dzisiaj czeskie media. Odszedł spokojnie - poinformowała jego żona, Martina Forman.

Katarzyna Nosowska wyda książkę 

Miloš Forman, a tak naprawdę Jan Tomáš Forman, przyszedł na świat 18 lutego 1932 w Čáslaviu w Czechach (ówcześnie Czechosłowacja). Był absolwentem Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i jednym z twórców tzw. „czechosłowackiej nowej fali”, obok m.in. Jiriego Menzla. Światowy rozgłos zdobył, dzięki filmowi „Miłość blondynki”, który otrzymał nagrody na festiwalach w Locarno i Wenecji.

W 1968 roku wyjechał do USA, a po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i stłumieniu „praskiej wiosny”, został tam na stałe. 

Forman jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii. To on właśnie wyreżyserował takie filmy, jak „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975; ekranizacja powieści Kena Kesey'a), który został uhonorowany aż pięcioma Oscarami. Kolejnym jego ważnym osiągnięciem był „Amadeusz” (1984), adaptacja sztuki Petera Schaffera na podstawie biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta, genialnego XVIII-wiecznego kompozytora. 

Ponadto w 1979 Forman nakręcił broadwayowski musical o „dzieciach-kwiatach” - „Hair”. Na swoim koncie reżyser ma także takie dzieła jak m.in. „Skandalista Larry Flynt” (biograficzny obraz założyciela pornograficznego magazynu „Hustler”) z 1996 czy „Człowiek z księżyca” (film opowiadający o amerykańskim komiku Andym Kaufmanie) z 1999. 

W 2006 Forman zrealizował swój ostatni film, zatytułowany „Duchy Goi” - była to biografia malarza Francisco de Goya. Natomiast trzy lata później swoją premierę miał film dokumentalny zatytułowany „Miloš Forman: Co cię nie zabije” autorstwa Milosa Smidmajera.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
8

„Psy 3”. Znamy szczegóły i datę premiery filmu [FOTO]

rf | fot. Bartosz Mrozowski | 15 lipca 2019
8

Roger Waters wypuści do kin film koncertowy

rf | fot. Brennan Schnell | 11 lipca 2019
5

Quentin Tarantino rezygnuje z reżyserowania filmów

rf | fot. pinguino k | 5 lipca 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group